Viena svarbiausių Lietuvos gydymo įstaigų – Santaros klinikos – praėjusią savaitę pagarsėjo korupciniu skandalu dėl pernai vykusių viešųjų pirkimų, apimančių informacinių technologijų sritį, jų suma per metus – 2 milijonai eurų.
Gydytojai
© Shutterstock

Nuo pareigų nušalintas piktnaudžiavimu įtariamas Santaros klinikų generalinis direktorius Kęstutis Strupas ir trys jo pavaldiniai. K. Strupas bei Informatikos ir plėtros centro vadybininkė buvo sulaikyti, tačiau tą pačią dieną paleisti, jiems skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti.

Kyšininkavus įtariamam klinikų Informacinių technologijų projektų vadovui, kurio pavardės teisėsauga neatskleidžia, teismas skyrė pusę metų namų arešto. 14 parų suimtas šios ligoninės Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis. Iš viso pranešta apie 8 įtariamuosius, keturi jų – verslo atstovai. Santaros klinikų skandalas nepalieka nuošalyje ir artimiausios sveikatos apsaugos ministro aplinkos.

Teisėsauga įtaria, kad didžiausios Lietuvoje gydymo įstaigos vadovai už laimėtus viešuosius pirkimus iš verslininkų rinko duokles ir tuos kyšius dengė iki šiol nematyta schema. Vilniaus apygardos prokuratūros ONKTD vyr. prokuroras Nerijus Puškorius sako, kad reikalauta finansinio atlygio, kuris buvo užmaskuotas kaip parama.

„Turime pagrindo įtarti, kad parama buvo naudojama ir asmeniniais tikslais, ne tik skirta klinikoms“, – priduria STT Vilniaus valdybos Ikiteisminio tyrimo sk. viršininkas Ramūnas Lukošius,.

Kol kas pareigūnai neatskleidžia, kokiu konkrečiai būdu pinigai ar kitos vertybės buvo pasisavinamos.

Santaros klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius R. Kizlaitis buvo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Informacinių technologijų plėtros programos koordinacinės tarybos narys. Jo vadovaujamas klinikų padalinys sėkmingai įdiegė ne vieną informacinių technologijų projektą. Viena iš prioritetinių e. sveikatos projekto dalių – Išankstinė pacientų registracijos sistema, kainavusi per 700 tūkst. Eur, kuriuos skyrė Europos Sąjunga (ES).

Projekto sumanytoja yra SAM, o pagrindinis sistemos tvarkytojas – Santaros klinikos. Prie Išankstinės pacientų registravimo sistemos jau prisijungė ne viena didžioji gydymo įstaiga, SAM planavo, kad 2018-aisiais prie šios sistemos prisijungs visos šalies gydymo įstaigos. Tai jas esą paskatins daryti ir kai kurie įstatymai.

Anot mūsų šaltinių, Santaros klinikų vadovybė siekė susitarti, kad ir visas e. sveikatos projekto valdymas būtų patikėtas ne Valstybinei ligonių kasai, o savo projektus sėkmingai vystančiai klinikos Informacinių technologijų tarnybai.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tokias kalbas vadina prasilenkiančiomis su logika. Seimo Antikorupcijos komisija tyrė, kaip buvo vykdomas e. sveikatos projektas, į kurį investuota 40 milijonų eurų.

Po komisijos išvadų darbo gavo STT. Praėjusią savaitę, kai į Santaros klinikų vadovų kabinetus pasibeldė specialieji agentai, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius viešai pareiškė, kad vienas iš sveikatos apsaugos viceministrų buvo šios gydymo įstaigos globėjas. Esą tokios žinios pasiekė parlamentinio tyrimo komisiją, tačiau to tirti ji neturėjo Seimo įgaliojimų. V. Gailius tikina, kad sveikatos apsaugos ministrui ši informacija žinoma.

„Mes kalbėjomės su ministru, teikėme informaciją SAM, taip pat bendradarbiavome su kitais subjektais. Jeigu kalbėtume apie tai, kas šiandien skelbiama, tai mes gavome informaciją ir apie šiuos asmenis, ir šia informacija dalijomės su SAM“, – tikina V. Gailius.

Šią informaciją neigia sveikatos ministras.

Ministras A. Veryga vasario 18-ąją nuo e. sveikatos valdybos pirmininkės pareigų nušalino viceministrę Kristiną Garuolienę. Ministras neigia, kad K. Garuolienės nušalinimas nuo e. sveikatos projekto kontrolės grįstas iš Seimo Antikorupcijos komisijos gauta informacija.

„Viešoje erdvėje labai daug buvo visokių diskusijų ir pasvarstymų, tai, kaip ir sakiau, tiesiogiai kažko iš pačios [Seimo Antikorupcijos – LRT.lt] komisijos įtarinėjimų. Konkrečių įtarimų aš neturiu“, – tikina ministras.

Tačiau atidžiau panagrinėjus K. Garuolienės vadovautos e. sveikatos valdybos posėdžių protokolus, kyla minčių, kad vis dėlto ministerijoje galėjo bręsti planas, kaip perduoti šalies e. sveikatos projekto kontrolę dabar į korupcijos skandalą įsivėlusiems Santaros klinikų žmonėms.

Liepos 26- ąją posėdžiavusi e. sveikatos valdyba nusprendė į darbotvarkę įtraukti klausimą dėl vyriausiojo Lietuvos e. sveikatos architekto pareigybės aprašymo. Posėdžiui pirmininkavusi K. Garuolienė atkreipė dėmesį, kad „turime parodyti, jog gebame lėšas investuoti, tai yra, e. sveikatos sistema veikia ir investuoti pinigai duoda rezultatą, turi būti atsakingas asmuo už e. sveikatą – tai turėtų būti vyriausias Lietuvos e. sveikatos architektas“.

Iki šiol neaišku, ar Sveikatos apsaugos ministerijoje Lietuvos vyriausiojo e. sveikatos architekto pareigybė bus įsteigta, klausimą planuojama svarstyti tik kovo mėnesį, tačiau K. Garuolienės vadovauta e. sveikatos valdyba jau suspėjo paskelbti konkrečius kandidatus.

Ir, atrodo, nemažai galimybių turėjo Santaros klinikų žmonės. Rugsėjo 12-ąją vykusiame posėdyje, jo pirmininkė K. Garuolienė atkreipė dėmesį, kad Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos planuoja įdarbinti e. sveikatos vyriausiąjį architektą, tad ragino greičiau valdybos narius apsispręsti, kuris iš kandidatų tinkamiausias.

Posėdžio protokolas byloja, kad ministro A. Verygos patarėjas „Audrius Daunoravičius pasisakė už Romualdo Jono Kizlaičio kandidatūrą.“

To paties Santaros klinikos Informatikos ir plėtros centro direktoriaus R. Kizlaičio, kuriam šią savaitę teismas skyrė 14 parų suėmimo sankciją.

Beje, ir pats A. Verygos patarėjas A.Daunoravičius vos išsilaikė e. sveikatos valdyboje. Gruodį sveikatos apsaugos ministras buvo suabejojęs, ar jo patarėjas gali kuruoti e. sveikatos projektą. Tai A. Veryga pareiškė po to, kai Seimo Antikorupcijos komisija paskelbė, kad A. Daunoravičius galbūt tarpininkavo tarp sistemos diegėjų ir ligoninių – susitikinėjo su ligoninių vadovais ir juridiniais asmenimis, kurie diegė šią sistemą.

Taigi, kad ir kaip svarstytume, ryšys tarp Sveikatos apsaugos ministerijos ir Santaros klinikos žmonių, apie ką ir kalbėjo Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, akivaizdus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskio išviešintas Urbšys: Tomas Dapkus tiesiog mane informuodavo, jei kas blogai (20)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis teigė...

Palygino kainas Lietuvoje ir Portugalijoje: lietuviai neturėtų skųstis (18)

Tūkstančiu eurų per mėnesį papilnėjanti piniginė – įprastas ir orus portugališkas...

„Žalgirį“ premijomis motyvavęs Motiejūnas paslapčia pildo galimų naujokų sąrašą (24)

Neįtikėtinai sėkmingas „Žalgirio“ sezonas suteiks klubui tvirtą finansinį pagrindą, kuris...

Dalia Grybauskaitė – apie „paskolas dėžutėse“, VSD pažymas ir „Agroverslo“ susiliejimą su politika išskirtinis interviu (693)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad teisėsauga turi labai atsargiai galvoti, kokius slaptus...

Karbauskis atrėžė Grybauskaitei: į prezidentūrą iki rinkimų kojos nekels (890)

„Valstiečių žaliųjų“ lyderis Ramūnas Karbauskis užbrėžė raudoną liniją santykiuose...

Miegojo šalia agentūros durų, kol gavo svajonių darbą (3)

Filmų kūrėjas, fotografas, kūrybininkas Danielis Soares taip norėjo dirbti reklamos versle, kad...

Pasitikrinkite: išskyrė 5 neįprastus simptomai, išduodančius širdies ligas (4)

Pagal mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuva užima labai aukštas pozicijas, o ir...

Idėjos šios vasaros vestuvėms iš karališkosios puotos stilistės verdiktas

Nieko nesitikėjau iš šių karališkųjų vestuvių, todėl natūraliai nebuvo ir jokios staigmenos...

Kaip aš vištas auginu. III dalis. Rezultatai (1)

Mėnuo nuo eksperimento pradžios – pakankamas laikas, kad vištos taptų visateisėmis kiemo...

Medeina Čijauskaitė: gimdamos moterimis mes jau pralaimėjome gyvenimo loterijoje (278)

Justės ašaros byra ant kompiuterio klaviatūros. Aplink sėdintys kolegos nejaukiai muistosi, kelios...