aA
Alkoholiu ir maistu nukrauti stalai, garsiausi Lietuvos nusikaltėliai, pusnuogės moterys, žymiausi atlikėjai, ginklai, šūviai ir kraujas – taip prieš kelis dešimtmečius atrodė garsiausios Kauno Daktarų gaujos puotos naktiniame klube ir restorane „Vilija“.
Džordana Butkutė, Arūnas Valinskas, Henrikas Daktaras, Daktarų restoranas
© DELFI montažas

Ši vieta tik visai neseniai buvo sulyginta su žeme. Vilijampolės mikrorajone, Varnių gatvėje, gaujos mėgtas pramogų kompleksas jau seniai dūlėjo neliečiamas. Pastato langai buvo užkalti lentomis, ant durų pakabintos spynos, tačiau nelauktų svečių šios patalpos sulaukdavo – nuniokotas pastato vidus per šį laiką buvo virtęs šiukšlynu.

Aplinkiniams gaujos pasilinksminimų vietą primindavo apgriuvęs pastatas, kuriame po to, kai gauja buvo numalšinta, buvo įkurta ir maisto prekių parduotuvė.

4 tūkst. kv/m ploto pastatų komplekse Daktarų laikais buvo įkurta ir sporto salė, kurioje sportavo gaujos nariai, taip pat ir jų „ofisas“. Netoli klubo įėjimo buvo pastatytas apsaugos bokštelis.

Toje pusėje, kur buvo įkurta „Vilija“, vietinių praminta „Vileika“, veikė saugoma automobilių aikštelė. Tačiau 2018-ųjų pradžioje šios vietos nebeliko. Buldozeriai išvertė apleistus pastatus ir pradėjo naujas statybas.

Netrukus čia duris turėtų atverti modernus prekybos centras ir Daktarų dvasios šioje vietoje nebeliks.

Legendinis Daktarų restoranas virto vaiduokliu
Legendinis Daktarų restoranas virto vaiduokliu
© DELFI / Rafael Achmedov

Jau kelis dešimtmečius „Vilijoje“ neskambėjo muzika ir gaujos narių riksmai bei šūviai, tačiau anksčiau ši vieta buvo tapusi ne vien Kauno gaujos narių traukos centru. Tuo metu Vilijampolės gauja užsimojo šią vietą paversti prestižine pasilinksminimo vieta Kaune ir jiems tai pavyko. O kas vykdavo už uždarų durų?

1992 metais privatizuotame didžiuliame plote buvo įrengtas restoranas, o tarnybinėse vietose kas rytą vykdavo gaujos susirinkimai – „sborkės“.

Žurnalistas ir kriminalinių istorijų autorius Dailius Dargis savo knygoje „Tikroji Daktarų istorija“ rašo, kad „Vilijoje“ dažnai lankėsi ir pavogtų automobilių savininkai. Esą gauja vesdavo sąsiuvinį, kuriame buvo registruojami visi pavogti automobiliai, jei savininkas sąraše rasdavo savo automobilį, galėdavo jį išsipirkti.

Daktarų gauja tuo metu atkartodavo Sicilijos mafijos narių manieras: puošėsi spalvingais kostiumais, prabangiais laikrodžiais ir žiedais, važinėdavo prabangiais automobiliais, o susitikę glėbesčiuodavosi, tad nieko keisto, kad jiems reikėjo ir tokios prabangios būstinės, į kurią plauktų nelegalūs pinigai ir virtų linksmybės.

Aidėjo ir sprogimai, ir šūviai

Audringus vakarėlius mėgę Daktarų gaujos nariai Naujųjų metų naktį mėgdavo ne grožėtis fejerverkais, o aukštyn į viršų kelti ginklus ir šaudyti. Tačiau tai nebuvo vieninteliai kartai, kai čia aidėdavo šūviai.

1993 metais į „Viliją“ įsiveržė kaukėti tamsaus gymio vyrai ir pradėjo šaudyti. Samdomi žudikai turėjo tikslą – pašalinti H. Daktarą, tačiau tikslo įgyvendinti nepavyko.

Spalio 7-osios rytą Daktarų gaujos nariai kaip įprastai susirinko į aptarimą, kuriame apžvelgdavo spaudą, ką apie juos rašo, tardavosi darbus. Netikėtai prasivėrus durims galvą į patalpą įkišo nepažįstamas jaunuolis, po šio įvykio H. Daktaras su dar keliais patikėtiniais atsistojo ir išėjo į kitą patalpą – tai išgelbėjo jiems gyvybes.

Henrikas Daktaras
Henrikas Daktaras
© DELFI / Audrius Solominas

Patalpoje liko septyni asmenys, tik du liko gyvi. Užpuolikai šaudė iš automatų, išeidami dar įmetė granatą, ji sprogo.

Kruvinasis tų metų spalio įvykis – didžiausia iki tol Kaune įvykdyta žmogžudystė. Buvo nužudyti penki su Daktarų gauja siejami jaunuoliai.

Po šių skerdynių buvo pasklidę įvairių versijų, viena jų – tai buvo pačių Daktarų gaujos narių užsakymas. Esą taip buvo norėta atkreipti dėmesį, o vėliau kaltę suversti kitiems. Tačiau ši versija, sklandžiusi tuometinėje žiniasklaidoje, buvo atmesta.

Tąkart sprogusi granata – ne pirmoji, sudrebinusi „Vilijos“ sienas. Gerokai anksčiau Daktarų gaujos irštvoje nugriaudėjęs sprogimas buvo toks stiprus, kad nuo restorano langų nuskriejo metalinės grotos, o kai kuriuose netolimų namų butuose išdužo langai. Restorano langų šukės sužeidė pro šalį ėjusį vyrą, tačiau jis pagalbos atsisakė ir paspruko iš įvykio vietos.

Sprogmuo tą kartą buvo padėtas restorano tualete, tačiau nė vienas pastato viduje buvęs asmuo nenukentėjo.

Sumušė Dž. Butkutę

„Vilijos“ restorane anuomet koncertavo garsiausi tų laikų atlikėjai: grupės „Dinamika“ ir „Rondo“, Egidijus Sipavičius, Ligitas Kernagis ir daugelis kitų. Praėjusio tūkstantmečio dešimtajame dešimtmetyje ši vieta tiesiog klestėjo.

„Vilijoje“ laidos „Taip ir Ne“ filmavimą buvo surengęs ir Arūnas Valinskas. Gauja linksminosi klausydami ir Džordanos Butkutės dainų, kartą jų naktines linksmybes audrino ir tamsiaodės „Boney M“ merginos.

Tiesa, Dž. Butkutės koncertas baigėsi konfliktu. Naujųjų metų naktį, sutinkant 1995-uosius, Vilijampolėje koncertavusi atlikėja po pasirodymo apsižodžiavo su Henyte gaujos narių vadinamu Henriku Daktaru.

Džordana Butkutė
Džordana Butkutė
© KLUBAS.LT / Julius Baliutavičius

Savo knygoje „Prarastas rojus“ Dž. Butkutė yra pasakojusi, kad po koncerto sulaukė priekaištų iš nusikalstamo pasaulio autoritetu vadinamo H. Daktaro. Ši nusprendė nepatylėti ir rėžė jam atgal. Už atžagarumą Henrikas ją pamokė smūgiu.

Kitą rytą Dž. Butkutė nusprendė parašyti pareiškimą policijai, tačiau netrukus jį atsiėmė. Kaip vėliau pasakojo Džordanos mama, už taikos sutartį atlikėjai buvo sumokėta 5000 dolerių, kuriuos tuo metu šlovės viršūnėje buvusi atlikėja tiesiog iššvaistė ir išdalijo draugams.

Ginklu grasino L. Kernagiui

Prieš kelerius metus laidai „Mafijos kronikos“ apie puotas Daktarų gaujos apsuptyje pasakojo ir ne kartą legendinėje „Vilijoje“ koncertavęs L. Kernagis. Anot jo, vakaro pradžia visuomet būdavo prašmatni ir pompastiška: vyrai ateidavo pasipuošę kostiumais, damos – vakarinėmis suknelėmis. Tačiau šis išoriškas blizgesys netrukus dingdavo.

„Kartą baigėsi programa, mes jau visi rengiamės išeiti iš restorano ir užkulisiuose pasirodė vienas „Daktarų“ kompanijos atstovų ir paprašė manęs: „Ar tu negalėtum dar padainuot?“ Tada jis buvo gerokai įkaušęs. Aš jam tiesiai atsakiau, kad ko gero ne, dėl to, kad su kitais muzikantais buvome pavargę ir nutarėme skirstytis namo. Tai jis taip lyg juokais, lyg ir ne – svarbiausia, kad jis jau buvo gerokai įkaušęs – išsitraukė pistoletą, užsitaisė, įrėmė man į kaktą ir sako: „Nu, aš tavęs labai gražiai prašau“. Aš tada jam sakiau: „Jeigu taip gražiai prašai, aš negaliu atsisakyti“. Dar ir dabar pagalvoju, neduok Dieve, jam būtų nusprūdęs pirštas ir būtų buvusi liūdna baigtis“, – akistatą su „Daktarais“ laidoje „Mafijos kronikos“ prisiminė L. Kernagis.

Ligitas Kernagis
Ligitas Kernagis
© DELFI / Valdas Kopūstas

Tai nebuvo vienintelis kartas, kai L. Kernagiui „Vilijoje“ galėjo grėsti pavojus gyvybei. Spalio įvykių metu, kai buvo išžudyti penki Daktarų gaujos nariai, jis taip pat turėjo būti pastate, tačiau pavėlavo į repeticiją. Kaip jis pats vėliau įvardijo – jį nuo grėsmės gyvybei skyrė vos valanda.

H. Daktaro gyvenimas už grotų

Nusikalstamo pasaulio autoritetu vadinamas H. Daktaras neseniai išsikovojo galimybę likusią bausmės dalį atlikti ne Lukiškėse, o Pravieniškėse. H. Daktaras sakė, kad nori bausmę atlikti pataisos namuose tik dėl to, jog galėtų matytis su savo žmona.

H. Daktaras buvo nuteistas už septynis itin sunkius, su kėsinimusi į žmogaus gyvybę susijusius nusikaltimus bei šešis lengvesnius nusikaltimus. Pats tiesiogiai dalyvavo nužudant du žmones, nusikalstamas veikas darė siekdamas savanaudiškų tikslų ir norėdamas išsaugoti savo įtaką nusikalstamame pasaulyje.

Taip atrodė legendinis Daktarų restoranas prieš jį nugriaunant:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sunkų sprendimą priėmusi Ingrida Šimonytė: mane privertė apsispręsti trys svarbiausi dalykai papildyta (172)

Pirmadienį Seimo narė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad sieks prezidento posto, jei sulauks...

Po nutekinto vaizdo įrašo nusprendė nebetylėti ir tragiškai žuvusio modelio mama (251)

Klaipėdoje žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tyrime – netikėtas posūkis. DELFI...

Ušackas konservatoriams tarė „taip“ (105)

Buvęs diplomatas Vygaudas Ušackas apsisprendė, kad sieks Tėvynės sąjungos – Lietuvos...

Į augančias kainas reaguoja ir Grybauskaitė: prekybininkus nori bausti iš esmės papildyta (285)

Per konkurencijos prizmę vertinami teisės aktai, griežtesnės baudos už žmonių apgaudinėjimą...

Šoigu apie situaciją Sirijoje: imamės adekvačių priemonių atnaujinta 13.15 (65)

Per ateinančias dvi savaites Sirijos ginkluotosioms pajėgoms bus perduotas zenitinių raketų...

Lietuvoje baigėsi trąšos – kaltininkai šalia Lietuvos „Agrokoncernas“: visus buvome perspėję (3)

Pernai ūkininkai nepasėjo visų žieminių kultūrų dėl ekstremalių liūčių, o šiemet...

Atlikėja Mia – apie naują vyro smūgį: jei tai tęsis, kreipsiuosi į policiją (4)

Prieš kurį laiką DELFI davusi atvirą interviu atlikėja Vilija Pilibaitytė-Mia net nenutuokė,...

Paulius Motiejūnas – apie geriausią iš turėtų variantų ir į „Žalgirį“ sugrįžtančio Westermanno sveikatą (22)

Kauno „Žalgiris“ komplektaciją 2018-2019 m. krepšinio sezonui baigė sudarydamas sutartį su...

JK pakvipo antruoju „Brexit“ referendumu nebūtų galimybės pasilikti ES (28)

Didžiosios Britanijos pagrindinė opozicinė Leiboristų partija sekmadienį patvirtino, kad šią...

Kauniečiams augančios kainos nebaisios: vis daugiau butų parduodama miesto centre

Nepaisant augančių kainų, vis dažniau būsto ieškančių gyventojų akys krypsta į objektus...