Tai antradienį Kultūros paveldo departamente (KPD) nusprendė Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba. Savo sprendimo motyvų ji nenurodė.

Sprendimas priimtas nepaisant to, jog prieš savaitę Kultūros paveldo centras paskelbė, kad Žaliojo tilto skulptūroms teisinė apsauga yra nereikalinga. Šios išvados anksčiau prašė pati taryba.

KPD direktorė Diana Varnaitė teigė neigiamai vertinanti tarybos sprendimą ir žadėjo ieškoti naujų būdų išbraukti skulptūras iš Kultūros paveldo registro.

„Į klausimą, kas toliau, šiandien išties dar sunku atsakyti. Mes, KPD vadovai, specialistai, tarsimės su Kultūros ministerija, kurios patvirtintų kriterijų vertinimo taryba šiandien nesilaikė. Reikia spręsti, yra keletas būdų, bet kol kas ankstoka atsakyti į šį klausimą“, - žurnalistams sakė D.Varnaitė.

Ji pati mano, kad skulptūros nuo tilto turėtų būti nuimtos.

Antradienį vykusiame NTPVT posėdyje prieš teisinės apsaugos panaikinimą balsavo 7 nariai, sprendimui nepritarė vienas.

Tarybos pirmininkas Romas Pakalnis, vienintelis balsavęs už teisinės apsaugos panaikinimą, teigė esą tarybos nariai į posėdį atėjo jau žinodami, kaip balsuos ir neįsiklausė nei į jo, nei į posėdį susirinkusių visuomenės atstovų argumentus. Jis taip pat sakė svarstysiantis, ar likti tarybos pirmininku.

„Sprendimas visiškai, kardinaliai prieštarauja mano įsitikinimams. Man gaila, kad aš buvau vienintelis, kuris turėjo aiškią poziciją. Aš manau, kad tarybos nariai į posėdį jau atėjo su išankstine nuostata. Aš rimtai svarstysiu, ar man likti šios tarybos pirmininku“, - BNS sakė R.Pakalnis.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis pernai pasirašė įsakymą, kuriuo sprendžiant dėl teisinės apsaugos nurodoma nevertinti objektų, kuriuose esama sovietinių ar nacistinių simbolių - SSRS ar nacistinės Vokietijos vėliava, herbas, svastika, SS ženklas, kūjis ir pjautuvas, penkiakampė žvaigždė ir pan. Taip pat okupacine simbolika pripažįstami nacionalistų, SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdai, organizacijų ar į juos panašūs simboliai.

Šios naujos taisyklės leidžia vertinimo tarybai priimti sprendimus dėl minėtų objektų teisinės apsaugos panaikinimo.

Analogiška taryba Kaune pernai gruodį panaikino teisinę apsaugą ant Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto esantiems sovietiniams simboliams, tačiau pasiūlė fiziškai jų nenaikinti, o uždengti arba išvežti į Grūto parką.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos.

KPD Vilniaus teritorinis skyrius Vilniaus savivaldybės prašymu pernai yra išdavęs leidimą laikinai nuimti skulptūras nuo tilto, kad jas būtų galima restauruoti, su sąlyga, jog skulptūros vėliau būtų grąžintos.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4303)