„Klausimų kilo tiek, kiek ir visiems: kokiais motyvais ir ką konkrečiai norėjo akcentuoti. Valstybės suteikiamu apdovanojimu yra siunčiama ir žinia“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė K. Budrys.

„Klausimas, kokia žinia yra siunčiama ir asmeniui, ir valstybei, kurios pilietis ir yra tas asmuo“, – pridūrė jis.

K. Budrio teigimu, šalies vadovas Gitanas Nausėda suteikdamas valstybinius apdovanojimus šią aplinkybę visada įvertina.

„Mūsų prezidentas, kai suteikia valstybinius apdovanojimus užsienio piliečiams, įvertina, ką mes, kaip Lietuva, sakome šiuo apdovanojimu. Ar čia iki galo yra aiškūs atsakymai? Ne, nėra aiškūs“ – pažymėjo K. Budrys.

Vilniuje šią savaitę viešėjęs Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis sulaukė kritikos, nes valstybiniais apdovanojimais pagerbė du Lietuvoje gyvenančius lenkų tautybės politikus – Waldemarą Tomaszewskį ir Stanislawą Pieszko, kurie visuomenėje nevienareikšmiškai vertinami dėl savo pozicijos Rusijos atžvilgiu. Visgi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Andrzejus Pukszto mano, kad atsakomybė dėl šio įvykio turėtų kristi Lenkijos premjero politinei komandai, kuri greičiausiai ir priėmė sprendimą, kam apdovanojimai bus įteikti.

„Aš manau, kad visgi tai ne paties premjero iniciatyva. Juk „ant“ Lenkijos premjero galvos, ko gero, ne tautiečių užsienyje globos klausimai yra patys svarbiausi, nors tai irgi yra neatsiejama Lenkijos politikų ir Lenkijos premjero aktyvumo arena. Bet dabar Lenkija vaidina labai didelį vaidmenį Europoje ir visame regione. Tad esu linkęs manyti, kad tai nesusipratimas, dėl kurio, žinoma, negalima užmerkti akių“, – Eltai teigė A. Pukszto. Visgi politologas svarsto, kad sprendimą valstybinius apdovanojimus įteikti V. Tomaszewskiui ir S. Pieszko galėjo sąmoningai priimti ir kažkas iš premjero komandos, siekiant jį diskredituoti.

„Ko gero, tai yra pamoka, kad visada reikia būti labai atsargiems, nes niekas nėra apsaugotas nuo klaidų. Ko gero, kažkas premjero aplinkoje padarė klaidą arba specialiai norėjo jį diskredituoti, nes Lenkijoje prasideda rinkiminė kova dėl rudenį vyksiančių parlamento rinkimų, tad atmosfera yra labai įkaitusi“, – sakė profesorius.

R. Duchnevičius: manau, tai buvo kažkieno sąmoningas sprendimas, tačiau premjeras apie jį nežinojo

R. Duchnevičius taip pat mano, kad aiškintis, kas nusprendė W. Tomaszewskiui ir S. Pieszko įteikti Lenkijos valstybinius apdovanojimus, reikėtų pradedant nuo premjero M. Morawieckio politinės komandos.

„Tai nėra aukščiausio rango apdovanojimas, jis, kaip suprantu, yra naujai sukurtas premjero kanceliarijos, tad vis tiek turi būti kažkokia teikimo procedūra. Tik klausimas, kaip ta teikimo procedūra atrodė. Nes, kaip suprantu, premjeras gal ir nežinojo, kam reikės įteikti apdovanojimą, ir toje scenoje buvo tarsi savotiškas įkaitas. Nes tu esi ten ir turi tai padaryti“, – Eltai teigė R. Duchnevčius.

Nors politikas pažymi, kad abu apdovanotus asmenis galima vertinti skirtingai, tačiau, pasak jo, labiau stebina sprendimas apdovanojimą įteikti S. Pieszko. „Dėmesį atkreipčiau ne tiek dėl pono W. Tomaszewskio, kiek dėl pono S. Pieszko, kuris nepriklausomybės atgavimo laikotarpiu būdamas deputatu susilaikė balsuojant dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Tai man yra dar įdomesnis dalykas. Bet abi asmenybes galime vertinti įvairiai “, – sakė jis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)