aA
Vyriausybė ir streikuoti grasinanti mokytojų profsąjunga nesutaria, ar teisiškai galioja valdžios pažadas kitąmet kelti pedagogų algas.
Politikai ir profsąjunga nesutaria, ar pažadas kelti pedagogų algas teisiškai galioja
© DELFI / Orestas Gurevičius

Ginčas verda dėl šiemet liepą sutartų 2017 metais pasirašytos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pakeitimų, numatančių įvairių grandžių pedagogų atlyginimų augimą. Jiems įgyvendinti kitąmet reikėtų papildomai skirti 117,6 mln. eurų.

Lietuvos švietimo ir mokslo darbuotojų profesinė sąjunga paskaičiavo, kad kitų metų valstybės biudžeto projekte Vyriausybė įgyvendina šių įsipareigojimų tik už 55,5 mln. eurų.

Apkaltinusi Vyriausybę nevykdant savo įsipareigojimų, ši Egidijaus Milešino vadovaujama profsąjunga ketina streikuoti lapkričio pabaigoje, jeigu per biudžeto svarstymus Seime neįvyks joks proveržis.

„Tai, kas yra pasiūlyta (Vyriausybės), yra pasityčiojimas“, – BNS sakė E. Milešinas.

Į profsąjungos pusę stojo ir Seimo švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, registravęs siūlymą kitų metų biudžete švietimui papildomai skirti 70 mln. eurų.

Parlamentaras teigė, kad neatsitrauks nuo savo reikalavimo, tačiau reikalui esant sieks kompromiso, nes dabartinė pedagogų padėtis yra prasta.

„Kišame milijardus atskirties mažinimui, bet atsakykime sau į klausimą: kas yra vienintelis ir tikras atskirties mažinimo garantas? Tai tobulas švietimas kaime, miestelyje ar mieste“, – BNS sakė E. Jovaiša.

„Mokytojai ir dėstytojai turi galvoti, kaip geriausiai suteikti žinias, o ne kaip išgyventi ir pasirūpinti savo vaikais. Esu giliai tuo įsitikinęs ir būtent šis įsitikinimas kuria man prioritetus kalbant apie kitų metų biudžetą“, – pridūrė jis.

Šiemet finansavimas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai yra 1 mlrd. 237 mln. eurų, Vyriausybė siūlo jį kitąmet didinti iki beveik 1 mlrd. 280 mln. eurų.

Politikai ir profsąjunga nesutaria, ar pažadas kelti pedagogų algas teisiškai galioja
© DELFI / Andrius Ufartas


Vyriausybė: susitarimas negalioja

Vyriausybės atstovai sako, kad suderėti sutarties pakeitimai negalioja, nes jiems turi pritarti Finansų ministerija ir visas Ministrų kabinetas.

Spalio 1 dieną Švietimo ministerija registravo Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo būtų įgaliota pasirašyti atnaujintą kolektyvinę sutartį su naujais įsipareigojimais. Vyriausybėje šis projektas dar nebuvo svarstytas.

„Atnaujintos sutarties projektas buvo pateiktas aprobuoti Vyriausybei, tačiau, kol nebus gautas Finansų ministerijos pritarimas, atnaujinta sutartis negali būti pasirašyta“, – BNS sakė švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus atstovas spaudai Kęstutis Butvydas.

Pats ministras trečiadienį Seimo komitete tvirtino, kad sumanymų dėl pedagogų darbo užmokesčio kėlimo nepavyko įgyvendinti Vyriausybei nusprendus kitais metais daug pinigų skirti socialinėms reikmėms.

Premjeras Saulius Skvernelis po Vyriausybės posėdžio trečiadienį sakė, kad Švietimo ministerija neturėjo įgaliojimų dalyti naujų pažadų profsąjungoms.

„Vyriausybė vykdo tuos įsipareigojimus, kurie pasirašyti. Profesinės sąjungos kalba apie naują sutartį, kuriai pasirašyti nebuvo suteikti Vyriausybės įgaliojimai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Tai jos tiesiog nėra“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Tačiau pateikusi išvadą dėl kolektyvinės sutarties atnaujinimo Vyriausybės kanceliarijos teisės grupė teigia, kad naujo Ministrų kabineto nutarimo dėl įgaliojimų nereikia.

Tuo remiasi profsąjungos lyderis E. Milešinas, argumentuodamas, kad susitarimas dėl papildomų pinigų mokytojų algoms galioja.

„Galiu pasakyti iš karto, šiandien (trečiadienį) kaip tik skaičiau išvadą, kad Vyriausybė yra suteikusi įgaliojimus pasirašyti Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį 2017 metų spalio 25 dieną“, – BNS sakė E. Milešinas.

„Manau, kad įvyko kažkoks nesusikalbėjimas Vyriausybėje“, – teigė profsąjungos pirmininkas.

Ketvirtadienį paskelbtame pareiškime E. Milešinas teigė, kad įsipareigojimai didinti mokytojų algas yra numatyti ne tik švietimo, bet ir nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje bei Vyriausybės Seimui pateiktoje strategijoje dėl viešojo sektoriaus darbuotojų algų kėlimo iki 2025 metų.

Švietimo ministro atstovas spaudai sakė, kad švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pakeitimo projektas liepą buvo išsiųstas derinti Socialinės apsaugos ir Finansų ministerijoms.

Pasak jo, Finansų ministerija „atkreipė dėmesį į ribotas valstybės finansines galimybes ir siūlė į sutartį įtraukti tas nuostatas, dėl kurių finansavimo jau buvo sutarta derybose dėl 2020 metų biudžeto projekto“.

Politikai ir profsąjunga nesutaria, ar pažadas kelti pedagogų algas teisiškai galioja
© DELFI / Orestas Gurevičius


Nepaisant šios pozicijos, Švietimo ministerija teikė pilną suderėtą sutarties atnaujinimo projektą, nors ir pabrėžia, kad jo nuostatos turi būti suderintos su valstybės finansinėmis galimybėmis.

„Papildomų valstybės biudžeto lėšų skyrimas nėra vien tik švietimo, mokslo ir sporto ministro valios klausimas – tokius sprendimus priima visa Vyriausybė, o patį biudžetą tvirtina Seimas“, – sakė K. Butvydas.

Naujas grasinimas streiku

Apie galimą streiką neseniai pranešė ir Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga.

Ji nėra pasirašiusi 2017 metų kolektyvinės sutarties, nes siekia išsiderėti dėl papildomų priemonių gerinti pedagogų darbo sąlygas.

A. Navickas teigia, kad Švietimo ministerija yra pateikusi kompromisinius siūlymus dėl šių sąlygų, bet jiems nepritarus profsąjunga svarstytų streikuoti.

„Jeigu pritarimo nebus, svarstysime streiko skelbimo klausimą“, – BNS sakė A. Navickas.

Išplėstinis profsąjungos tarybos posėdis vyks jos būstinėje Vilniuje.

Ši pedagogų bendruomenė reikalauja taisyti etatinį mokytojų apmokėjimo modelį, patvirtinti švietimo darbuotojų algų kėlimo programą, mažinti mokinių skaičių klasėse.

A. Navicko profsąjunga pernai streikavo maždaug mėnesį, protesto metu buvo atleista tuometinė švietimo ministrė Jurgita Petrauskienė.

A. Navickas teigė, kad palaiko ir E. Milešino profsąjungos reikalavimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.6667

Top naujienos

Nuo pareigų nušalinama Pravieniškių pataisos namų vadovybė atnaujinta 15.12 val. (144)

Po dviejų kalinių pabėgimo penktadienį nuspręsta nuo pareigų laikinai nušalinti Pravieniškių...

Gavęs kvietimą antrai „VaxZevria“ vakcinos dozei vilnietis nustebo: ar ne per anksti? (6)

Į „Delfi“ redakciją kreipėsi skaitytojas iš Vilniaus, kuris kovo pabaigoje buvo paskiepytas...

Policija jau pasiruošusi Šeimų maršui: dirbs gausios pareigūnų pajėgos, laukia eismo ribojimai (327)

Šeštadienį Lietuvoje rengiamas „Didysis Šeimos gynimo maršas“, jo finalinis renginys vyks...

Sostinėje uždaroma „Burberry“ parduotuvė: vietoje jos įsikurs kiti prekių ženklai (9)

Vilniaus Didžiojoje gatvėje uždaroma vienintelė Lietuvoje prabangaus mados prekės ženklo „...

Brazdeikiui – nutiestas tiesus kelias į rinktinės stovyklą, galinčią prasidėti labai neįprastai (6)

Lietuvos krepšinio rinktinė trečią kartą per COVID-19 pandemijos laikotarpį turės beveik...

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai: premjerės Šimonytės komentarai po apsilankymo Nacionalinėje dailės galerijoje

Gegužės 14 d., 15.00 val. Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė lankysis Aleksandros Kašubos...

Skvernelis sutinka: reikia sutvarkyti ir vienalyčių porų teisinius santykius, bet ne taip (77)

Diskusijos dėl rengiamo Partnerystės įstatymo projekto įsibėgėja. Vienam iš jo iniciatorių iš...

Mirusios medikės kolegės – apie konflikto pradžią Šiaulių ligoninėje: buvo renkama medžiaga jai sužlugdyti (391)

Nusižudžiusios jaunos Šiaulių medikės kolegės ją prisimena geriausiais žodžiais. Tai buvo...

Lietuva – tarp šalių, kuriose koronavirusas plinta labiausiai: profesorius Kalibatas mato būdą, kaip pagerinti situaciją (71)

Nepaisant visų įmanomų apsaugos priemonių nuo koronaviruso (dėvime kaukes, plauname rankas,...

Aiškėja daugiau nelaimės Kaune detalių: traukinio partrenkta moteris buvo Kauno klininkų rezidentė papildyta ligoninės komentaru (139)

Balandžio 30 d. apie 20 val. vakaro Kaune traukinys partrenkė ir sunkiai sužalojo moterį. Medikai...