aA
Vilniaus policija ketvirtadienį paėmė dokumentus iš viešosios įstaigos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS). Dėl galimo turto pasisavinimo ir iššvaistymo atliekamas ikiteisminis tyrimas. Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Vilma Gužaitė BNS sakė, kad ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas praėjusių metų birželio 12 dieną pagal trijų asmenų - Andriaus Nako, Rolando Boravskio ir Šarūno Puidoko pareiškimą. Jie kreipėsi dėl svetainės ir portalo sukūrimui panaudotų lėšų. Vienas šių projektų kainavo apie 200 tūkst., kitas - apie pusę milijono.
© DELFI
Iš pradžių buvo atliekamas tyrimas dėl turto iššvaistymo, vėliau gavus Kultūros ministerijos audito išvadas tyrimas, pradėtas tyrimas ir dėl turto galimo pasisavinimo.

Pasak prokurorės, įtarimai šioje byloje kol kas niekam nepareikšti, apklausta nemažai liudytojų.

Pareigūnai tiria VEKS veiklą nuo jos įkūrimo ir aiškinasi dėl konkursų skelbimo, lėšų už darbus apmokėjimo pagrįstumo, ar apmokėjimai buvo pagrįsti dokumentais. Bus atliekamos dokumentų finansinės ekspertizės.

Keltas klausimas dėl E.Bajorinienės vadovavimo

Penktadienio rytą vykstančiame VEKS tarybos posėdyje buvo keliamas klausimas dėl VEKS direktorės Elonos Bajorinienės atleidimo iš pareigų, tačiau ji nebuvo atleista.

Šių metų pradžioje buvo suformuota nauja VEKS taryba, kurioje nebeliko buvusio sostinės mero, Liberalų ir centro sąjungos pirmininko Artūro Zuoko. Kultūros ministerija iš tarybos taip pat atšaukė buvusį kultūros viceministrą Gintarą Sodeiką.

Liberalcentristus taryboje pakeitė naujasis kultūros viceministras Donatas Valančiauskas ir Tautos prisikėlimo partijos narys Deividas Staponkus. Ministerija į tarybą dar yra delegavusi Zitą Kelmickaitę, o sostinės savivaldybė - Arvydą Šaltenį, Faustą Latėną, Evaldą Šiškauskienę, Ireną Veisaitę, Arturą Liudkovskį ir Joną Juodką.

Praėjusių metų pabaigoje VEKS steigėjai nutarė, kad iki šiol veikusi taryba esą netinkamai užtikrino VEKS veiklos priežiūrą.

Sudomino 2006-2007 m. dokumentai

VEKS atstovas spaudai Albertas Barauskas BNS sakė, kad dokumentų poėmį ketvirtadienį atliko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo valdybos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai.

Anot jo, poėmio metu buvo paimti VEKS buhalteriniai dokumentai nuo 2006 m. rugsėjo 28 d., kuomet įstaiga buvo įkurta, iki 2007 m. pabaigos.

"Įstaiga šį veiksmą vertina itin pozityviai, nes tikisi, kad pasibaigus tyrimui bus pateiktos visuomenei vienos ar kitos, tačiau kvalifikuotos išvados, kurios leis baigti įvairias spekuliacijas įstaigos veikla", - tvirtino A.Barauskas.

BNS žiniomis, prokuratūros atliekamu tyrimu jau susidomėjo Seimo Antikorupcijos komisija.

Praėjusių metų pradžioje Kultūros ministerija atliko viešosios įstaigos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" vidaus dokumentų patikrą, kurios metu tikrinti iš ministerijos lėšų finansuojamų projektų dokumentai. Po patikrinimo paskelbta, kad 1,37 milijono litų išlaidų VEKS negali pagrįsti dokumentais.

Viešosios įstaigos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" atstovai yra sakę, kad minėto patikrinimo metu bendra įstaigos buhalterinė sistema ir finansų kontrolė nebuvo audituojama. Taip pat pažymima, kad viešoji įstaiga "niekada nesutiko su Kultūros ministerijos atliktos dokumentų patikros išvadomis".

"Ar lėšos panaudotos skaidriai - gali atsakyti tik finansinės veiklos auditas. Atlikti finansinį auditą įstaiga savo steigėjų prašė jau ne kartą, tačiau finansinis auditas iki šiol neatliktas", - BNS sakė VEKS atstovai.

Dėl viešosios įstaigos "Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009" (VEKS) veiklos tyrimą nusprendė pradėti ir Seimo Antikorupcijos komisij. Komisija ketina inicijuoti Valstybės kontrolės (VK) auditą, kuris turėtų įvertinti programos 2008 metų finansus.

Kontrolė yra suplanavusi Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio programos, į kurią įeina "Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009" programa, auditą. Jis turėtų būti atliktas pirmąjį šių metų ketvirtį.

Tiesa, kontrolieriai neaudituos iš Vilniaus savivaldybės biudžeto programai skiriamų lėšų, nes savivaldybių auditas nėra VK funkcija. Įstaiga finansuojama iš Kultūros ministerijos ir Vilniaus miesto savivaldybės biudžetų.

Antikorupcijos komisijos pirmininko "tvarkiečio" Kęsto Komskio teigimu, bene daugiausiai klausimų kyla dėl viešųjų pirkimų procedūrų ir dėl šiuo metu galiojančios tvarkos, pagal kurią numatyta galimybė autorių ir atlikėjų paslaugas pirkti supaprastintu būdu taikant įprastą komercinę praktiką.

Dali Lietuvos menininkų ir visuomenės abejoja VEKS programų skaidrumu ir tikslingumu. Jų teigimu, pinigai švaistomi neaiškios meninės vertės ir abejotino skaidrumo projektams.

2009-aisiais Vilnius kartu su Austrijos miestu Lincu tapo Europos kultūros sostine.

Europos kultūros sostinės statusą Vilniui 2005 metais suteikė Europos Taryba.

Gruodžio 31-osios-sausio 1-osios naktį prie Vilniaus koncertų ir sporto rūmų vilniečiams ir miesto svečiams parodytas miuziklas "@Hoffman_Spragtukas". Vidurnaktį, Katedros aikštėje, sostinės dangų nušvietė Gerto Hofo šviesų ir muzikos spektaklis. Šie du renginiai kainavo apie 3,5 mln. litų.

Ankstesnė Vyriausybė nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" biudžetui buvo įsipareigojusi VEKS programai skirti 40 mln. litų, tačiau naujasis ministrų kabinetas ir Seimas apkarpė finansavimą iki 25 mln. litų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žiemelis negali atsakyti, kam turėtų priklausyti Krymas: nenoriu politikuoti (419)

„Mes darome verslą Ukrainoje. Mes ten turime pakankamai nemažą dalį pajamų iš kuro ir kitų...

Apetitas auga bevalgant: Klaipėdos universitetą į teismą padavusio indo ieškiniai perkopė per 70 milijonų eurų (366)

Už neįtikusias studijas Klaipėdos universitete (KU) kone 5 tūkstančių eurų reikalavęs...

Lietuvių pamėgtos pigios atostogos Tbilisyje: patikrintos vietos, kurias privalo aplankyti kiekvienas (63)

Lietuviai masiškai ėmė keliauti į Gruzijos sostinę Tbilisį, tačiau patenkinti lieka ne visi....

Mados apžvalgininkas: kodėl moterys Lietuvoje plaikstosi po pilnas drabužių parduotuves, o vyrams nėra ką pirkti (42)

Verslo konsultantas ir Mados verslo instituto bendrakūrėjis Arnoldas Remeika , paklaustas, kaip...

Šalnos tik pradžia: galime sulaukti ir pirmojo sniego (10)

Šiandien Lietuvos orus vis dar lems vakarykščio, į šiaurės rytus tolstančio ciklono pakraštys.

Siaubas keleiviniame lėktuve: laineris smigo žemyn beveik 9 kilometrus (44)

„Delta“ skrydžių bendrovės keleiviniame lėktuve iš Atlantos miesto skridę žmonės pasakoja...

Būkite budrūs: prisidengiant žinomų įmonių vardais Lietuvoje platinami kompiuteriniai virusai (13)

IT saugumo specialistas Marius Pareščius lietuvius perspėja, kad prisidengiant žinomų...

Rudens karalius – moliūgas: 4 gardūs patiekalai (6)

Nors moliūgų kilmė nėra susijusi su Lietuva – į Europą iš Pietų Amerikos jie atvyko tik XVI...

Lygiai prieš 30 metų: kosminis Sabonio debiutas Ispanijoje – 34 taškai ir disko metiko stiliaus perdavimas

Lygiai prieš 30-metų – 1989-ųjų rugsėjo 19-ąją – Ispanijos krepšinio lygoje su Valjadolido...

Vilniuje vyksta greičio mėgėjų gaudynės: „VW Lupo“ vairuotojas per pusvalandį įkliuvo du kartus (41)

Pastaruoju metu Vilniuje transporto priemonių greitį Kelių policijos pareigūnai tikrina beveik...