Po dviejų dešimtmečių pertraukos į miesto politiką 2015-aisiais užtikrintai grįžęs architektas Rytis Mykolas Račkauskas šįkart rinkimų kovoje priverstas dalyvauti nelaikydamas savivaldybės vairo.
Dėl įtarimų korupcija meras nuo pareigų nušalintas jau beveik devynis mėnesius ir į postą iki rinkimų nebegrįš. Pats meras teisėsaugos tyrimą vadina buvusio bendražygio, o dabar – politinio oponento Povilo Urbšio vykdoma kampanija. Mero oponentai rinkėjus bando įtikinti, kad permainos atneštų didesnį skaidrumą.
Iš viso dėl mero posto Panevėžyje varžysis net 11 kandidatų, tačiau vietos žurnalistai rimčiausią kovą prognozuoja tarp R. M. Račkausko, P. Urbšio ir konservatorių atstovės verslininkės Indianos Grigienės.
Bendražygiai tapo oponentais
R. M. Račkauskui įtarimai dėl piktnaudžiavimo ir prekybos poveikio pateikti pernai birželį. Teisėsauga sako įtarianti, kad savivaldybėje buvo duodami neteisėti nurodymai tarnautojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus.
Meras įtarimus kategoriškai neigia. Jis sako, kad P. Urbšys, naudodamasis įtakingomis pažintimis buvusioje savo darbovietėje Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT), manipuliuoja tyrimu vardan pergalės rinkimuose. STT įtarimų korupcija yra sulaukę dar du regiono merai: prieš dvejus metus – Panevėžio rajono vadovas Povilas Žagunis, šiemet – Anykščių meras Kęstutis Tubis.
„Urbšys čia ir suformavo tokią STT praktiką visame Panevėžio regione: jis buvęs ilgametis Panevėžio STT vadovas, dabartinis vadovas turbūt jo paliktas. Jo interesas – laimėti rinkimus ir jis tuo aktyviai naudojasi“, – BNS tikino R. M. Račkauskas.
Politikas teigė, kad per ketverius metus taryboje jam pavyko suburti darniai dirbančią komandą, kuri tęstų esminius darbus: toliau atnaujintų miesto viešąsias erdves, infrastruktūrą, pastatytų naują autobusų stotį, Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, naują 50 metrų ilgio baseiną, įrengtų robotikos bei STEAM mokslo centrus.
„Nesame aiškiaregiai, bet jei einame į rinkimus, manome, kad pavyks. Einame ne ieškoti laimės, o žinodami, ką dirbsime, kokiose srityse, turime įdirbį ir norime tęsti“, – sako R. M. Račkauskas.
Naujasis mero rinkimų komitetas „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ sulaukė oponentų kritikos ir dėl to, jog šis pavadinimas skamba panašiai, kaip ir ES lėšomis finansuojama miesto atsinaujinimo programa „Panevėžys atsinaujina“.
R. M. Račkauskas pripažįsta: miesto centro tvarkymo projektai įstrigę. Kritikai teigia, kad verslas baidosi valdžios neskaidrumo šešėlio, meras sako, kad dėl tendencingo korupcijos tyrimo paralyžiuotas savivaldos darbas.
„Viešųjų erdvių projektai jau turėjo būti užvesti, prasidėjusi ranga. Realiai – viskas įstrigę. Logika paprasta: kapitoną iš laivo pašalinai ir jis nebūtinai atplauks į uostą“, – aiškino jis.
P. Urbšys žada viešumą
Dviejuose rinkimuose į Seimą Vakarinėje vienmandatėje apygardoje užtikrintą pergalę šventęs P. Urbšys savivaldos rinkimams subūrė naują komitetą, kai pernai po nesutarimų subyrėjo jo burtas judėjimas „Kartu“ – komitetą paliko beveik visa valdančioji frakcija su vėliavnešiu R. M. Račkausku.
Mero kaltinimus manipuliuojant teisėsauga P. Urbšys vadina „negarbingu melu“ ir skelbia sieksiantis vadovauti miestui skaidriau. Daugiausia dėmesio jis žada skirti socialinei politikai, bendruomenėms stiprinti, biurokratijai mažinti, o ne ES lėšoms įsisavinti.
„Formuojamas požiūris, kad jei nebus perrinktas meras, viskas grius. Jei savivaldybė sukurta kaip dvarelis, tikrai dvarininkui išgriuvus iš ratų, dvaras žlunga. Bet jei priimami skaidrūs sprendimai, remiantis įstatymu, nekyla grėsmė tokiai savivaldai. Koks meras gali sustabdyti, kas teisėta? Nebent bijoma to, kas užslėpta, nebent yra duoti pažadai. Be abejo, tie darbai bus keliami į viešumą“, – kalbėjo P. Urbšys.
Jis teigia, kad miesto atnaujinimo projektai yra įstrigę ir numatytos 20 mln. eurų ES paramos gali neužtekti, nes darbai turės būti atliekami sparčiau.
„Naujai valdžiai yra iššūkis, kaip skaidriai užbaigti šiuos projektus, o ne taip, kaip dabar: susmaigstyta į pusnis lentelės, kad bus padaryta“, – aiškino jis.
Eilinių miestiečių nuomonės skiriasi.
„Račkauskas, kurį tampė policija? Ne, tikrai už jį nebalsuosiu. Už nieką netampo. Tada už Urbšį. Jis toks čiesnas atrodo“, – BNS sako 23 vairuotojas Modestas Švagždys.
Tačiau viešojo sektoriaus darbuotoja 30-metė Laura tvirtino, kad jos pasitikėjimo meras neprarado.
„Manau, kad tie darbai, kuriuos jis pradėjo, yra gerai vykdomi ir juos reikia tęsti“, – BNS sakė greta savivaldybės sutikta panevėžietė.
Vizija – grąžinti didmiesčio vardą
Sumažėjus gyventojų skaičiui, Panevėžyje po rinkimų miesto taryboje bus 27 politikai – keturiais mažiau, nei šiuo metu. Statistikos departamento duomenimis, šiemet sausį Panevėžyje gyveno 87 tūkst. žmonių. Per nepriklausomybės metus Panevėžys neteko beveik trečdalio miestiečių.
Konservatorių atstovė I. Grigienė sako turinti ir viziją, kaip stabdyti migraciją bei siekti, kad Panevėžys vėl susigrąžintų didmiesčio statusą.
„Man svarbu, kad į Panevėžį grįžtų žmonės gyventi. Reikia dėti daugybę pastangų darbui su „Investuok Lietuvoje“, analizuoti emigraciją, kiek išvažiuoja žmonių, kiek grįžta. Reikalinga kompleksinė programa su švietimo įstaigomis, KTU Panevėžio filialu, kad būtų ruošiami aukštos kvalifikacijos technikai, nebūtinai su aukštuoju išsilavinimu“, – aiškino ji.
Be viešųjų pirkimų skaidrinimo, konservatorė tarp svarbiausių darbų įvardija autobusų stoties atnaujinimą pagal pirminį projektą, o ne vėliau svarstytąjį ir, anot jos, „daugiau naudingą verslui“.
Konservatorius palaikantis 70-metis smulkusis verslininkas Vytautas Šupšinskas sako remiantis I. Grigienę.
„Žinau ją, ji – nebloga. Aš už ją balsuočiau. O tą autobusų stotį visi „stato“ jau dvidešimt metų, visi žada tą patį. Gal jau atėjo laikas? Dėl miesto erdvių atnaujinimo – čia ne jų nuopelnas, traukinys važiuoja, ir kas ateis, tas laurus nusiims“, – kalbėjo jis.
Kritikai sako, kad I. Grigienei gerokai trūksta valdymo patirties, ji per mažai žinoma miestiečiams.
Oponentai taip pat bado pirštu, kad ji registruota pas motiną mieste, bet gyvena Dembavoje, kuri yra Panevėžio rajono savivaldybėje. Pati I. Grigienė sako verslą turinti ir mokesčius mokanti Panevėžyje.
Dalis korupcija nusivylusių panevėžiečių teigia, kad į rinkimus visai neis.
50-metė laiškininkė Jovita Kuncienė sakė netikinti, kad dabartiniai kandidatai gali teigiamai paveikti jos pačios, artimųjų ir draugų gyvenimą.
„Jie man algos neuždirbs, jie man gyvenimo nepagerins. Duok Dieve, kad jie ten prasibrautų, kur jiems reikia. Dėl mero – aš nežinau, kas ten vyko, kaip žmogus gyvena, ką jis veikia. Kiekvienas gyvename pagal save“, – BNS sakė J. Kuncienė.
Be išvardytų kandidatų, Panevėžio mero posto taip pat sieks aktyvi opozicijos politikė, pirmoji miesto merė, buvusi „valstietė“ Gema Umbrasienė, rinkimuose keliama Lietuvos žaliųjų partijos, aplinkosaugininkas, Liberalų sąjūdžio atstovas Valdemaras Jakštas, „darbietė“ savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Sandra Jakštienė. „Valstiečiai“ kelia nepartinį Panevėžio kolegijos darbuotoją Kęstutį Lukoševičių, socialdemokratai – vietos verslininką Ramūną Vyžintą, „tvarkiečiai“ – buvusį ilgametį autobusų parko direktorių Rimantą Petukauską, socialdarbiečiai – buvusį parlamentarą Petrą Narkevičių. Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijos kandidatas – laidojimo namų direktoriaus pavaduotojas Raimondas Pankevičius.