aA
Nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas, komentuodamas antradienį Seimui planuojamą pateikti iniciatyvą sudaryti galimybę per apkaltą pašalintam asmeniui dalyvauti rinkimuose į parlamentą, tačiau Prezidentūros duris laikyti ir toliau uždaras, sako, kad „spektaklis tęsiasi“, o Konstitucija „verks kruvinomis ašaromis“.
Rolandas Paksas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Valdančiųjų ir opozicinių frakcijų paramos sulaukęs ketinimas pakeisti Konstitucijos 74 straipsnį ir numatyti, kad per apkaltą iš pareigų pašalintas asmuo parlamento nariu galėtų būti renkamas ne anksčiau kaip po dešimties metų, nėra tai, tvirtino R. Paksas, ko jis iš tikrųjų siekia.

„Seimo nario mandatas nėra panacėja“, – sako jis ir priduria, kad Jungtinių Tautų žmogaus teisių komiteto sprendimas, net sudarius galimybes jam tapti Seimo nariu, bet ne prezidentu, nebus įgyvendintas.

„Spektaklis tęsiasi. Mano supratimu, tai būtų labai tinkamas žodis. Visi tie pasižadėjimai EuroposTarybos Ministrų Kkabinetui ir visi demokratijos žaidimai, kuriuos žaidžia Lietuvos istablišmentas, paprasčiausiai tęsiasi. Konstitucija, jeigu ši pataisa bus priimta, bus visiškai sudarkyta, atsiras dviejų lygių Seimo nariai: vieni galės užimti kažkokias pareigas, kiti negalės, nors parašyta, kad visi Seimo nariai yra lygūs“, – Eltai kalbėjo R. Paksas.

Buvusio europarlamentaro teigimu, opozicijos ir valdančiųjų remiamas sumanymas sudaryti jam galimybę dalyvauti parlamento rinkimuose, tačiau neinicijuoti pataisų, kurios leistų dalyvauti rinkimuose į šalies vadovo postą, yra neteisingas, neatitinkantis tarptautinių institucijų nurodymų.

„Jeigu dabar atsiverstume Jungtinių Tautų žmogaus teisių komiteto sprendimą, kuris yra galutinis, neskundžiamas ir privalomas Lietuvai, juodu ant balto yra parašyta: man turi būti suteiktos teisės dalyvauti visuose rinkimuose: ir prezidento, ir Seimo, ir kituose rinkimuose. Šitas sprendimas yra privalomas Lietuvai ir bet kokiu atveju, kol šitas Jungtinių Tautų sprendimas nebus įgyvendintas, tol Lietuva bus dėmesio centre ir nuo šitų dalykų neišeis pabėgti. Šitie žaidimai, kurie žaidžiami, yra iš tuščio į kiaurą pilstymas, daugiau nieko“, – sakė R. Paksas. Jo teigimu, ne Seimo nario mandatas jam svarbu.

„Jeigu kažkas galvoja, kad man Seimo nario mandatas yra panacėja ir viso gyvenimo svajonė (...), tai taip nėra“, – kalbėjo daugiau nei prieš dešimtmetį iš prezidento posto apkaltos būdu pašalintas R. Paksas.

Kartu jis paragino, pasak R. Pakso, vis dar prieš jį susimokiusius politikus užmiršti keršto skonį ir dar kartą pažymėjo, kad nesudarius galimybių jam vėl siekti prezidento posto, Konstitucija bus paminta.

„Spektaklis tęsiasi, tik dabar spektaklis įjungė folklorą – aš įsivaizduoju, kad kruvinom ašarom pravirks mūsų Konstitucija“, - apibendrino R. Paksas.

ELTA primena, kad R. Paksas neturi teisės dalyvauti prezidento ir Seimo rinkimuose nuo 2004 metų, kai dėl šiurkščiai sulaužytos priesaikos apkaltos būdu buvo pašalintas iš prezidento pareigų.

Antradienį Seimui planuojama pateikti Konstitucijos 74 straipsnio pataisą, kuri atvertų R. Paksui kelią į Seimą.

Projektu siūloma papildyti Konstitucijos 74 straipsnį nuostata, kad asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, gali būti renkamas Seimo nariu ne anksčiau kaip po dešimties metų nuo tokio asmens pašalinimo iš einamų pareigų.

Pagal projektą, toks asmuo negalėtų būti renkamas prezidentu, taip pat negali eiti jokių kitų Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

Teikiamais Konstitucijos pakeitimais siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos 2011 m. sausio 6 d. sprendimą byloje Paksas prieš Lietuvą, kuriuo Lietuva pripažinta pažeidusi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pirmojo protokolo 3 straipsnį, garantuojantį teisę į laisvus rinkimus.

Visgi tai jau ne pirmas bandymas gražinti R. Paksui galimybę dalyvauti rinkimuose. Kelis kartus anksčiau Seime jau yra pritrūkę balsų priimti įstatymo pataisai, leidžiančiai R. Paksui kandidatuoti.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
2.8788

Top naujienos

Nuodingas Turkijos „taikos šaltinis“: tikrasis tikslas – perbraižyti žemėlapį? Erdoganas pasitelkė pavojingus sąjungininkus (47)

Po Turkijos karinės invazijos į Šiaurės Siriją Vokietijos politikai ir politiniai apžvalgininkai...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (92)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Sudarė būsimų eurokomisarų reitingą: Sinkevičiaus pozicija – pavojinga (94)

Pasibaigus kandidatų į Europos komisarus klausymams Europos Parlamente (tų, kuriuos prileido prie...

Iš prekybos centro aikštelės su automobiliu iškritusi moteris reikalauja 200 tūkst. eurų (80)

Sostinėje iš prekybos centro „Europa“ daugiaaukštės aikštelės su automobiliu iškritusi ir...

SEB ištaisė pinigų nuskaičiavimo klaidą: su ja susidūrusiems klientams žada lengvatų (11)

SEB banko klientams, kuriems praėjusį sekmadienį dėl techninės klaidos buvo dar kartą...

Etiketas prie stalo: šias klaidas kartoja visi, bet taip elgtis nederėtų

Šiais laikais, net kai kviestinės vakarienės nebėra labai formalios, vis vien nepriimtina kalbėti...

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis ne tik Karaliui, bet ir Kamblevičiaus sūnui (85)

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis: Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti...

Grafystės policijos ieškomiausių nusikaltėlių dešimtuke – du lietuviai (11)

Anglijos Lankašyro grafystė paviešino dešimties labiausiai ieškomų nusikaltėlių sąrašą....

Lietuvos kultūristas dėl Schwarzeneggerio varžybų atsisakė moterų

„Schwarzeneggeris – kiekvieno mūsų sporto šakos sportininko ikona. Čia kaip lenktynininkui...