aA
Nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas, komentuodamas antradienį Seimui planuojamą pateikti iniciatyvą sudaryti galimybę per apkaltą pašalintam asmeniui dalyvauti rinkimuose į parlamentą, tačiau Prezidentūros duris laikyti ir toliau uždaras, sako, kad „spektaklis tęsiasi“, o Konstitucija „verks kruvinomis ašaromis“.
Rolandas Paksas
Rolandas Paksas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Valdančiųjų ir opozicinių frakcijų paramos sulaukęs ketinimas pakeisti Konstitucijos 74 straipsnį ir numatyti, kad per apkaltą iš pareigų pašalintas asmuo parlamento nariu galėtų būti renkamas ne anksčiau kaip po dešimties metų, nėra tai, tvirtino R. Paksas, ko jis iš tikrųjų siekia.

„Seimo nario mandatas nėra panacėja“, – sako jis ir priduria, kad Jungtinių Tautų žmogaus teisių komiteto sprendimas, net sudarius galimybes jam tapti Seimo nariu, bet ne prezidentu, nebus įgyvendintas.

„Spektaklis tęsiasi. Mano supratimu, tai būtų labai tinkamas žodis. Visi tie pasižadėjimai EuroposTarybos Ministrų Kkabinetui ir visi demokratijos žaidimai, kuriuos žaidžia Lietuvos istablišmentas, paprasčiausiai tęsiasi. Konstitucija, jeigu ši pataisa bus priimta, bus visiškai sudarkyta, atsiras dviejų lygių Seimo nariai: vieni galės užimti kažkokias pareigas, kiti negalės, nors parašyta, kad visi Seimo nariai yra lygūs“, – Eltai kalbėjo R. Paksas.

Buvusio europarlamentaro teigimu, opozicijos ir valdančiųjų remiamas sumanymas sudaryti jam galimybę dalyvauti parlamento rinkimuose, tačiau neinicijuoti pataisų, kurios leistų dalyvauti rinkimuose į šalies vadovo postą, yra neteisingas, neatitinkantis tarptautinių institucijų nurodymų.

„Jeigu dabar atsiverstume Jungtinių Tautų žmogaus teisių komiteto sprendimą, kuris yra galutinis, neskundžiamas ir privalomas Lietuvai, juodu ant balto yra parašyta: man turi būti suteiktos teisės dalyvauti visuose rinkimuose: ir prezidento, ir Seimo, ir kituose rinkimuose. Šitas sprendimas yra privalomas Lietuvai ir bet kokiu atveju, kol šitas Jungtinių Tautų sprendimas nebus įgyvendintas, tol Lietuva bus dėmesio centre ir nuo šitų dalykų neišeis pabėgti. Šitie žaidimai, kurie žaidžiami, yra iš tuščio į kiaurą pilstymas, daugiau nieko“, – sakė R. Paksas. Jo teigimu, ne Seimo nario mandatas jam svarbu.

„Jeigu kažkas galvoja, kad man Seimo nario mandatas yra panacėja ir viso gyvenimo svajonė (...), tai taip nėra“, – kalbėjo daugiau nei prieš dešimtmetį iš prezidento posto apkaltos būdu pašalintas R. Paksas.

Kartu jis paragino, pasak R. Pakso, vis dar prieš jį susimokiusius politikus užmiršti keršto skonį ir dar kartą pažymėjo, kad nesudarius galimybių jam vėl siekti prezidento posto, Konstitucija bus paminta.

„Spektaklis tęsiasi, tik dabar spektaklis įjungė folklorą – aš įsivaizduoju, kad kruvinom ašarom pravirks mūsų Konstitucija“, - apibendrino R. Paksas.

ELTA primena, kad R. Paksas neturi teisės dalyvauti prezidento ir Seimo rinkimuose nuo 2004 metų, kai dėl šiurkščiai sulaužytos priesaikos apkaltos būdu buvo pašalintas iš prezidento pareigų.

Antradienį Seimui planuojama pateikti Konstitucijos 74 straipsnio pataisą, kuri atvertų R. Paksui kelią į Seimą.

Projektu siūloma papildyti Konstitucijos 74 straipsnį nuostata, kad asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, gali būti renkamas Seimo nariu ne anksčiau kaip po dešimties metų nuo tokio asmens pašalinimo iš einamų pareigų.

Pagal projektą, toks asmuo negalėtų būti renkamas prezidentu, taip pat negali eiti jokių kitų Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

Teikiamais Konstitucijos pakeitimais siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos 2011 m. sausio 6 d. sprendimą byloje Paksas prieš Lietuvą, kuriuo Lietuva pripažinta pažeidusi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pirmojo protokolo 3 straipsnį, garantuojantį teisę į laisvus rinkimus.

Visgi tai jau ne pirmas bandymas gražinti R. Paksui galimybę dalyvauti rinkimuose. Kelis kartus anksčiau Seime jau yra pritrūkę balsų priimti įstatymo pataisai, leidžiančiai R. Paksui kandidatuoti.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(40 žmonių įvertino)
3.1750

Top naujienos

Naujausią tyrimą dėl „AstraZeneca“ ir „Pfizer“ vakcinų paskelbę mokslininkai: tiesiog neįtikėtina (96)

Skelbiama, kad daugiau nei 90 proc. britų po vienos „ AstraZeneca “ ar „ Pfizer “ vakcinos...

Seime – idėja dėl prabangos mokesčio: paskaičiavo, kiek brangių automobilių prisipirko įmonės (215)

Nepaisant karantino ir pandemijos, pernai įmonės Lietuvoje prabangiems automobiliams išleido 67...

Epidemiologė po Šeimos gynimo maršo: grėsmė išplisti virusui – milžiniška (511)

Epidemiologai nesiima vertinti savaitgalį vykusio „Šeimų gynimo maršo“, tačiau pasak jų,...

Kalėjimų departamento Imuniteto tarnybos vadovė traukiasi, nors tyrimai dar nebaigti (15)

Prieš dvi savaites nuo pareigų laikinai nušalinta Kalėjimų departamento Imuniteto tarnybos...

Net 27 Europos šalyse COVID-19 atvejai krenta, nesiseka tik Lietuvai ir Danijai: kokia vasara laukia (304)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, 17–18 savaitėmis, palyginti su...

Istorikė Jurkutė grąžinta į darbą Genocido centre (28)

Istorikė Mingailė Jurkutė nuo praėjusios savaitės grąžinta į vyriausiosios istorikės...

1,5 milijono žmonių Galimybių pasu galės naudotis iškart: kokios papildomos paslaugos laukia (373)

Ekonomikos ir inovacijų minsiterija skaičiuoja, kad nuo pirmadienio startuosiančiu Galimybių pasu...

The Economist | D+

Paviešino protu sunkiai suvokiamą COVID-19 statistiką: tai parodo tikrąją pandemijos kainą

Praėjusią savaitę „The Economist“ paskelbė apytikrius duomenis, kiek, jų skaičiavimu,...

Vilnietę pribloškė vaizdas Geležinio vilko gatvėje: išlipęs iš automobilio vairuotojas sutrypė per kelią ėjusius ančiukus (106)

Gegužės 14 dieną Vilniuje Geležinio vilko gatve centro link važiavusi Vaida Variakojienė...

Skaitytojo klausimas: Vilniuje pamatėme nepažįstamą paukštį, kaip jis vadinasi? (6)

Grynas skaitytojas Žydrūnas rašo: „Vaikščiodami Ozo parke pastebėjome nepažįstamą...