Vaiko priežiūros atostogose esančios mamos LNK žinioms sako, kad paskutiniu metu išlaikyti vaikus darosi vis brangiau. Jos neabejoja, jog norint, kad daugiau šeimų pasiryžtų gimdyti, valstybė turi didinti išmokas.

„Žinoma, kad reikia. Auginti vaiką nėra pigu. Tiesiog manau, kad būtų gera idėja. Jeigu norime, kad mūsų demografinė padėtis gerėtų šalyje, žmonės būtų motyvuoti turėti didesnes šeimas“, – kalbėjo viena LNK žinių kalbinta mama.

Kita taip pat sutiko su šiuo pasiūlymu.

„Viskas brangu. Vaikus auginti tikrai nėra pigu. Norėtųsi, kad būtų geriau. Antrus metus iš vyro algos buvo skaičiuojamos motinystės išmokos, tai buvo lengviau“, – sakė ji.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė didinti motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos. Minimalios išmokos nuo liepos turėtų didėti 92 eurais – nuo 6 iki 8 Bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžių.

„6 baziniai dydžiai, kurie buvo iki šiol jie jau neatitinka realios situacijos. Ir tos motinos, kurios visiškai neturėjo darbo stažo, jos gaudavo 6 BSI. Ir tos, kurios turėjo 12 mėnesių būtinąjį darbo stažą, jos taip gaudavo taip pat tik minimalų“, – LNK žinioms sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto atstovė Rima Baškienė.

Siekiama užtikrinti, kad dirbantys ir mokesčius mokantys tėvai gautų didesnes išmokas, nei tie, kurie nedirba. Reikiamos stažą turinčios mamos motinystės išmokas gauna per nėštumo ir gimdymo atostogos – jau mokamos 4 mėnesius.

Tėvystės išmoka mokama vieną mėnesį.

„Šiuo metu motinystės išmoka yra skaičiuojama dienomis – dienos išmoka siekia apie 65 eurus. Na, o tėvystės išmoka, kuri yra skaičiuojama jau mėnesio, šiuo metu siekia apie 1400 eurų“, – kalbėjo „Sodros“ atstovė Kristina Zitikytė.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas skaičiuoja, kad išmokos turėtų didėti apie 5 tūkst. mamų ir tėčių.

„Šeimos nebenori susilaukti daugiau vaikų. Net sakyčiau apskritai, matau tendenciją nesusilaukti vaikų. Pinigais gal mes to irgi nepapirksim. Bet kada mes susilaukiame vaikų, yra labai gera turėti tą pagrindą“, – teigė Daugiavaikių šeimų asociacijos vadovė Jurgita Pocienė.

„Sodros“ atstovė K. Zitikytė teigė, jog per metus išmokama apie 19 tūkst. motinystės išmokų gavėjų.

„Ir kasmet skaičiuojame, kad tėvystės išmoką gauna apie 15 tūkst. gavėjų. Aišku, analizuojant ilgesnį laikotarpį, pastebime, kad motinystės ir tėvystės išmokų gavėjų skaičius šiek tiek mažėja dėl mažėjančio gimstamumo“, – teigė jis.

Planuojamas ir dar vienas pakeitimas – nuo sausio mamoms ir tėčiams, kurie būdami vaikų priežiūros atostogose neapleidžia savo darbų, leisti užsidirbti daugiau, nemažinant išmokų.

„Mažiausią išmoką gaunantys tėvai už vaiko priežiūros atostogas galės užsidirbti iki 546 eurų. O didžiausias išmokas gaunantys tėvai galės užsidirbti net iki 7 tūkst. eurų papildomai, būdami tėvystės ar motinystės atostogose“, – kalbėjo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Justas Džiugelis.

„Šiuo metu tie, kurie išmoką gauna už pirmus vaiko priežiūros metus, tai jų išmoka siekia apie 800 eurų. Na, o antraisiais vaiko priežiūros metais išmoka mokama šiek tiek mažesnė – jie siekia apie 570 eurų“, – teigė „Sodros“ atstovė K. Zitikytė.

Teisininkai sako, kad mamos ir tėčiai neretai pasiklysta išmokų labirintuose ir nebežino, kas jiems priklauso, o kas – ne.

„Vienas iš dalykų, kad dezinformacijos įvairiuose kanaluose tikrai netrūksta. Atrodo, kad aiškumo trūksta ir iš valstybinių institucijų“, – kalbėjo teisininkė Greta Užkuraitė.

Išmokų didinimas Seime bus svarstomas jau šį mėnesį.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia: