Anot prezidento, Europos valstybės turi pradėti specialiojo tribunolo už Rusijos agresijos nusikaltimus Ukrainoje ir žalos registro įgyvendinimą. G. Nausėda, dalyvaudamas Europos Tarybos viršūnių susitikime Reikjavike, pabrėžė, kad šie teisiniai žingsniai bus svarbūs ir ateityje, parodant galimiems agresoriams, kokia bausmė jų laukia.

„Karinės paramos, ekonominės, finansinės paramos požiūriu tikrai ir Europa, ir visas pasaulis padarė nemažai, kad paremtų Ukrainą. Tačiau teisinės bazės kūrimo prasme, atsakomybės už karo nusikaltimus, agresijos nusikaltimus prasme mes šiek tiek atsilikome nuo tos pažangos, kuri buvo fiksuojama kitose srityse“, – teigė prezidentas.

„Ir štai čia, Reikjavike, mes turime puikią progą pasivyti. Kitaip tariant, teikdami tas idėjas, kurias Lietuva rėmė nuo pat pradžių – specialusis tribunolas už agresijos nusikaltimus, žalos registras, kuris taip pat yra svarbus finansinio mechanizmo elementas“, – pabrėžė G. Nausėda.

Anot šalies vadovo, Europos valstybės pradeda kurti teisinį mechanizmą, kuris yra būtinas, kad agresiją vykdanti Rusija neliktų nenubausta. G. Nausėda atkreipė dėmesį, kad toks mechanizmas atgrasys ir galimus būsimus agresorius nuo panašių bandymų.

„Mes pradedame kurti štai šitą mechanizmą, kuris yra būtinas tam, kad agresorius nepabėgtų nuo atsakomybės ir neliktų nenubaustas. Nes tai yra svarbu ne tik šito karo kontekste. Tai labai svarbu žiūrint į ateitį, kad ateityje naujiems agresoriams nekiltų noras dar kartą pabandyti visų mūsų tvirtybės ir kad žinotų, kad laukia bausmė ir ta bausmė bus pakankamai kieta ir žiauri“, – akcentavo prezidentas.

G. Nausėda teigė, kad kol karas nėra pasibaigęs, ne visas idėjas galima įgyvendinti iki galo. Tačiau, pažymėjo šalies vadovas, vis daugiau Europos valstybių prisideda prie paramos Ukrainai ir prisijungia prie „entuziastingai nusiteikusių šalių“ klubo.

„Žinoma, kad šiandien, kuomet karas dar nėra pasibaigęs, ne visas idėjas galima įgyvendinti iki galo. Bet manau, esame teisingame kelyje. Randame vis daugiau paramos ir vis daugiau šalių prisijungia prie to klubo, kurį aš vadinu labiausiai prisiekusiu ir labiausiai entuziastingai nusiteikusių šalių klubo“, – sakė G. Nausėda.

„Ir galvoju, kad tikrai pasieksime kritinę masę valstybių ir galėsime įgyvendinti specialiojo tribunolo ir žalos registro idėjas iki galo, ir tai bus dar vienas labai svarbus mūsų bendros politikos Rusijos atžvilgiu elementas“, – pridūrė prezidentas.

ELTA primena, kad prezidentas G. Nausėda su darbo vizitu lankosi Islandijoje, kur vyksta ketvirtasis Europos Tarybos viršūnių susitikimas. Antradienį šalies vadovas susitiko su Islandijos Prezidentu Guðniu Th. Jóhannessonu ir Islandijos Ministre Pirmininke Katrín Jakobsdóttir.

Prezidentūra primena, kad jau kitais metais mūsų šalis perims pirmininkavimą Europos Tarybos Ministrų Komitetui. Pasak prezidento, Lietuvos pirmininkavimo prioritetai bus orientuoti į Ukrainos temą, laisvės ir demokratijos plėtrą.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją