„Tai karščiausias taškas žemės planetoje“

Ukrainos kariai įnirtingai kaunasi Donecko srityje, kur Vladimiro Putino generolai, nesiskaitydami su savo gyvosios jėgos nuostoliais, puola toliau. Rusai naudoja grynai suartos žemės taktiką ir per savo karių lavonus lėtai, bet stumiasi į priekį, siekdami užimti ties fronto linija atsidūrusį Bachmuto miestą.

Čia kovojantys Ukrainos gynėjai po apylinkes keliauja su automobiliu, į kurį pataikė mina. Jie teigia, kad tai ne tik karščiausias taškas visoje Ukrainoje, bet visoje žemės planetoje.

Ukrainiečiai įnirtingai ginasi, bet rusai turi akivaizdų patrankų mėsos ir artilerijos pranašumą. Ir, matyt, nesuka sau galvos dėl to, kiek laiko, gyvybių ir sviedinių prireiks, kad būtų įvykdytas V. Putino įsakymas užimti visą Donecko sritį.

Pagal žemėlapį, nuo Bachmuto iki toliausio Donecko srities vakarinio krašto – dar apie 90 kilometrų, kuriuos kontroliuoja ir gina Ukrainos kariai.

Jie savo ruožtu bando pulti kaimyninėje Luhansko srityje, kad pakirstų rusų tiekimo linijas į Donecką.

„Visiems tiems, kurių gyvybės priklauso nuo mūsų darbo, vyrai, sakau – mes tikrai stengiamės kiekvieną dieną. Ir mūsų prakaitas gina jūsų kraują“, – kalbėjo vienas Ukrainos gynėjas.

Atsistatydina aukšto rango Ukrainos pareigūnai

Ukrainos kariai yra labai patenkinti vakarietiškais ginklais ir prašo, kad jų būtų daugiau. Bet, pavyzdžiui, kariuomenės aprūpinimas maistu jau sukėlė skandalą, kai pasigirdo kaltinimų, kad užnugario tarnyba pirko maistą ir ypač kiaušinius gerokai didesnėmis nei rinkos kainomis.

Dėl to jau atsistatydino gynybos ministro pavaduotojas Vjačeslavas Šapovalovas. Tokių atsistatydinimų – jau ne vienas.

„Jau dabar priimami sprendimai dėl personalo, kai kurie šiandien, kai kurie rytoj, susiję su įvairių lygių pareigūnais ministerijose ir kitose centrinės valdžios struktūrose. Taip pat, regionuose ir teisėsaugos institucijose“, – šią situaciją komentavo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Karas Ukrainoje

Vienas aukščiausių pareigūnų, taip pat pateikusių atsistatydinimo prašymą – Prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyrylas Tymošenka ir buvęs V. Zelenskio rinkimų kampanijos reklamos vadas. Įtariama, kad jis atsistatydino dėl pomėgio prabangai.

Atstatydinti ir keli su juo susiję sričių vadovai. Skandalą sukėlė ir aukštų pareigūnų atostogos Ispanijoje. Nors ten dėl vykstančio karo jiems teko važiuoti automobiliais.

„Kartais atrodo, kad kai kurie žmonės užnugario miestuose visiškai pamiršo apie karą ir ėmė ignoruoti tikrovę, pasinaudodami mūsų didvyrių apsauga. Ignoruoti karą yra tokia prabanga, kurios niekas negali sau leisti. Pagrindiniuose operacijų rajonuose, ypač Donbase, tęsiasi įnirtingi mūšiai“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas.

Dėl tokių skandalų V. Zelenskiui teko iš viso uždrausti bet kokias pareigūnų atostogas užsienyje.

Dar iki karo Ukraina garsėjo dėl korupcijos, bet dabar, nusprendusi stoti į NATO ir ES, gaudama didelę, ne tik karinę, bet ir finansinę paramą, bus priversta išspręsti šias problemas.

Vokietija nedraudžia

Kita vertus, pirmiausia reikia atremti rusus, o po to ir išgrūsti juos atgal. Tam būtinai reikia kelių šimtų modernių sunkiųjų tankų. Pavyzdžiui, vokiškų „Leopard 2“.

Žiniasklaida skelbia, kad Vokietija tokius tankus tieks, taip pat lenkams ir kitoms šalims Berlynas netrukdys tiekti vokiškų tankų.

„Specialiai paraginau šalis partneres, kurios turi veikiančių tankų „Leopard 2“ jau dabar pradėti Ukrainos pajėgų mokymus dirbti su šiais tankais. Nekyla jokių abejonių, kad tai yra įmanoma ir pageidautina. Mes tam netrukdome.

Žinoma, ir patys galėsime tai padaryti tada, kai priimsime sprendimą, kaip pasielgti su šiais tankais“, – kalbėjo Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius.

Karas Ukrainoje

Pagal naujausius JAV žiniasklaidos pranešimus, prezidento Joe Bideno administracija yra linkusi pasiųsti į Ukrainą bent dešimt savo pagrindinių sunkiųjų tankų „Abrams“, kad vokiečiai galėtų atsakyti panašiu žingsniu.

Taip pat Ukrainai labai reikia ir tolimojo nuotolio ginklų.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia:

Atsargos pulkininkas: Kremlius tai panaudos maksimaliai

Atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis LNK teigė, jog Ukrainoje vyksta savotiškas apsivalymas. Anot pašnekovo V. Malinionio, po karo šalis bus skaidresnė ir švaresnė nuo korupcijos.

„Aišku, tai yra blogai, kito žodžio nėra. Ta korupcija Ukrainoje buvo, matomai, tai yra ne vienintelė valstybė, kurioje yra korupcija. Bet turint galvoje, kad dabar vyksta karas ir ukrainiečių kovotojai, kariai žūsta, yra sužeidžiami, tai, aišku, toks atvejis yra labai skausmingas.

Už tokius nusikaltimus, kadangi valstybė kariauja, turėtų būti labai aukšta bausmė“, – LNK sakė V. Malinionis.

Jautriausia sritis – Gynybos ministerija. O Kremlius tikrai nepraleis progos pasinaudoti šiuo skandalu, tikino LNK pašnekovas.

„Ir savaime suprantama, kad Rusijos propaganda tai panaudos. Ir panaudos maksimaliai. Mums visiems reikia suprasti, kad remiame ne korumpuotus žmones, o Ukrainos nepriklausomybę. Ir Ukraina dabar kariaudama susiduria su tokiomis problemomis.

Bet, aišku, tai yra karas, tam tikra aplinka, kai labai greitai galima nuo tokių elementų išsivalyti. Ukraina po karo bus švaresnė. Tikiu, kad ta parama nesumažės“, – sakė V. Malinionis.

Atsargos pulkininkas teigė, jog korupciniai tinklai ir schemos, veikusios iki karo, veikia ir karo metu.

„Aišku, norėjosi tikėti, kad tie korumpuoti asmenys pasižiūrės, moralė atsibus. Bet pasirodo, kad ne. Bet aš manau, kad reikia labai aiškiai artikuliuoti, kad karo metu tokie nusikaltimai yra labai sunkūs. Tai čia puiki proga pasinaudoti tuo Ukrainos priešams“, – pabrėžė jis.

Visą LNK pokalbį su atsargos pulkininku V. Malinioniu žiūrėkite čia: