aA
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius neslepia – situacija, kuomet Lietuva liko paskutinė Europos Sąjungos valstybė, neratifikavusi ES ir Kubos bendradarbiavimo susitarimo, yra sudėtinga. Nors Lietuvai gyvybiškai svarbūs partneriai abiejose Atlanto pusėse turi skirtingas kontaktavimo su Kuba vizijas, Vilnius, tikina ministras, sieks atsižvelgti į abiejų pusių prašymus.
Linas Linkevičius
Linas Linkevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Tačiau bent jau kol kas didesnės manevro laisvės nėra: Lietuva arba turi ratifikuoti dar 2016 metais pasirašytą politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimą, arba sekti JAV valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo penktadienį premjerui Sauliui Skverneliui pateiktu prašymu neratifikuoti ir toliau blokuoti ES ir Kubos susitarimą dėl bendradarbiavimo.

Lietuvos diplomatijos vadovo nuomone, atrasti išeitį tokioje sudėtingoje situacijoje yra įmanoma.

„Ieškosime šioje sudėtingoje situacijoje optimalaus sprendimo ir atvirai kalbėsime su visais savo sąjungininkais“, – Eltai penktadienį teigė L. Linkevičius, pabrėždamas, kad esminė ir nekintanti Lietuvos pozicija šiuo klausimu yra vengti bet kokio pasirinkimo tarp ES ir JAV.

„Labai atidžiai žvelgiame į visus mūsų strateginių partnerių prašymus, tačiau kartu turiu pabrėžti, kad mes tikrai vengiame pasirinkimo tarp ES ir JAV interesų. Nors kai kur jie ir nesutampa, mes gerbiame ir vienus, ir kitus“, – sakė ministras.

L. Linkevičius greitų sprendimų dėl šio Lietuvai jautraus klausimo nežada.

„Nenoriu užbėgti už akių (su sprendimu. – ELTA), mes tikrai atvirai kalbėsime su savo sąjungininkais. Galiu tik pasakyti, kad situacija yra tikrai labai sudėtinga. Pirmiausia dėl to, kad trejus metus vyksta ratifikacija ir mūsų ES sąjungininkams, ir ypač ES vadovybei tai yra labai svarbu. Taip yra, matyt, ne be pagrindo. Manoma, kad tai padėtų daryti įtaką Kubai“, – aiškino L. Linkevičius. Jo nuomone, iš esmės tų pačių problemų sprendimo siekia ir JAV.

„Tuo metu JAV kelia klausimus kitu kampu: akcentuoja tas pačias žmogaus teises, tačiau vengia atsiverti kontaktams. Bet tai vėlgi – mūsų strateginiai partneriai, kuriuos mes labai gerbiame. Tad mums belieka ieškoti optimalaus sprendimo. Tą mes ir bandysime daryti kalbėdami su strateginiais partneriais“, – JAV poziciją apibendrino ministras.

Panašią poziciją su sprendimu neskubėti Eltai deklaravo ir Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis. Jo teigimu, tai, kaip bus nuspręsta šiuo klausimu, dėl kurio jau dabar išsiskiria nuomonės tarp Lietuvos politikų, priklausys nuo Seimo.

Kaip penktadienį jau skelbė ELTA, JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį su prašymu neratifikuoti ir toliau blokuoti ES ir Kubos susitarimą dėl bendradarbiavimo, kol komunistinis režimas nepakeis savo požiūrio į žmogaus teises.

„Gerbiamas ministre pirmininke, rašau jums, norėdamas paaiškinti JAV poziciją dėl ES ir Kubos politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimo (PDCA) ir paprašyti, kad jūs ir toliau jo neratifikuotumėte. Taip padarę, jūs ir toliau remsite laisvę, demokratiją ir geresnę pagarbą žmogaus teisėms Kuboje, šio tikslo siekiame mes abu. (...) Manome, kad Kubos režimas naudojasi PDCA savo diktatoriškų, represyvių veiksmų labui. Esame dėkingi Lietuvai už šio susitarimo neratifikavimą ir prašome ir toliau balsuoti prieš jį, tai simbolizuoja jūsų paramą Kubos žmonėms“, – laiške teigia Mike'as Pompeo.

Lietuva liko vienintele ES šalimi, kuri iki šiol nėra ratifikavusi dar 2016 metais pasirašyto politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimo.

Vasario pabaigoje Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai – Audronius Ažubalis, Žygimantas Pavilionis ir Emanuelis Zingeris kartu su JAV ir Kubos žmogaus teisių aktyvistais kreipėsi į Seimo narius ir Vyriausybę, prašydami neratifikuoti Lietuvos ir Kubos politinio dialogo ir bendradarbiavimo sutarties. Tuo metu sutarties šalininkai sako, kad tolesnė Havanos izoliacija nepaskatins Kubos pagerinti žmogaus teisių padėties, tai geriau gali padaryti bendra ES pozicija dėl prekybos ir politinio dialogo.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.6000

Top naujienos

Nausėdos ir valdančiųjų kare Skvernelis stojo į Šimonytės pusę: puikiai žinau, ką ji dabar jaučia (465)

Po to, kai prezidentas Gitanas Nausėda apibendrindamas antruosius savo kadencijos metus pažėrė...

Gentvilas apie pokyčius vairuotojams: tikslas – išprašyti dyzelinius automobilius iš mūsų autoparko

Aplinkos ministerijai ruošia daugybę pokyčių automobilių turėtojams – svarstomi ne tik nauji...

SAM inicijuojant naują vakcinavimo kampaniją ekspertai kategoriški: nelaikykite žmonių kvailiais (334)

Atskiriems politikams vis pasisakant apie vakcinavimo politiką ir skiepų atsisakančią visuomenęs...

Sensacija Tokijo baseine: auksas – 18-mečiui iš Tuniso (26)

Tokijo olimpinėse žaidynėse užfiksuota kol kas viena iš didžiausių sensacijų. Vyrų 400 m...

Šių metų šaltibarščių ir cepelinų kainos Palangoje: kai kur skiriasi dvigubai (38)

Vasarą atostogaujant pajūryje norisi paskanauti ir tradicinių mūsų šalies patiekalų –...

Iš Palangos lėkę bičiuliai pateko į avariją, automobilis vertėsi kūliais (20)

Kretingos rajone vairuotojo nesuvaldytas automobilis nuo kelio nulėkė kūliais. Nuo smūgio net...

Europa imasi griežtos strategijos: vis daugiau veiklų – tik pasiskiepijusiems ar turintiems neigiamą testą (68)

Atėnuose „Covid-19“ vakcina jums padės patekti į barą. Prahoje ji gali jums laimėti...

Julios Roberts dukra užaugo: 16-metė debiutavo ant raudonojo kilimo Kanuose (11)

Kokia mama, tokia ir dukra. Julia Roberts ir Danny Moderis nemėgsta viešinti asmeninio gyvenimo...

Arūnas Marcinkevičius | D+

Lenkų kalba Lietuvoje: kaip buvo prieš kelis šimtmečius ir ką turime dabar? (1)

Apie kalbinę padėtį Rytų Lietuvoje – nuo Abiejų Tautų Respublikos laikų iki dabar –...

Apie tai nė nepagalvotumėte, bet šie 7 daiktai itin pavojingi jūsų vaikams

Savaime suprantama, kad maži vaikai tyrinėja aplinką. Jiems norisi viską paliesti, apčiupinėti...