aA
Dėl rusiško kanalo „RTR Planeta“ pateiktos nesantaiką kurstančios informacijos Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) prašys teismo stabdyti kanalo transliacijas trims mėnesiams, dėl tolesnių sankcijų svarstoma kreiptis į Europos Komisiją.
Lietuvoje stabdomas dar vieno rusiško kanalo retransliavimas
© DELFI / Tomas Vinickas

LRTK trečiadienį vienbalsiai nusprendė trims mėnesiams stabdyti „RTR planeta“ transliuojamas ne ES pagamintas programas. Sprendimą dar turės patvirtinti teismas. Retransliacijas nuspręsta apriboti dėl šių metų kovo 2-ąją parodytos informacinės laidos „Savaitės žinos“ apie įvykius Kryme, kurioje buvo kurstoma tautinė nesantaika, skatinami kariniai veiksmai.

Dėl šios bei dar dviejų laidų („PBK Lithuania“ laidos „Laikas“ ir dokumentinio filmo „Pasmerktieji. Spąstai grupei „Alfa“, rodyto „NTV Mir Lithuania“ eteryje) komisija dar anksčiau kreipėsi išvadų į Žurnalistų etikos inspektorių. Inspektoriaus tarnyba konstatavo, kad visos trys laidos pažeidžia Visuomenės informavimo įstatymą, jomis buvo kurstomos karinės nuotaikos, ir tai buvo įstatymu draudžiama skelbti informacija.

Komisija taip pat nusprendė apie Latvijoje registruoto „PBK Lithuania“ pažeidimus informuoti Latvijos žiniasklaidą prižiūrinčias institucijas.

Dėl minėtų kanalų pakartotinių pažeidimų taip pat nuspręsta kreiptis į Europos Komisiją, kuri turėtų spręsti, kaip toliau elgtis su šiais kanalais.

Šią mintį posėdyje pristatęs komisijos narys Dainius Radzevičius akcentavo, kad laidomis buvo pažeisti esminiai konvencijos „Televizija be sienų“ principai – t.y., kaip konstatavo ekspertai, buvo kurstomas smurtas ir tautinė nesantaika.

Jis tvirtino, kad atsižvelgiant į Visuomenės informavimo įstatymą, komisija, norėdama visiškai stabdyti dezinformaciją skleidusių kanalų retransliacijas, turi atlikti keturias procedūras: konstatuoti pažeidimus, gauti kompetetingų institucijų išvadas, sulaukti pakartotinių pažeidimų, informuoti transliuotoją ir EK dėl apribojimų. Pasak jo, šiuo metu beliko pastaroji,

„Tai tas pats, kai girtas vairuotojas važiuoja be šviesų. Suprantu, kad turime užtikrinti žodžio laisvės principus, tačiau konvencijos prasme tai – grubiausi pažeidimai“,- sakė jis.

Anot jo, jei nebus kreiptasi į EK, teks konstatuoti vis naujus pažeidimus, o LRTK sankcijos neduos efekto.

Posėdyje dalyvavę kabelinių televizijų atstovai piktinosi, kad komisija išskiria ES ir ne ES pagamintas programas, drausdama tik pastarąsias.

Anot Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos vadovės Vaivos Žukienės, tai sudaro papildomų problemų retransliuotojams, tad sankcijos, anot jos, turėtų būti griežtesnės - uždrausti etiką pažeidusių kanalų transliacijas visiškai. Vis tik ji sveikino sprendimą kreiptis į EK.

„Buvo malonu išgirsti, kad ruošiatės kreiptis į EK ir spręsti klausimą iš esmės. Bet prašome komisijos prisiimti tam tikro ryžto uždrausti visas programas, nes tai mus pastato į nepatogią padėtį prieš įstatymą, numatantį, kad retransliuotojai niekaip negali kištis į programų turinį. Taip pat neturime resursų stebėti, kur kuri programa pagaminta“, - tvirtino ji.

Pasak V.Žukienės, dalis rinkos dalyvių visiškai nepaiso sprendimų. Ji įvardijo„VIASAT“ palydovinę televiziją, kurios klientai, esą iki šiol gali žiūrėti visas prieš dvi savaites uždraustos „NTV mir Lithuania“ laidas.

„Dabar teko girdėti, kad „RTR planeta“ atstovai skambina operatoriams terorizuodami, kad duosime lengvatas palydovinei televizijai, kuri mūsų neišjungia ir išjungti nesiruošia“, - piktinosi V.Žukienė.

Jos teigimu, sprendimas – per švelnus, programos Komisijos sprendimu turėtų būti visiškai draudžiamos.

INIT grupės generalinis direktorius Paulius Živatkauskas tikino, kad uždraudus tik atskiras programų dalis, kabelinėms televizijoms su retransliuojamais kanalais tenka sunkiai derėtis: reikalaujama mokėti tiek pat, kiek rodant visas programas, taip pat šantažuojami tie retransliuotojai, kurie savo klientams nusprendžia visiškai neberodyti dezinformaciją skleidusių kanalų.

Pasak LRTK pirmininko Edmundo Vaitekūno, komisija neturi galimybių visiškai uždrausti kanalo transliavimų, įstatymo leidžiama maksimali sankcija – trims mėnesiams apriboti nesantaiką kurstančių ir propagandinių laidų transliavimą.

Komisijos nariai taip pat net kelis kartus klausė retransliuotojų, ar nėra numatyta galimybė nutraukti retransliacijų, jei rodomos laidos yra nekokybiškos arba prieštarauja įstatymams. Nesulaukus atsakymo, LRTK atstovai pasiūlė išeitį - uždarame posėdyje pamatyti retransliuotojų sutartis ir aptarti galimybes, kaip transliacijas nutraukti.

Teismas kovo 21 dieną patenkino LRTK prašymą trims mėnesiams apriboti televizijos kanalo „ NTV mir Lithuania“ ne ES pagamintų programų transliacijas. Toks sprendimas priimtas reaguojant į melagingą laidą apie sovietų agresiją Sausio 13-ąją.

2013 metų spalio 14-ąją teismas taip pat LRTK prašymu buvo trims mėnesiams apribojęs „PBK Lithuania“ už ES ribų pagamintų programų retransliacijas trims mėnesiams. LRTK sprendimas buvo priimtas dėl propagandinės laidos „Įstatymas ir žmogus“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kūris – apie sprendimą dėl tiesioginių merų rinkimų: KT neturėtų nurodinėti Seimui, kaip keisti Konstituciją (45)

Nors Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) teisėjas, buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas...

Brangstančios statybinės medžiagos statytojus spendžia į kampą: svarsto, ar išvis užbaigti pradėtus darbus (33)

Statybinėms medžiagoms sparčiai brangstant, dalis statybų įmonių atstovų šiandien nebegali...

Darbo rinkos apžvalga šalyse: kai kurių dar laukia ilgas kelias (5)

Labiausiai išsivysčiusiose ekonomikose kompanijos vėl samdo žmones, o nedarbas mažėja, tikintis,...

The Economist | D+

Pasaulį užvaldo nauja tendencija – vadovai be darbo vietos: kas laimi ir kas dėl to nukenčia?

Tokios įmonių architektūros tradicijos: aukščiausieji įmonės vadovai gauna kabinetus...

Darbuotojų darbas iš namų žada pokyčius: štai kaip keisis rytdienos biuras

Darbas iš namų didžiajai daliai darbuotojų jau tampa labiau norma nei išimtimi – tai rodo...

Verslas vis aktyviau investuoja į šį transportą: šiemet galės susigrąžinti 5 mln. eurų

Vis daugiau įmonių pasiryžta pagalvoti apie automobilių parko atnaujinimą ir tam renkasi nebe...

Legendinis Virgis Stakėnas prabilo apie gyvenimo lūžį, naujos kartos atlikėjus ir kodėl niekada jo nepamatysime be skrybėlės (3)

Dar prieš eterį su savo laidos svečiu Rolandas Mackevičius socialiniuose tinkluose dalijosi, kad...

Sąnarių skausmas gali signalizuoti apie rimtas ligas: kada nedelsiant kreiptis į gydytojus? (5)

Sąnarių skausmas – tiek jauniems ir aktyviems, tiek pagyvenusiems ir sėslų gyvenimo būdą...

Nemėginkite to daryti su savo kūnu: į euforiją išskraidinantis eksperimentas su mėsa gali tragiškai baigtis ligoninėje (8)

Jeigu dar nesate girdėję apie „euforijon išskraidinančią mėsą“, jums labai pasisekė. Tai...

Priminė, kokios kelių eismo taisyklės galioja paspirtukininkams (18)

Dauguma važinėjančių elektriniu paspirtuku vairuotojų žino, kad jiems galioja Kelių eismo...