aA
Bendrijos „Lemtis“ narių ir Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokinių ekspedicija į Sibirą jau aplankė bei sutvarkė dvejas Lietuvos tremtinių kapines. Nubraukta daug prakaito, neapsieita ir be nuotykių.
Tremtinių kapinių paieškos Sibire
Tremtinių kapinių paieškos Sibire
© DELFI (E.Savicko nuotr.)

Liepos 21 dieną iš Vilniaus lėktuvu į Maskvą, o po to Irkutską atvyko 7 ekspedicijos dalyviai: didelę patirtį šiuose kraštuose turintis Gintautas Alekna, ekspedicijos vadovė Gražina Žukauskienė, gimnazijos matematikos mokytojas Stasys Dambrauskas, jos abiturientė Ingrida Jazbutytė, du mokiniai – Vytautas Kekys ir Martynas Klemenis – bei DELFI reporteris.

Taupant kelionei skirtus pinigus Irkutske teko apsistoti tik iš pažiūros į viešbučio panašiame kambaryje. Penki jauniausi dalyviai apsistojo viename kambaryje namelyje šalia tikrojo viešbučio, o vyresnieji pasiėmė atskirą.

Po dienos prisitaikant prie 5 val. pasikeitusios laiko juostos ir alinančio per 30 laipsnių siekiančio karščio traukiniu patraukėme į Čeremkovą. Šalia šio miesto stoties susiradome vairuotoją, kuris sutiko už 2,3 tūkst. rublių mus nuvežti iki Talnikų kaimo. Ten prasidėjo tikrieji išbandymai.

Gyvenimas taigoje

Galvą svaiginantis karštis, liūtys ir įvairiausi kraujasiurbiai vabzdžiai – nuolatiniai keliautojų po Sibirą palydovai. Netoli kaimo susiradę pakenčiamą vietą stovyklavietei su Gintautu patraukėme ieškoti lietuvių kapų.

Šįkart pasisekė – juos rasti padėjo vietiniai vaikai, o ir pats Gintautas, per daugelį metų sukaupęs didelį bagažą žinių, lengvai nurodė tikslią jų vietą.

Iš ryto pasistiprinę ant laužo virtu rūkytos mėsos ir makaronų marmalu čiupome kelis savo turimus įrankius ir patraukėme tvarkyti kapų.

Tuomet įsitikinau, su kokiais tvirtos valios ir jokių sunkumų nebijančiais žmonėmis pasisekė čia atvažiuoti. Dar dieną prieš jie mane stebino savo gamtos ir išgyvenimo joje išmanymu, tačiau tas fizinis darbas, kurį kartu per vieną dieną atlikome Talnikų kapinėse, turėtų bet kam palikti įspūdį.

Komanda

Pradėti reikėtų nuo mūsų „neoficialaus“ vado G. Aleknos. Jau per 40 sykių į panašias ekspedicijas vykęs vyras yra matęs visko, todėl patarimą duoti gali beveik bet kokiu klausimu. Gražina išties nuoširdžiai rūpinosi kiekvienu bendražygiu, o kartais net ir matematikos mokytoją kartu su kitais pašaukdavo „vaiku“.

Atskiro dėmesio verta bene ištvermingiausia mano sutikta mergina Ingrida. Ten, kur kitos jos bendraamžės jau pradėtų alpti, ji dar padeda kitiems. Net ir G. Alekna jai negailėjo komplimentų.

Nieko nebūtų pavykę padaryti be Martyno ir Vytauto, kurie patirties tvarkant tremtinių kapus jau įgiję prieš kelis metus Permės krašte. Nenuilstantys malkų kapotojai, vandens nešiotojai, kapų tvarkytojai ir visokeriopi kitokie pagalbininkai buvo nepamainomi.

Matematikos mokytojas nustebino savo gebėjimu dirbti su medžiu. Jis beveik be jokių įrankių sugebėjo sumeistrauti kryžių.

„Gyvenimiška praktika“, – nedaugžodžiavo jis.

Kapinių paieška

Paprasčiausias būdas rasti kapus yra pagal kryžius. „Autentiškus lietuviškus, Smetonos laikų meistrų kryžius galima lengvai atpažinti“, – paaiškino G. Alekna. Būtent taip pavyko rasti Talnikų kapines.

Daug sunkiau, jei kryžių nelieka arba jie labai sunykę. „Kartais kyla problema atskirti provoslavišką kryžių nuo katalikiško, nes likęs tik jo fragmentas“, – dėstė jis.

Dar vienas būdas atskirti lietuvių kapus – jų išdėstymo specifika. Būna bendros kapinės, o jose dalis atskirta grioviu ir tas kalnelis eina per visą jų perimetrą.

G. Alekna pabrėžė, kad neretai rasti lietuvių kapines Sibiro platybėse būna netgi sunkiau, nei jas sutvarkyti.

Darbai nesibaigia

Sutvarkę kelių šimtų kvadratinių metrų ploto kapines šalia Talnikų kaimo ir pastatę jose didelį medinį kryžių kitą dieną nuvykome į maždaug už 20 kilometrų esančias Kurtujaus kapines, kuriose yra lietuvių kapų.

Jos buvo per daug apžėlusios mūsų jėgoms, tad įvertinę turimą laiką nusprendėme apsiriboti tik žolių apvalymų aplink kryžius.

Kaip kapinės atrodė prieš jų sutvarkymą ir kaip atrodo dabar galite pažiūrėti nuotraukų galerijoje. Ekspedicija ketina aplankyti dar ketverias Lietuvos tremtinių kapines.

Į Sibirą iš viso buvo ištremta apie 130 tūkst. lietuvių. Tikslaus tremtyje mirusių ir palaidotų žmonių skaičiaus nėra. G. Alekna skaičiuoja, kad jų galėtų būti apie 8 proc. nuo visų tremtinių.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaip galėtume išvengti karantino Lietuvoje: iš visų taikytų priemonių ši būtų pati švelniausia (32)

Seimo narė Jurgita Sejonienė sako tikinti, kad pandemijos plitimo šalyje suvaldymui neteks...

Kubilius: dvi šios Vyriausybės kadencijos būtų didelė sėkmė Lietuvai (220)

Europarlamentaras, buvęs premjeras Andrius Kubilius teigia, kad premjerė Ingrida Šimonytė ir jos...

Kada sulauksime vaistų nuo COVID-19: prabilo apie sunkiai suvokiamą paradoksą dėl šalutinio poveikio (110)

Kone kasdien Lietuvoje nustatoma vis daugiau naujų koronaviruso atvejų, neguodžia ir tai, kad dar...

Šimonytė – apie partnerystę: rėmiau, remiu ir remsiu (496)

Pagrindo kol kas stoti į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) narių...

Navickienė: neramumai Rukloje su vaiko mirtimi nesusiję, jis labai sunkiai sirgo situaciją pakomentavo ir Bilotaitė (241)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė bei socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika...

Greta Lebedeva suspindo žinomos draugės vestuvėse: dviejų vaikų mamą aplinkiniai užliejo komplimentais

Dviejų vaikų mama Greta Lebedeva -Kazakevič vis dažniau sulaukia komplimentų dėl savo valios,...

Užkalnis rodė mamai, kaip restoranus kritikuoja. Mamai patiko (10)

Metas grįžti iš saulėtosios Italijos pietų mintimis į Dievo pamirštą ir antivakseriais bei...

Modesta Meškė | D+

45-erių Sandrija Čapkauskienė išdavė, kaip išsaugojo savo jaunatvišką grožį: pinigų nešvaisto, bet yra priemonių, be kurių ji neapsieina

Kiekviena moteris savo kasdienybėje turi grožio rutiną ir tam tikrus ritualus, be kurių ji...

Landsbergis atkirto apie Vyriausybės perkrovimą kalbančiam Skverneliui: iš jo patarimų dabar nelaukiu (144)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia,...

Naujausia informacija apie migrantų centre įkurdinto vaiko mirtį: paryčiais pablogėjo sveikata, nuvežus į ligoninę mirė (121)

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė spaudos konferencijos metu...