aA
Kritikos dėl komentarų apie Holokaustą sulaukęs Seimo konservatorių frakcijos atstovas Valdas Rakutis sako savo tekstu siekęs atskleisti platesnį šio reiškinio vaizdą, kad jis daugiau nepasikartotų.
Valdas Rakutis
Valdas Rakutis
© Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova, Džoja Gunda Barysaitė)

„Turime suprasti, iš kur atsiranda tokie dalykai, kaip žmonės elgiasi tokiomis sąlygomis, kad nebūtų daugiau tokio Holokausto. Čia labai aiškus tikslas yra“, – BNS trečiadienio vakarą sakė politikas.

Jis tikino, kad neturi jokių antisemitinių nuostatų.

„Man tos reakcijos ne visos patinka. Aš tikrai nenorėjau sukelti problemų. Tikrai neturiu jokių antisemitinių nuostatų, kaip gaunu dabar visokių tokių laiškų. Labai šią tautą gerbiu“, – BNS trečiadienio vakarą sakė politikas.

„Aš šitoje vietoje noriu pasakyti, kad Holokaustas, kaip reiškinys, jei mes nesuprantame jo priežasčių, mes vėl jį turėsime. Gal ne žydų tautos atžvilgiu, kitos tautos“, – sakė V. Rakutis.

Politiko komentare daugiausia kritikos sulaukė jo pastabos apie žydų bendradarbiavimą su nacių ir sovietų režimais.

Pats V. Rakutis teigė, kad apie užsiminė, norėdamas parodyti platesnį kontekstą, kad Holokausto procese dalyvavo ne tik vokiečiai, bet ir kitos tautos.

„Kada mes kalbame apie Holokaustą, dažnai nueiname paviršiumi ir į tipinius teiginius, kad vokiečiai, vokiečių tauta naikino žydus ar kažkaip panašiai, kas, aišku, iš dalies yra teisinga, tą valstybę buvo apėmusi nacistinė banga. Bet kada mes kalbame apie praktinį Holokaustą, tai tame procese dalyvauja daug įvairių tautų“, – kalbėjo politikas.

„Tekste buvo paminėtas atvejis, kada žydų tautos žmonės tame dalyvavo. Tai yra labai paprasta suprasti. Jie buvo suvaryti į getus, o getai turėjo savo administraciją. Čia nebuvo jokia žydų savivalda ar kažkokie rinkti tautos atstovai. Tai buvo vokiečių tautos įrankis. (...) Natūralu, kad geto valdžia nėra tas pats žaviausias dalykas, natūralu, kad jie turėjo išgyventi tomis sąlygomis ir priėmė įvairius sprendimus“, – sakė V. Rakutis.

„Čia aš ir užsiminiau apie šitą formą, kada tarsi neįmanomas dalykas, kada tos pačios tautos žmonės dalyvauja tame naikinime, bet jie nelabai turi kitos ir išeities. Tai prievartiniai dalykai, išgyventi reikia“, – pridūrė jis.

Jis teigė, kad šis ir kiti kolaboracijos su naciais pavyzdžiai, siekiant išgyventi, „Holokausto mechanizme sudaro didelę reikšmę“.

V. Rakutis trečiadienį paskelbė tekstą, kuriame kalbėdamas apie nacių kolaborantus pasisakė ir apie žydų kolaboravimą su nacių ir sovietų režimais.

„Bet kaip gi su tais talkininkais? Kas tie žmonės, kurie perima baisias idėjas? Ar tai lietuvių tautos lyderiai, tokie kaip pirmasis savanoris Kazys Škirpa ar generolas Vėtra? O gal Antanas Smetona? Nepaisant didelio pastarųjų metų ažiotažo niekaip nepavyko įrodyti, kad holokaustą organizavo jie. Ne, tai visai kiti žmonės, dažnai neišsilavinę, linkę pasijusti svarbiais gavę šautuvą į rankas, kartais stipriai nukentėję nuo 1941 m. sovietinių represijų, kartais aklai vykdę įsakymus. Jie panašūs į stribus. Pažinkime juos, supraskime, kodėl jie taip darė. Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. Kartais priežasčių suvokimas leidžia suprasti ir pasekmes, nors ir nepateisina poelgių“, – rašė politikas.

Šiuos komentarus pasmerkė Lietuvos žydų atstovai, Izraelio ir JAV ambasadoriai, nuo jų atsiribojo ir konservatorių partijos vadovybė. Konservatorių lyderis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė, kad V. Rakučio komentare pritrūko adekvatumo ir supratingumo.

V. Rakutis pagal išsilavinimą yra istorikas. Jis yra dėstęs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, ėjo patarėjo pareigas Lietuvos kariuomenėje.

Antrojo pasaulinio karo metais Vokietijai okupavus Lietuvą, naciai ir vietos kolaborantai nužudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų.

Izraelis daugiau kaip 900 Lietuvos gyventojų yra suteikęs Pasaulio tautų teisuolio vardą už tai, kad rizikuodami gyvybe gelbėjo žydus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
4.2400

Top naujienos

Bidenui ruošia spąstus, kurių bijojo Grybauskaitė: vėl siūlo tartis su Rusija (127)

Jokio naujo „reseto“ su Rusija nebus. Tokie naujosios JAV prezidento administracijos pažadai...

Sostinę palikusi pora įsikūrė regione: namui gavo paramą iš valstybės ir sprendimu nė kiek nesigaili

Senjorų miestu tampantis Panevėžys sulaukė galimybės pasijauninti. Po dvejų metų pertraukos...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Kaip keitėsi požiūris į netradicinę seksualinę orientaciją kariuomenėje: nuo laikymo norma iki pasmerkiančių „žydrųjų bilietų“

Spėju, vien už pavadinimą tam tikra dalis skaitytojų panorės mane sudeginti ant laužo...

Šiose salose galima pasijausti pasaulio valdovu: jeigu esate kuklūs po viešnagės čia tikrai pasikeisite (8)

Rojus žemėje – taip dažniausiai žmonės vadina Indijos vandenyne esančias Maldyvų salas....

Policijai įkliuvo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis (95)

Vakar užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui buvo surašytas protokolas dėl Kelių...

Naujausi pokyčiai dėl COVID-19 kelia susirūpinimą ekspertams: įvykių kryptis gali tapti nebenuspėjama (116)

Kai pirmoji „Astra Zeneaca“ COVID-19 vakcinų siunta vasarį atvyko į Pietų Afriką,...

Patvoryje auganti piktžolė – tikras sveikatos eliksyras, tačiau kai kam jos reikėtų vengti (7)

Šių metų lietuviškiausiu vaistiniu augalu buvo išrinkta didžioji dilgėlė . Nors neretai ją...

Rimvydas Valatka. Egzorcistai iš velnio malonės (277)

Kiekvienas vyras ir kiekviena moteris iki karantino pabaigos privalo padaryti tris darbus. Perskaityti...

Neryje pajudėjo ledai, bet blogiausias scenarijus dar nesipildo (79)

Gausus sniegas ir staiga atšilę orai Kauno rajono gyventojams sukėlė nemažai baimės, jog...

Žurnalas „Tavo vaikas“ | D+

Pasitikrinkite, ar sukuriate pakankamą ryšį su savo vaiku? Pasakos ir pokalbiai važiuojant į darželį nesiskaito

Norite gero ryšio su vaiku? Kad visada galėtumėte susikalbėti, būti išgirstas ir suprastas bet...