DELFI trečiadienį pranešė, kad V. Giržadui informacijos apie valstybės veiksmus „Snoro“ banko atžvilgiu nutekinimo tyrime pareikšti trys įtarimai. Tai patvirtino ir pats buvęs FNTT direktoriaus pavaduotojas. O abiejų buvusių FNTT vadovų – V. Giržado ir jo tiesioginio vadovo Vitalijaus Gailiaus – sugrąžinimo į darbą reikalaujantys konservatoriai savo nuostatų nekeičia. Esą įtarimų nepakanka, o buvusio pareigūno kaltę įrodyti gali tik teismas.

Ketvirtadienį į ginčo su Vidaus reikalų ministerija nagrinėjimą Vilniaus apygardos administraciniame teisme atvykęs V. Giržadas teigė, jam pareikštų įtarimų nekomentuojantis ir visus klausimus siūlė pateikti Generalinei prokuratūrai, praneša naujienų agentūra BNS.

J.Razma: įtarimai V.Giržadui nieko nekeičia

Konservatorių frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma DELFI teigė, esą V. Giržadui pareikšti įtarimai padėties nekeičia.

„Mes frakcijoje tokių detalių aspektų nesame svarstę. Yra Antikorupcijos komisijos išvados, yra mūsų išsakyta pozicija dėl tos situacijos anksčiau. Dabar nematome pagrindo kažką dabar pareikšti“, - kalbėjo J. Razma.

Anot jo, įtarimai – dar ne V. Giržado kaltės įrodymas. „Jeigu būtų teismo sprendimas, tikriausiai būtų galima kažkokius vertinimus teikti“, - svarstė konservatorių frakcijos vadovas.

Jis teigė nematantis „erdvės politiniam vertinimui“ dėl buvusiam FNTT direktoriaus pavaduotojui pareikštų įtarimų. Esą konservatoriai ir toliau laikosi savo pozicijos, kad į darbą turi būtų grąžintas ir V. Gailius, ir įtariamuoju tapęs V. Giržadas.

„Kai padarėme pareiškimus (dėl FNTT vadovų grąžinimo į darbą – DELFI), to įtariamojo statuso nebuvo. (...) Tuo metu tos aplinkybės nebuvo žinomos. Įtarimai būna reikšmingi, jeigu jie tampa kaltinimais teisme. Įtarimų turinio ir jų pagrindimo mes nežinome, tai vargu, ar kaip nors reaguosime“, - sakė J. Razma.

Anksčiau jau skelbta, kad V. Giržadas gyvena bute, kuris priklauso tik per plauką Seimo nario kėdę apkaltos procedūros metu išlaikiusiam Aleksandrui Sacharukui. Šiame bute neseniai darbavosi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai – jie paėmė dalį V. Giržado daiktų. A. Sacharukas teismo prašo išaiškinti, ar STT agentai teisėtai krėtė butą, kuris yra teisinę neliečiamybę turinčio Seimo nario nuosavybė.

DELFI primena, kad būtent nuo V. Giržado prasidėjo vadinamasis FNTT skandalas. Tuometis vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis išreiškė nepasitikėjimą FNTT direktoriaus pavaduotoju, tačiau V. Gailius atsisakė jį atleisti iš pareigų. Vėliau R. Palaitis, remdamasis iš Valstybės saugumo departamento gauta informacija, abiem FNTT vadovams panaikino leidimus dirbti su slapta informacija ir atleido juos iš pareigų.

Ikiteisminis tyrimas prokurorų atliekamas dėl dienraščio „Lietuvos rytas“, kurio didžiausiu akcininku per antrinę bendrovę buvo „Snoras“, publikacijos apie puolimą prieš „lietuviškus bankus“. Šioje publikacijoje cituojamas pavardės nenurodęs teisėsaugos pareigūnas esą kritikavo planuojamus veiksmus. Vėliau paaiškėjo, kad „Snoro“ valdytam dienraščiui nutekėjo informacija iš pasitarimo Generalinėje prokuratūroje, kuriame dalyvavo ir V. Giržadas.

Pačioje FNTT skandalo pradžioje V. Giržadas žurnalistams pareiškė, kad „Lietuvos ryte“ cituojamo pareigūno mintys sutampa su jo paties, tačiau neigė ką nors sakęs žurnalistams.

„Tame pasitarime pasakyti žodžiai ir („Lietuvos ryto“ - DELFI) pacituotas FNTT pareigūnas... tai iš tikro panašūs žodžiai buvo pasakyti mano. Tai reiškia, kad asmenys, dalyvavę tame pasitarime tendencingai citavo vieną iš FNTT vadovų. Bet tai nereiškia, kad tai pasakė, perdavė ir atidavė šią informaciją būtent tas pareigūnas, kuris juos pasakė“, - vasario 15 d. surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo iš pareigų metamas FNTT direktoriaus pavaduotojas.

Dėl FNTT vadovų atleidimo vyko mitingai, posėdžiavo Seimo Antikorupcijos komisija, ties žlugimo riba atsidūrė valdančioji koalicija. Mat konservatoriai kategoriškai reikalavo grąžinti V. Gailių ir V. Giržadą į darbą, o R. Palaitis ir liberalcentristai atsisakė tai padaryti. Galiausiai R. Palaičiui teko atsistatydinti iš ministro posto, o politinės audros aprimo.

Abu buvę pareigūnai savo atleidimą apskundė teismui ir siekia būti grąžinti į pareigas bei prisiteisti solidžias kompensacijas už neturtinę žalą. V. Gailius praėjusią savaitę tapo trečiosios valdančiosios koalicijos partijos – FNTT skandalo nuošalyje laikytis mėginusio Liberalų sąjūdžio – kandidatu į Seimą.