aA
Užkietėjęs sveikuolis Dainius Kepenis Seime pažėrė naujų idėjų, kaip Lietuvą paskatinti žengti sveikatingumo keliu. Saldumynų ir kitų sveikatai ne į naudą produktų reklamos draudimai, priverstinės kūno kultūros pamokos net ir studentams. Negana to, parlamentaras norėtų, kad visi sportuotų darbo vietose. O kai kam netgi žada premijas. Vis dėlto D. Kepenio užmačiomis nesižavi nei sveikatos apsaugos ministras, nei Seimo opozicija.
© DELFI / Karolina Pansevič

Vilnietė Vanda kasdien mėgaujasi geru oru Vingio parke. Pasakoja, kad pasivaikščiojimai su šiaurietiško ėjimo lazdomis padeda jaustis geriau.

„Kaip čia jums pasakyti, tikriausiai, kad geriau. Aš nežinau kaip jaučiasi jauni, jie vaikšto daug greičiau, energingiau viskas yra. O aš tiesiog turiu tokių problemų, kurias įgyvendinti man padeda lazdos“, – sakė Vanda.

Moteris tikina pastebinti, kad šiais laikais jaunimas itin daug sportuoja – bėgioja, važinėja dviračiais, riedučiais, tad ir pačiai norisi judėti.

Sportuoti labai mėgsta ir parlamentaras Dainius Kepenis. Žiemą netgi turi tradiciją atsivėsinti sniege. Esą, tai labai sveika – gerėja kraujotaka ir kiekviena diena prasideda žvaliai. O kol dar šilta, sportuoja daug.

Vis dėlto Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys teigia, kad žmonės per mažai sportuoja, todėl parengė apie šimtą gairių, padėsiančių žmonėms pagerinti sveikatą. Nuo pačių mažiausių iki vyriausių. Tarp Seimo nario siūlymų – specialiai vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems skirti maisto produktai bei alternatyviosios medicinos įteisinimas.

Parlamentaras įsivaizduoja, kad naudos atneštų ir privalomos kūno kultūros pamokos studentams bei fizinį aktyvumą skatinančios priemonės darbovietėse. Pasak D. Kepenio, sveikatingumo pavyzdžiu privalėtų tapti mokytojai.

„Centrinė figūra – mokytojas, kuris turi pamokyti, savo pavyzdžiu visuomenę eiti sveikai ir laimingai. Ruoštis sveikatai mokyti nereikia. Kai mokytojas tikrai gyvena sveikai, ir moksleiviai jį mato, seka jo pavyzdžiu. Nieko nėra gražiau, kaip turėti prieš akis pavyzdį. Pavyzdys yra pats svarbiausias raktinis žodis šitoj visoj sistemoje“, – kalbėjo Sveikos gyvensenos komisijos pirmininkas D. Kepenis.

Jeigu Seimas pritartų, sveikatos stiprinimo politika esą įsibėgėtų lyg puikiai suteptas dviratis. Jaunuoliai dažniau mankštintųsi, sveikiau maitintųsi ir šitaip esą mažėtų ligų.

Pokyčiai paliestų maisto pramonę. Siūloma drausti produktus, kuriuose yra pramoniniu būdu pagamintų transriebalų – jų gausu margarinuose ir greitai paruošiamame maiste.

D. Kepenis tikina, kad žmones net būtų galima skatinti premijomis.

„Kiekvienas mūsų turi ligonių kasoje apie 1 tūkst. eurų metams. Bet ne visos ligos yra iš nelaimės. Ne visi mes patenkame į avarijas, ne visus trenkia žaibas, ne visus primuša kažkas gatvėje. Tai yra dalis, kurie yra apsileidėliai – nejuda, pyksta, nervuojasi, girtauja, rūko. Atskiriame tas dalis ir tie, kurie daug metų nesinaudoja tomis paslaugomis, apsileidėliai, juos pradėkime skatinti – pradžioje 50 eurų paskui 100 eurų ir taip daugiau, daugiau. Vieną dieną jis gaus 500 eurų premiją, nes 20 metų nesirgo“, – pasakojo D. Kepenis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga aiškina, kad paskatinti gali nebent darbdaviai, o premijos sieti su privalomuoju sveikatos draudimo fondu nereikėtų.

„Mes mokame savotišką solidarumo mokestį nežinodami, kada ir kas gali mums atsitikti, įvykti. Net ir sveikiausi, patys sveikiausiai maitinantys, nerūkantys gali patekti į eismo įvykį, kur tikrai jam neužteks tų įmokų, kurias jis sumokėjo per visą gyvenimą jeigu reikės rimtos reabilitacijos, sudėtingos operacijų“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Liberalė Aušrinė Armonaitė į Seimą važiuoja ir dviračiu, ir paspirtuku. Laisvalaikį taip pat mėgsta leisti aktyviai. Tačiau politikė aiškina, kad kiekvienas žmogus turi pats rinktis, ar nori sveikai gyventi.

„Pats sumanymas, kad turėtume gyventi sveikiau, gal ir yra sveikintinas, bet matyt čia kiekvieno žmogaus apsisprendimas. Dabar iš to plano, kurį man teko truputėlį skaityti, aš matau, kad iš esmės bus, kaip ir visada iki šiol, draudimų pavidalu skatinama sveika gyvensena. Jeigu mes dabar kratysime moksleivius mokyklose ir atiminėsime iš jų saldainius, tai truputį keista“, – sakė Seimo narė A. Armonaitė.

Tačiau, regis, papildomų politikų raginimų kai kuriems žmonėms net ir nereikia. O dar vieni „valstiečių“ draudimai gali sukelti ir priešingą reakciją.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (56)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (324)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (560)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (764)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (8)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (95)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (58)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (6)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1383)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (231)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...