aA
Atsižvelgiant į geopolitinę ir saugumo situaciją regione, siūloma įstatyme numatyti naują reikalavimą valstybės tarnautojams – išklausyti įvadinį mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymą.
Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Julius Kalinskas

Antradienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ketina pateikti Seimui tai numatančias Valstybės tarnybos įstatymo pataisas.

Jo nuomone, žinių apie mobilizaciją, pilietinį pasipriešinimą turėtų įgyti visi valstybės tarnautojai. Anot Seimo NSGK pirmininko, kiekvienas valstybės tarnautojas privalo būti susipažinęs su mobilizacijos teisiniu režimu, pasirengimu mobilizacijai ir karo padėčiai, mobilizacijos sistemos veikimo ir priimančiosios šalies paramos teikimo principais, pilietinio pasipriešinimo ir kitais valstybės gynimo būdais, taip pat žinoti savo veiksmus paskelbus mobilizaciją ar įvedus karo padėtį.

„Valstybės tarnautojai yra mūsų valstybės stuburas, kurie turi žinoti, koks yra jų vaidmuo karo padėties metu. Kita vertus, dalis jų atliktų gyvybines funkcijas, todėl turi aiškiai žinoti visą mobilizacijos tvarką ir mobilizacijos politiką, mobilizacijos algoritmus. Taip pat svarbu, kad jie turėtų įgūdžius ir žinias dėl pilietinio pasipriešinimo – tiek ginkluoto, tiek neginkluoto. Kuo daugiau visuomenės turės įgūdžius, žinias ir vietą gynybos planuose kartu su valia priešintis, kas yra iš esmės mūsų tapatybės, identiteto, patriotizmo klausimas, tuo mes būsime atsparesni kaip visuomenė galimoms grėsmėms, galėsime duoti atkirtį, jeigu reikėtų, okupantui. Tai čia yra visuotinės gynybos principo praktinis įgyvendinimas, kai su pilietinio pasipriešinimo ir mobilizacijos kursais bus supažindinamas vis platesnis visuomenės ratas“, – komentuodamas įstatymo pataisas Eltai sakė L. Kasčiūnas.

Jis nesiėmė atsakyti, kokios apimties bus mokymai, nes tai bus nustatyta poįstatyminėse teisės aktuose.

„Čia nesikišu, tai yra principo įvedimas, o po to Vyriausybė pagal poreikius su Krašto apsaugos ministerija, su Pilietinio pasipriešinimo ir mobilizacijos departamentu pasižiūrės ir apsispręs, kokio lygio turėtų būti tie mokymai valstybės tarnautojams“, – sakė L. Kasčiūnas.

Jeigu Seimas pritartų, pradėję eiti pareigas valstybės tarnautojai, kurie prieš tai nėra išklausę mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymo programų, per metus nuo priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas dienos privalėtų Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka išklausyti šią programą.

Anot L. Kasčiūno, šis reikalavimas būtų taikomas visoms valstybės tarnautojų grupėms – karjeros valstybės tarnautojams, įstaigų vadovams, politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams ir laikiniesiems valstybės tarnautojams. Įvadinį mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymą išklausę valstybės tarnautojai gautų tai patvirtinantį sertifikatą.

Tikimasi, kad siūlomas teisinis reguliavimas padės labiau atliepti visuotinės gynybos principą ir pasiekti, kad kuo didesnė visuomenės dalis būtų informuota apie pilietinį pasipriešinimą, pasirengimą mobilizacijai ir karo padėčiai.

Siūloma, kad teikiamas projektas įsigaliotų 2024 m. sausio 1 d., kad valstybės institucijos ir įstaigos spėtų pasirengti jo įgyvendinimui ir parengtų reikiamas tvarkas.

„Norėčiau, kad įstatymo pataisos įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 d. Manau, kad reikės Vyriausybės išvados, todėl tai gali šiek tiek užtrukti“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas.

Šių metų gegužės 25 d. Seimo priimtas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas nenumato įvadinio mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymo visiems į valstybės tarnautojo pareigas priimtiems asmenims.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
2.1429

Top naujienos

Vakarai jau siunčia signalus, kad linkę keisti paramos Ukrainai strategiją

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai neatmeta, kad kad...

Kunčinas: Europoje stebime itin retą, bet vieną baisiausių fenomenų, kurie yra galimi ekonomikoje (1)

Europoje pastebimas stagfliacijos scenarijus – tai yra itin retas, bet vienas blogiausių fenomenų...

Sinoptikas pateikė orų prognozę visai savaitei: ryškios permainos jau nuo rytojaus

Žinių radijo laidoje „Ryto espresso“ pirmadienio rytą apie naujausias orų prognozes pasakojo...

Į gėrimą narkotikų slapčia įpila per kelias sekundes, o kas įvyksta paskui, apsvaigintos merginos ar vaikinai ne visada bepamena

Vis aidint narkotikų skandalams, nebelieka nieko kito, tik pripažinti, kad šalyje egzistuoja...

Andrius Užkalnis

Užkalnis gydosi. Kaip lietuvius mulkino Kašpirovskis ir kitokio plauko šarlatanai

Kai sovietmečiu šarlatanai Anatolijus Kašpirovskis ir Alanas Čiumakas gydė tamsias,...

Lietuvos verslas su pavydu žvelgia į klestintį užsienio turizmą: kitos šalys nuo turistų „lūžta“ (1)

Pastebima, jog Lietuvos gyventojai kavinėse ir restoranuose lankosi vis rečiau. Maitinimo sektoriaus...

Po mokykloje vykusių susirinkimų mama nusivylė: vien už pratybų sąsiuvinius teko pakloti po 220 eurų (7)

Du pradinukus ir vieną progimnazistą auginanti mama „Rinkos aikštei“ pasiguodė, kad po...

Būklė, apie kurią moterys vis dar kalba nedrąsiai, o laiku neištiesta pagalbos ranka kai kurioms baigiasi tragiškai

Kasmet Lietuvoje gimsta apie 30 tūkstančių naujagimių. Kiekvieną iš jų reikia aprūpinti tokia...

CNN: į istorinį susitikimą Kyjive neatvyko keturių ES šalių ministrai papildyta (8)

Visos 27 Europos Sąjungos ( ES ) valstybės narės išsiuntė pareigūnus į užsienio reikalų...