aA
Netikėtai miręs Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus buvo vienintelė jungtis tarp Vakarų pasaulio bei Aliaksandro Lukašenkos ir galėjo tartis dėl saugumo garantijų baltarusių diktatoriui, remdamasis analitikais teigia karybos ekspertas Olegas Ždanovas. Jis sako neabejojantis, kad netikėta baltarusių diplomatijos vadovo mirtis – Kremliaus darbas, toks pat likimas gresia ir pačiam A. Lukašenkai, nes jo likvidavimas Rusijai suteiktų galimybę įtraukti Baltarusijos kariuomenę į karą Ukrainoje.
Karybos ekspertas neabejoja: Baltarusijos užsienio reikalų ministras likviduotas Kremliaus nurodymu
© AFP / Scanpix

Likviduotas vienintelis A. Lukašenkos ir Vakarų ryšininkas

Netikėta ir staigi Baltarusijos užsienio reikalų ministro, 65 metų Vladimiro Makėjaus, mirtis uždavė įvairių klausimų. Užsienio reikalų ministru V. Makėjus tapo 2012 metais, o prieš tai jis vadovavo A. Lukašenkos administracijai.

„Kalbama, kad jis buvo vienintelis ryšininkas tarp A. Lukašenkos ir Vakarų. Būdamas provakarietiškas politikas, jis neva vedė derybas ar bent jau bandė rasti kontaktų Vakaruose, kad būtų galima pradėti separatines derybas.

Vladimiras Makėjus
Vladimiras Makėjus
© Scanpix

Jos turėjo vykti tarp A. Lukašenkos ir Vakarų, turėjo būti tariamasi dėl paties A. Lukašenkos saugumo garantijų“, – savo tinklalaidėje minėjo karybos ekspertas, buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pulkininkas Olegas Ždanovas.

Mato Kremliaus suinteresuotumą ir Rusijos specialiųjų tarnybų braižą

Karybos ekspertas svarsto, kad įvykiai, kuriuose pagrindinį vaidmenį vaidino Baltarusijos užsienio reikalų ministras V. Makėjus, panašu, ėmė krypti pačiam Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Kremliui itin nepalankia linkme.

„Ir šis žmogus staiga numiršta. Jo mirtis siejama su Rusijos specialiųjų tarnybų veikla, nes norėta sunaikinti vienintelį kanalą tarp A. Lukašenkos ir Vakarų.

A. Lukašenka pratybose
A. Lukašenka pratybose
© AP / Scanpix

Kai kurie analitikai teigia, kad pačioje Rusijoje pasigirsta nuomonių, esą kito pasirinkimo tiesiog nebuvo, jis pats ėmė taip elgtis. Prisimenate, kaip sakė V. Putinas? „Jūs mums nepalikote kitos išeities, todėl mes pradedame specialią karinę operaciją Ukrainoje.“

Ta pati situacija ir čia. Pamatė, jog A. Lukašenka turi menką ryšį su Vakarais, kad egzistuoja menka tikimybė viską išspręsti Baltarusijai nestojant į karą prieš Ukrainą, dėl to jis [Baltarusijos URM vadovas V. Makėjus – red.] likviduotas.

Planuojamas pasikėsinimas ir į A. Lukašenką, apkaltinta bus NATO

Karybos ekspertas O. Ždanovas, remdamasis agentūros RLI analitikų ataskaita, teigia, jog dabar iškilo reali grėsmė ir paties Baltarusijos autokrato A. Lukašenkos gyvybei.

„Kiek anksčiau svarstant, ar Baltarusijos kariuomenė įsitrauks į karą Ukrainoje, esu minėjęs, jog A. Lukašenkai davus įsakymą pulti, tai bus paskutinis įsakymas jo gyvenime. Nes Baltarusijos kariuomenė automatiškai tampa pavaldi Rusijos Federacijos generaliniam štabui, A. Lukašenka daugiau niekam nebereikalingas.

Beje ir dabar Baltarusijoje kuriama jungtinė kariuomenės grupė pavaldi Rusijos ginkluotųjų pajėgų generaliniam štabui, apie jokį vadovavimą jai iš baltarusių pusės nėra net kalbos“, – situaciją Baltarusijoje apibendrino atsargos pulkininkas O. Ždanovas.

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka
Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka
© Scanpix / Reuters

Cituodamas agentūros RLI analitikus jis teigia, kad jau artimiausiu metu į A. Lukašenkos gyvybę gali būti įvykdytas pasikėsinimas bei specialiai sukurti „įrodymai“, esą tai atliko Ukrainos arba Lenkijos specialiosios tarybos, o joms, savaime aišku, vadovavo NATO žvalgyba.

„Tai duotų pretekstą įtraukti Baltarusijos karius į karą Ukrainoje. Taip Rusija siekia į karą įtraukti valstybę, ją tiesiog prarydamas ir atimdamas bet kokį suverenitetą“, – reziumavo karybos ekspertas O. Ždanovas.

Panašu, jog A. Lukašenka galutinai užspeistas į kampą

Jis pastebėjo, kad viešumoje jau pasirodė naujausių duomenų, esą nuo 10 iki 15 tūkst. Baltarusijos jėgos struktūrų atstovų, ne tik kariškių, jau pasirengę kariauti prieš Ukrainą, jei tik bus duotas įsakymas.

„Manau, kad A. Lukašenkos gyvenime – juodasis periodas, nes jį V. Putinas baigia visiškai užspeisti į kampą. Liepiama pasirinkti: arba stoja į karą ir atiduoda kariuomenę, tuomet turi bent kokį šansą išlikti gyvas (apie politinę karjerą čia net neverta kalbėti), arba jį tiesiog likviduoja. Jie tai praktikuoja nuo SSRS laikų“, – kalbėjo O. Ždanovas.

Jis akcentavo, kad A. Lukašenkos mirtis arba nušalinimas nuo valdžios taps rimtu signalu, jog Baltarusijos kariuomenė ruošiama karui Ukrainoje. Karybos ekspertas pastebi, jog iš karto tai neįvyks, – šios šalies kariuomenę reikės paruošti pulti: ji neturi daug rezervų bei kovinės patirties, nemažai ginkluotės ir amunicijos jau atiduota Rusijai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(211 žmonių įvertino)
4.2891

Top naujienos

„Delfi TV“ laida „Iš esmės“

Advokatas: Bartoševičiaus situacija sudėtingesnė, negu galėjo atrodyti iš pradžių (14)

Buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui šią savaitę pareikšti įtarimai dėl...

Rusai keičia lietuvių išsvajotos salos veidą: kuria savo rajonus, atidaro parduotuves ir barus (9)

„Tai mūsų mažoji Rusija “, – juokauja Filipas Gavrilovas iš Maskvos. Šis programuotojas su...

Net 225 km/val. greičiu skriejęs „kelių gaidys“ lieja ašaras: nenoriu į kalėjimą (8)

Net 225 km/val. greičiu automagistrale Vilnius-Klaipėda neblaivus skriejęs, mirtiną avariją...

Vilniuje su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios, mama maldauja padėti jį rasti narai jaunuolio nerado, papildyta (4)

Vilniuje šeštadienį su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios. Nerime gyvenanti...

Saulę pamatysime vis dažniau, laukia švelniai žiemiški orai

Pirmadienio diena daugiausia bus debesuota, pragiedrulių sulauksime tik vietomis. Per šalį...

Delfi Mokslas

Širdį spaudžiantis radinys: įtakingo asmens kape archeologai aptiko prieš 2500 metų parašytą meilės laišką

Šiaurės vakarų Turkijoje įsikūręs Izniko miestas gal ir nėra tiek gerai žinomas kaip...

Karas Ukrainoje. Ukrainos ministras: nauji ilgojo nuotolio ginklai nebus naudojami prieš Rusijos teritoriją Zelenskis: Donecko srityje vyksta įnirtingi mūšiai

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino priešo vadavietę, raketų sistemą ir...

NBA lygą sudrebino grandioziniai mainai: jėgas suvienys Dončičius ir Irvingas (1)

NBA lygoje – nauja superjėga. Ilgai deramo pagalbininko neturėjęs Slovėnijos krepšinio...

Nuo vilko ant meškos: pabėgusi nuo smurtautojo Anglijoje, tėvynėje lietuvė susidūrė su kitomis nesėkmėmis

Šiandien Laura Sakavičė sako, kad rado savo gyvenimo tikslą ir skinasi kelią jo link. Ar buvo...

Onkologinę ligą įveikusi 32 m. Monika: savo pavyzdžiu noriu visus įkvėpti ne skųstis, o veikti

„Žmogus yra nugalėtas tik tada, kai jis pats viduje pripažįsta esąs nugalėtas“, - pabrėžia...