„Mokytojai susiduria su situacija, kad su jais nesišnekama. Situacija, kai mokytojai per kelis sunkaus darbo metus surenka kelis tūkstančius eurų kelionei, yra nenormali“, – „Žinių radijui“ mokytojų planus streikuoti komentavo R. Karbauskias.

„Šioje situacijoje trūksta ilgalaikės politikos. Man tas ir keista, nes mes, atrodo, buvome radę kelią, buvome radę būdą, streikai baigėsi, mokytojai buvo patenkinti, o vėl grįžtam į tą patį. Aš nesu tos srities specialistas, bet šiuo atveju kažkas yra ne taip su mokytojų darbo apmokėjimo sistema“, – kalbėjo „valstietis“.

R. Karbauskio teigimu, nesvarbu, kokios politinės jėgos laimės kituose Seimo rinkimuose, valdžia turės ieškoti ilgalaikių sprendimų šiuo klausimu.

„Valdžia, kokia ji bebūtų, šita ar kita, turi būti priversta šnekėtis ir ieškoti ilgalaikių sprendimų, ilgalaikės politikos“, – akcentavo jis.

LVŽS lyderis priminė, kad kai jo atstovaujamoji partija buvo valdžioje, jiems teko iš švietimo, mokslo ir sporto ministrės pareigų atleisti Jurgitą Petrauskienę būtent dėl to, kad ši, anot R. Karbauskio, nesugebėjo sutarti su švietimo bendruomene.

„Kai mes susidūrėme su problemomis, mums teko atleisti ministrę Petrauskienę dėl to, kad ji nesugebėjo šnekėti su švietimo bendruomene“, – teigė politikas.

Profsąjungoms siūlo laikytis vieningos pozicijos

Parlamentaras pridūrė, kad dalis mokytojų yra atsidūrę sudėtingoje situacijoje dėl vienos iš profesinių sąjungų nepritarimo streikui.

„Dabartinė situacija yra sudėtinga galbūt tuo, kad yra kelios švietimo profsąjungos, viena profsąjunga yra provaldiška, kita profsąjunga kviečia mokytojus streikuoti“, – sakė R. Karbauskis.

„Būtų gerai, kad mokytojų profsąjungos būtų vieningos“, – pabrėžė politikas.

Ateityje didžiausia problema bus mokytojų stygius

Anot R. Karbauskio, ateityje ne maži mokytojų atlyginimai, o pedagogų stygius bus didžiausia problema švietimo srityje.

„Didžiausia problema švietimo srityje bus tai, kad mūsų vaikai nebenori stoti į mokytojo specialybę. Ir atitinkamai mokytojų trūkumas taps didžiausia problema švietime. Ne atlyginimai, o būtent mokytojų stygius, nes mokytojų rengimas ir mokytojo specialybės prestižas yra didelės problemos“, – sakė R. Karbauskis.

„Mes tai matėme, mes tai bandėme spręsti, bet šita valdžia – jai rūpi narkotikų įteisinimas, ne tai, kas vyksta švietime“, – pridūrė politikas.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) trečiadienį pranešė, jog oficialiai traukiasi iš kolektyvinių derybų su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).

Profesinė sąjunga antradienį, po susitikimo su ministru G. Jakštu ir viceministru Ramūnu Skaudžiumi nusprendė, kad rugsėjo 15 d. skelbia įspėjamąjį, o rugsėjo 29 d. – tikrąjį streiką.

LŠDPS yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių naujai sudarytose klasėse nuo 2024 rugsėjo 1 d. Taip pat profsąjunga siūlo numatyti kokybiškesnę darbo su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais ir apmokėjimo tvarką, mokytojo etatu laikyti darbo normą, kai nustatoma iki 18 savaitinių kontaktinių valandų.

LŠDPS reikalauja ir numatyti nuoseklų darbuotojų darbo užmokesčio didinimą. Kiti į derybas įtraukti reikalavimai apima kanceliarinių, transporto ir sveikatos draudimo išlaidų kompensavimą, darbo krūvio, kvalifikacijos kėlimo, atostogų ir kitus klausimus.