Anot jo, elektroniniai atestatai praėjusią savaitę nebuvo pasiekiami notariniam patvirtinimui, kuris reikalingas stojantiesiems į aukštąsias mokyklas užsienyje. G. Sarafinas atkreipė dėmesį, kad ir į Lietuvos universitetus stojantieji penktadienį dar negalėjo pasiskaičiuoti stojamojo balo, nes nebuvo suvesti visi reikiami duomenys.

„Jau nuo šių metų sausio mums plačiai buvo pasakojama, kaip šių metų vasarą abiturientams bus išduodami tik elektroniniai atestatai. Kaip tai pažangu, modernu ir kaip visur sumažės biurokratijos. Taigi laiko pasiruošti turėta daugiau nei pusė metų. Ir nepasakysi, kad technologiškai šis procesas labai sudėtingas“, – savo „Facebook“ paskyroje pirmadienį rašė žurnalo „Reitingai“ redaktorius.

„Na, bet mūsų švietimo funkcionieriai tikriausiai blogai jaustųsi, jeigu naujovė iš karto veiktų sklandžiai. Tad ir neveikia“, – pridūrė jis.

Anot G. Sarafino, praėjusį penktadienį elektroniniai atestatai nebuvo pasiekiami notariniam teisiniam patvirtinimui, kuris yra reikalingas abiturientams, stojantiems į užsienyje esančias aukštąsias mokyklas.

„Praėjusį penktadienį vakare iš vieno žymaus žmogaus gavau tokį laišką: „Sveiki, esu neabejingas tam, kas vyksta Lietuvos švietimo sistemoje. Šiandienos aktualija: elektroniniai vidurinio išsilavinimo baigimo atestatai šiuo metu nepasiekiami notariniam teisiniam patvirtinimui. Tad ką daryti tiems, kurie turi juos pateikti tolesnėms studijoms? Kokia gali būti kokybė ir pasitikėjimas jei net tvarkingi dokumentai negali būti išduoti?“ – feisbuke rašė G. Sarafinas.

„Iš tiesų tai „nuostabi“ žinia jaunuoliams, kurie turi ketinimų studijuoti užsienyje. Jie tiesiog metami į streso ir nevilties sūkurį ir jaučiasi tiesiog „pakylėti“, – komentavo situaciją švietimo kritikas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad su problemomis dėl skaitmeninių atestatų susiduria ir į Lietuvos universitetus stojantys moksleiviai, kurie penktadienį dar negalėjo pasiskaičiuoti savo stojamųjų balų. Pasak G. Sarafino, stojamojo balo abiturientai negalėjo sužinoti dėl į atestatus nesuvestų duomenų.

„Tiesą sakant, „sužavėti“ ir Lietuvoje ketinantys studijuoti jaunuoliai. Nes viskas stringa. Lietuvos universitetų duomenimis, praėjusio penktadienio ryte dalis jaunuolių vis dar negalėjo pasiskaičiuoti savo „stojamojo balo“, nes suvesti dar nevisi jų duomenys, arba bazės nesusietos tarpusavyje“, – rašė žurnalo redaktorius.

„Tai yra neįvertinti papildomi balai suteikiami už brandos darbą, savanorystę, prizines vietas olimpiadose, ar už karinę tarnybą. Na, ir kodėl mes su savo jaunais žmonėmis elgiamės kaip su priešais?“ – klausė G. Sarafinas.

NŠA: turimi duomenys be trikdžių perduoti LAMA BPO

Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) teigimu, visi turimi duomenys, reikalingi stojimui į Lietuvos mokyklas, buvo be trikdžių perduoti LAMA BPO sistemai. NŠA atkreipia dėmesį, kad papildomi duomenys, už kuriuos skiriami papildomi balai, teikiami pačių stojančiųjų.

„Nacionalinės švietimo agentūros turimi duomenys, reikalingi stojimui į Lietuvos aukštąsias mokyklas, be jokių trikdžių perduoti LAMA BPO (Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti) sistemai“, – teigiama Eltai perduotame agentūros komentare.

„Minimi papildomi duomenys, už kuriuos stojant gali būti skiriami papildomai balai, teikiami pačių stojančiųjų LAMA BPO sistemai“, – pabrėžia NŠA.

Agentūra paaiškina, kad rengiantis skaitmeninių atestatų išdavimui buvo nuspręsta, kad jų autentiškumą turėtų patvirtinti NŠA.

„Rengiantis skaitmeninių atestatų išdavimui buvo svarstoma, kaip patvirtinti dokumentų autentiškumą. Tam buvo numatyta kartu su atestatu pateikti papildomą informaciją, t. y. skaitmeniniame dokumente nurodomas atestato identifikacinis numeris, QR kodas bei nuoroda į patį registrą“, – paaiškina NŠA.

„Pasikonsultavus su Notarų rūmų atstovais, nuspręsta šią informaciją (identifikacinį numerį, kodą bei nuorodą) papildyti Nacionalinės švietimo agentūros patvirtinimu“, – pažymi agentūra.

Todėl dabar, esant poreikiui, abiturientas turi kreiptis į NŠA dėl dokumentų patvirtinimo. NŠA tikina, kad patvirtinimas užtrunka ilgiausiai parą.

„Esant poreikiui pasinaudoti notaro paslaugomis, tvirtinant skaitmeninį brandos atestatą pažyma (Apostile), pavyzdžiui, paliudijant vertėjo parašą dokumento vertime, asmuo turi kreiptis į NŠA ir pateikti laisvos formos prašymą (vardas, pavardė, asmens kodas, situacijos ir poreikio paaiškinimas, parašas bei data) ir dokumento, kurį norima patvirtinti, kopiją“, – teigiama perduotame komentare.

„Prašymą reikia išsiųsti el. pašto adresu info@nsa.smm.lt. Dokumentas patvirtinamas ne vėliau kaip per 24 val.“, – priduria agentūra.

Šiuos veiksmus reikia atlikti tik tiems, kurie nori gauti notaro patvirtinimą nuo 2023 m. gegužės 1 d. išduotiems skaitmeniniams pažymėjimams, brandos atestatams, kitų mokymosi ir kvalifikaciją, kompetenciją patvirtinantiems dokumentams.

ELTA primena, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) praėjusių metų gale nusprendė, jog nuo 2023 m. brandos atestatai bus skaitmeniniai. Anot ministerijos, elektroniniai dokumentai yra patogesni tiek mokyklai, tiek mokiniams.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją