Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė BNS sakė, kad Ukrainos vadovas Viktoras Janukovyčius neįsiklausė į argumentus, kokią naudą tokios sutartys davė naujosioms ES valstybėms narėms.

„Deja, kol kas atrodo, kad šie argumentai nepasiekė Ukrainos prezidento nei ausies, nei minties, ir kol kas matome, kad pozicijos dar nėra pasikeitusios“, - BNS sakė prezidentė po ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimo.

Pasak D.Grybauskaitės, Ukrainos prezidentas susitikime bandė siūlyti trišales ES, Ukrainos ir Rusijos derybas. ES pareigūnai jau anksčiau yra atmetę tokį pasiūlymą.

„Šalys narės dar kartą išgirdo argumentus iš Ukrainos prezidento. Didele dalimi Ukrainos prezidentas kalbėjo ne apie sutartį, ne apie jos pasirašymą, o apie ekonomines problemas, kurios yra šiuo metu Ukrainoje ir kurias reikia spręsti, norėjo, kad šios problemos būtų sprendžiamos tiek ES, tik ir Rusijos kartu“, - kalbėjo Lietuvos prezidentė.

„Toks vaizdas, kad buvo truputį painiojamasi tarp ES laisvosios prekybos sutarties naudos ir konkrečios ekonominės situacijos, kurią išgyvena dabartinė Ukraina“, - teigė D. Grybauskaitė.

„Visos šalys, ypač 12 naujųjų šalių, pasakė ir parodė savo pavyzdžiu, ką reiškia laisvosios prekybos sutartis su Europa, ir suartėjimas su Europa, ir kad per 15 metų 12 naujųjų europinių šalių tokią pažangą padarė būtent todėl, kad pasirašė tokią sutartį“, - sakė šalies vadovė.

C. Bildtas: ministras patvirtino, kad Ukraina pasidavė Rusijos spaudimui

Ukrainos užsienio ministras Leonidas Kožara savo kolegoms iš Europos Sąjungos patvirtino, kad jo šalis pasidavė Rusijos spaudimui, socialiniame tinkle "Twitter" rašė Švedijos diplomatijos vadovas CarlasBildtas.

"Ukrainos užsienio reikalų ministras L. Kožara per mūsų diskusijas patvirtina, kad Ukraina pasidavė stipriam Rusijos ekonominiam spaudimui atidėti ES susitarimą", - rašė C. Bildtas.

Visgi, kol kas lieka neaišku, su kokia pozicija į Vilnių atvyko pats Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius, kuris nei po susitikimų su Europos Vadovų Tarybos prezidentu Hermanu van Rompuy ir Europos Komisijos vadovu Manueliu Barroso, nei prieš neformalią vadovų vakarienę Valdovų rūmuose žurnalistams nieko nesakė.

Vilniuje viešintys Ukrainos opozicijos lyderiai, visuomenės aktyvistai, tarp kurių - ir įkalintos buvusios premjerės Julijos Tymošenko dukra Jevgenija, pasisako už Ukrainos artėjimą ES link.

Ukrainos vyriausybė praeitą savaitę paskelbė nusprendusi atidėti asociacijos sutarties pasirašymą, argumentuodama būtinybe stiprinti prekybą su Rusija.

Vis dėlto Ukrainos prezidentas nusprendė atvykti į viršūnių susitikimą Vilniuje, ir tai suteikė vilties, kad jis paskutinę minutę gali pasirašyti susitarimą.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel Vilniuje ketvirtadienio vakarą sakė, kad durys Ukrainai išlieka atviros, nepaisant to, kad žlugo ankstesni planai sutartį pasirašyti penktadienį Lietuvoje.

ES sveikinimų Vilniuje sulaukė Moldova ir Gruzija, - Vilniuje galutinai sutarta dėl asociacijos sutarčių parafavimo su jomis. Šias sutartis tikimasi pasirašyti kitais metais. Moldova Vilniuje taip pat turėtų užsitikrinti bevizį režimą su ES.

Valdovų rūmuose ketvirtadienį posėdį surengė ES valstybių ir vyriausybių vadovai, vėliau prie jų prisijungė Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos ir Azerbaidžano prezidentai, Moldovos premjeras ir Baltarusijos užsienio reikalų ministras.

Penktadienį parodų centre „Litexpo“ vyks plenarinė sesija ir baigiamoji spaudos konferencija.