aA
Šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengęs ir be pateisinamos priežasties sveikatos pasitikrinti neatvykęs telšietis Martynas S. net neketino tarnauti Lietuvos kariuomenėje – baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras pareigūnams nurodė, kad jau 8 metus gyvena Didžiojoje Britanijoje, be to, dirba vienoje garsiausių pasaulio bendrovių „Amazon“, todėl pradėjęs tarnybą netektų gerai apmokamo darbo.
Emigrantas atsisakė tarnauti Lietuvos kariuomenėje: aš jau 8 metus gyvenu Anglijoje ir dirbu „Amazon“
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Už tai, kad vengė privalomosios karo tarnybos, emigrantas buvo nuteistas – prokurorų surinktus ikiteisminio tyrimo duomenis išnagrinėjęs teismas nusprendė Martynui S. skirti 20 MGL dydžio (1 000 eurų) baudą. Skiriant bausmę teismas atsižvelgė į atsakomybę lengvinančią aplinkybę – emigrantas prisipažino padaręs baudžiamojo įstatymo numatytą veiką ir esą nuoširdžiai gailisi.

„Skiriant bausmę taip pat atsižvelgiama į veikos pobūdį, pavojingumo laipsnį, sukeltas pasekmes, į tai, jog nusikalstama veika žala nepadaryta“, – pabrėžė teismas.

Už tai, kad nevykdė Lietuvos Kariuomenės karo prievolės ir komplektavimo tarnybos nurodymų, Martynas S. prieš tai buvo nubaustas ir administracine tvarka – pirmą kartą jam buvo skirta 15 Eur bauda, dar vėliau – 100 Eur. Jas vyras yra sumokėjęs.

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad Martynas S., būdamas šauktinis, nuo 2019 m. sausio 10 d. iki spalio 29 d. vengė šaukimo į privalomąją karo tarnybą – kai sausio 10 d. buvo suformuotas ir viešai Krašto apsaugos ministerijos puslapyje paskelbtas šaukimo nurodymas pateikti Lietuvos Kariuomenės karo prievolės ir komplektavimo tarnybai reikalingus dokumentus ir duomenis, šios karo prievolininko pareigos nevykdė ir į Šiaulių regiono karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Telšių poskyrį neatvyko.

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas Martynas S. per apklausą pripažino, kad vengė privalomosios karo tarnybos.

„Jau apie 8 metus gyvenu užsienyje, Didžiojoje Britanijoje, ir nelabai žinojau, jog patekęs į amžiaus grupę nuo 19 iki 26 metų, privalau tikrintis viešai paskelbtus karo prievolininkų sąrašus, – sakė jis. – Man net minties nebuvo pasitikrinti šiuos sąrašus, o kad į juos yra ir mano pavardė, sužinojau tik grįžęs į Lietuvą – mama pasakė, jog į namus atėjo pranešimas iš pašto. Nuėjęs pasiėmiau laišką – tai buvo šaukimas atvykti į Telšių karo prievolės ir komplektavimo poskyrį. Supratau, kad esu šaukiamas atlikti privalomąją karo tarnybą, bet ten aš net nepaskambinau. Kai kitą kartą grįžau į Lietuvą, buvau nuėjęs į Telšių karo prievolės ir komplektavimo poskyrį, čia man buvo surašyti administracinių nusižengimų protokolai, paskirtos baudos, kurias sumokėjau.“

Emigrantas neslėpė žinojęs, kad gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, jeigu ir toliau vengs tarnybos kariuomenėje.

„Apie tai man pasakė prievolės skyriuje, bet tai manęs nė kiek neišgąsdino, nes jau buvo nusprendęs neatlikti privalomosios karo tarnybos – aš jiems aiškiai pasakiau, kad negaliu atlikti privalomosios karo tarnybos, nes gyvenu ir dirbu užsienyje, – sakė Martynas S. – Tada man paaiškino, kad tai nėra pateisinama priežastis. Bet aš vis tiek niekur nėjau – išvykau į Didžiąją Britaniją.“

Emigrantas atsisakė tarnauti Lietuvos kariuomenėje: aš jau 8 metus gyvenu Anglijoje ir dirbu „Amazon“
© Shutterstock

Martynas S. – ne vienintelis, kategoriškai atsisakęs atlikti privalomąją karinę tarnybą Lietuvos kariuomenėje. Delfi rašė apie kitą emigrantą – 24 metų Marių Ch. iš Kėdainių, kuris pareiškė, kad neis į privalomąją tarnybą, nes jam esą paprasčiausiai neapsimoka.

„Į Lietuvos kariuomenę tarnauti tikrai neisiu, nes turiu gerai apmokamą darbą Belgijoje“, – pareigūnams pareiškė baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras.

Už tai, kad vengė šaukimo į privalomąją karo tarnybą, emigrantas buvo nuteistas – teismas jam skyrė 16 MGL (800 eurų) baudą. Ją vyras sumokėjo ir vėl išvyko į Belgiją – į šią valstybę jį yra komandiravusi viena Lietuvos bendrovė.

Karo prievolės įstatymas numato, kad šauktiniams nevykdant numatytų pareigų gali būti skirta bauda nuo 30 iki 140 eurų. Už neatvykimą į privalomąją pradinę karo tarnybą gali būti baudžiama 300 eurų siekiančia bauda. O už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą – taikoma baudžiamoji atsakomybė ir skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Krašto apsaugos ministerija (KAM) 2020 m. karo prievolininkų (šauktinių) sąrašus įtraukė 38 427 jaunuolius, kuriems 18–23 m. (įskaitytinai). Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3 828 karo prievolininkai.

Šiais metais į sąrašus taip pat buvo įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai. Patekę tarp šauktinių, studentai turės apsisprendimo laisvę – sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių tarnybą, arba nenutraukus studijų pasirinkti – jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus) ir tokiu būdu atlikti tarnybą, arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus). Nepasirinkus nei vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas bus pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai (bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo). Pabaigę studijas – jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.

Kaip ir pernai, gerai atlikę tarnybą šauktiniai, pasirinkę ją atlikti savo noru, iš viso galės gauti didesnę nei 3100 eurų išmoką.

Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2020 m. metinį šaukimo planą nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks 19 kariuomenės dalinių. Pirmieji 2020 m. šaukimo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės kovo viduryje, paskutinieji – lapkričio pabaigoje. Rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesiais bus didžiausia šaukimo banga, per kurią į įvairius dalinius atvyks per 27 00 karių.

Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Seimas atnaujino 2015 m. pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(218 žmonių įvertino)
3.1972

Top naujienos

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (225)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (86)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (70)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (168)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (17)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (74)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

Paprastas metodas, galintis ypač pagerinti santykius su partneriu (1)

Kad santykiai su artimu žmogumi būtų nepriekaištingi ir pilnaverčiai, juos reikia sąmoningai...

The Economist

Rusijos kalinių patarimai, kaip ištverti vienatvę (Economist)(audio) (1)

Jei ieškote pasiūlymų, kaip išgyventi vienatvę, nerasite geresnės literatūros už turtingą...

Šis išskirtinis interjero stilius iki šiol likęs ypatingos prabangos ženklu: vos pasirodė, išplito visame pasaulyje (2)

Vintažinis stilius tapo madingas praėjusio amžiaus pabaigoje: vos tik pasirodęs, jis iškart...

Instagramas prieš realybę: garbės nedarantis „influencerės“ poelgis eisenoje už juodaodžių teises sukėlė audrą (22)

Modelis iš Rusijos Kris Schatzel sulaukė nemenkos kritikos, nusprendusi su savo fotografe Mila...

|Maža didelių žinių kaina