aA
Nuo šiol į Prezidentūrą kvies pirmasis čia atsidūręs šiuolaikinio meno kūrinys - dailininko Šarūno Saukos Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirtas paveikslas. Didžiulį kūrinį, kuriame išvysime nuo nuogo kruvino Rūpintojėlio iki Žemaitės, Dariaus ir Girėno bei Virgilijaus Noreikos, į rūmus įsileidusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako drąsiu paveikslu norinti panervinti visuomenę.
D.Grybauskaitė Lietuvą nervins drąsiu Š.Saukos paveikslu
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

2,5 X 6 m. dydžio Nacionalinės premijos laureato Š. Saukos paveikslas Prezidentūroje pristatytas pirmadienį.

„Paveikslas tiek drąsus, kad nutariau panervinti visuomenę. Nutariau truputį visus panervinti, kad neatrodytų, kad čia viskas tik gražu ir solidu. Lietuvos istorija nebuvo lengva, ir tūkstantmetis nebuvo lengvas“, - kalbėjo prezidentė D. Grybauskaitė. Prezidentės teigimu, patarėjai manė, kad ši pakabinti paveikslo Prezidentūroje neišdrįs.

Pasak D. Grybauskaitės, Š. Sauka – be galo įdomus reiškinys, originalus dailininkas. Šalies vadovė pastebi, kad ne visada visi dailininką priima vienodai, bet taip esą ir turi būti – menas turi truputį suerzinti vaizduotę, jausmus ir širdį, ją gal net užgauti. Taip, teigia D. Grybauskaitė, galima kitaip pažiūrėti į savo istoriją ir dabartį.

„Man šis paveikslas žadina labai daug minčių ir istorijos įvertinimą, į kurį galime atsisukę atgal pasižiūrėti kitomis akimis. Svarbiausia, ką šis paveikslas man siūlo – pažiūrėti į Lietuvos ateitį kaip labai gražų statinį, kurį stato kiekvienas žmogus“, - teigė D. Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, kiekvienas lietuvis stato savo Lietuvą, nuo kiekvieno priklauso, kokia Lietuva bus ir kaip ją patys įsivaizduojame.

Pats autorius apie kūrinį žurnalistams kalbėjo nenoriai, tik išdavė, kad jį tapė 2-3 metus. Kelių dalių paveiksle matyti žmonių statomas pastatas, pasipuošusi mergaitė, kruvinas nuogas Rūpintojėlis, būrys istorija tapusių Lietuvos veikėjų – Žemaitė, Jonas Jablonskis, Darius ir Girėnas, Maironis, Antanas Smetona. Tarp būrio istorinių asmenybių sutiksime ir šių laikų žvaigždę – operos solistą Virgilijų Noreiką.

Kiekvienas gali interpretuoti savaip

Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirtas Š. Saukos paveikslas vienoje Prezidentūros salių bus eksponuojamas visą D. Grybauskaitės kadencijos laikotarpį. Šį paveikslą galės apžiūrėti ir Prezidentūros svečiai, ir ekskursijų dalyviai.

„Prezidentūroje taip pat norime pažymėti, kad pradedame Lietuvos vardo paminėjimo antrą tūkstantmetį. Prezidentūroje tai – pirmas šiuolaikinio meno kūrinys. Prezidentūra neturi būti muziejus – turi būti gyvi namai, kur ateina kasdiena, šiandiena. Čia yra kaip tiltas tarp praeities ir ateities – toks buvo mūsų sumanymas“, - žurnalistams teigė prezidentės vyriausioji patarėja Virginija Būdienė.

Pasak V. Būdienės, pasiūlytą paveikslą pasirinko pati prezidentė. V. Būdienės teigimu, paveikslas – kaip tiltas tarp praeities ir ateities. „Yra praeities kūrėjai, yra ateities žmonės, mes esame dabartyje, mes irgi kuriame Lietuvos rūmą, Lietuvą kiekvienas kitaip įsivaizduoja, Š. Sauka taip įsivaizdavo. Kiekvienas turi savo viziją“, - kalbėjo prezidentės patarėja.

Jos teigimu, kiekvienas paveikslą gali interpretuoti kaip jam regisi.
Po paveikslo pristatymo Prezidentūroje surengta diskusija tema „Istorija šiuolaikiniame mene". Filosofės Jūratės Baranovos vedamoje diskusijoje mintimis dalijosi dailininkas Šarūnas Sauka, rašytojas Sigitas Parulskis ir kompozitorius Mindaugas Urbaitis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi PliusAinis Gurevičius

Ragina atsisakyti rusų primestų titulų: Mindaugas nebuvo vienintelis Lietuvos karalius (5)

Grupė Lietuvos intelektualų (istorikų, menininkų ir kt.) neseniai atviru laišku kreipėsi į...

Vairuotoją sumušęs globos namų direktorius ginasi: vairuotojas trenkė pirmas

Vairuotojo sumušimu įtariamas socialinių paslaugų globos namų direktorius pats apkaltino...

Niekuo dėtam kauniečiui pritaikytos ES sankcijos Rusijai: dėl sutapusių vardo ir pavardės jis laikomas karo nusikaltėliu (6)

Kaunietis mokytojas sužinojo, kad tapo įtariamu karo nusikaltėliu ir pinigų plovėju. Jo...

Siaubingas užpuolimas buvo tik košmaro pradžia: klaipėdietis negali patikėti, ką teko išgyventi po to (5)

„Pabuvęs šalia mirties net nebežinau, ko dabar bijočiau. Gyvenu antrą kartą ir dabar tiesiog...

Žiniasklaida: rastas negyvas dar vienas rusų oligarchas (2)

Anot britų leidinio „The Daily Mail “, neaiškiomis aplinkybėmis mirė dar vienas rusų...

Rusija toliau kelia bangas: dėl bilietų į Kaliningradą trūkumo suskubo apkaltinti Lietuvą (2)

Dėl Lietuvos taikomų apribojimų rusams iškilo rimtų sunkumų ieškant bilietų į tolimojo...

Šokolado mėgėjams gali tekti atsisveikinti su šiuo dievų maistu: kainuos kaip ikrai arba išvis nebeliks (1)

Vien lietuviai kasmet nuperka po kelias tonas šokolado, darosi vis išrankesni jo skoniui. Galima tik...

Čempionų lygos atranka: „Ballkani“ – „Žalgiris“ nuolat atnaujinama; 1:1

Lietuvos čempionas Vilniaus „Žalgiris“ antradienį vakare pradeda žygį Europoje ir UEFA...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos smūgiavo Slovjanskui, žuvo mažiausiai du žmonės  Zelenskio patarėjas: Lysyčansko užėmimas yra paskutinė Rusijos pergalė (3)

Nuo karo pradžios vasario 24-ąją Rusijos kariuomenė Ukrainoje sunaikino maždaug 80 tūkst....