Už S. Skvernelį balsavo 622 suvažiavimo delegatai, už jo konkurentą rinkimuose parlamentaras Vytautas Bakas gavo 72, o Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė - 48 balsus.

Per klausimų ir atsakymų dalį S. Skvernelis žadėjo, kad tai nebus tik jo vieno partija.

„Kad nebus Skvernelio partija, tikrai galiu patikinti. Ir tai, kas yra numatyta mūsų programoje, manau, kad yra pasirinktas labai teisingas žingsnis, partijos pirmininkas renkamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms. Tikrai taip toli į priekį nežiūriu“, – sakė S. Skvernelis.

Jis teigė, kad sekantys pirmininko rinkimai bus šiek tiek kitokie, įsisteigus partijai.

„Tą darys visi mūsų bendruomenės nariai, ne tik šiandien atstovaujantys suvažiavime. Turėsime visai kitas procedūras, kadangi jau būsime įsteigta partija. Ir kiekvienas žmogus galės kandidatuoti, ir manau, kad tą sėkmingai daryti, įgyvendinant atvirus, demokratinius, slaptus pirmininko rinkimus“, – teigė S. Skvernelis.

Jis tikino, kad partijos skyriai galės steigtis po to, kai bus įregistruoja partija.

„Manau, kad, nepriklausomai nuo to, kas esame, sieksime, kad kiekvienas būtume lygiavertis bendruomenės narys. (…). Jeigu būsiu išrinktas, nebūsiu partijos viršininkas. Aš būsiu toks pats kaip bičiulis kaip jūs, su man patikėtais įgaliojimais“, – žadėjo S. Skvernelis.

Į kitas partijas žiūri kaip į oponentus

Spaudos konferencijoje išrinktasis partijos pirmininkas neišskyrė nei vienos politinės jėgos, su kuria jie nebūtų linkę bendrauti.

„Ypač šiuo momentu mes (…) į kitas politines partijas žiūrime kaip į politinius oponentus, ne kaip į priešą. Nors kai kurie į mus žiūriu šiek tiek kitaip, bet tai yra jų apsisprendimas toliau matyti priešą, negatyvą, pyktį. Kviečiu bendrauti ir bendradarbiauti su visais“, – sakė S. Skvernelis.

Jis teigė suprantąs, kad tai yra nauja politinė jėga, kuri kažkam kelia nerimą dėl to, kaip persiskirstys rinkėjų balsai.

Tačiau nepamirškime, kad yra didžiulė dalis žmonių, kurie niekada nebalsuoja arba nebalsavo. Turime galimybę dirbti visi, ir būkime oponentais, verti vieni kitų“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Apie perspektyvas vadovauti Vyriausybei

Buvęs premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jam būtų sunku antrą kartą vadovauti Vyriausybei, tačiau jeigu jo partijai atsirastų tokia galimybė, ši pasiūlytų ne vieną kandidatą.

„Kiekviena politinė partija turi siekti būti valdančiojoje koalicijoje vien dėl to, kad įgyvendintų tas programines nuostatas, kurios šiandien pasakytos, tai pagrindinis tikslas yra, jeigu mes norime įgyvendinti savo idėjas, turėti įrankį tam, kokios bus pozicijos, tiek nuspėti negalima“, – šeštadienį žurnalistams partijos steigiamajame suvažiavime sakė S. Skvernelis.

„Bet yra tokia bendra taisyklė – turbūt yra sunku įlipti antrą kartą į tą pačią upę, kuri teka. Buvo Lietuvoje tokių premjerų, bet dažniausiai tai yra pokytis, mes manome, kad turime ir turėsime stipraus jaunimo, tai jeigu kada nors bus tokia galimybė, manau, kad parinksime ir turėsime ne vieną kandidatą, kuris galėtų tą sunkų darbą dirbti“, – pridūrė jis.

Jis taip pat sakė nesiruošiantis pats varžytis dėl mero posto kitąmet vyksiančiuose merų ir savivaldybių tarybų rinkimuose.

„Ne, tikrai galiu pasakyti, kad ne, nors gal per ankstyvas pasakymas, bet aš manau, kad šiandien mano pagrindinis tikslas – padaryti politinę partiją darbinga, efektyviai veikiančia ir tai yra pagrindinis uždavinys“, – kalbėjo partijos pirmininkas.

Anot jo, dabar svarbiausia partijai pasiruošti savivaldos rinkimams, tačiau kol kas sunku kalbėti apie tai, ką būtų galima pergale.

„Apie tai kalbėti turbūt labai, labai anksti ir mes dabar negalime skaičiuoti. Politinė partija, kuri tik šiandien įsikūrė, dar iki registravimo praeis laiko, turi procedūros praeiti (...) Mes norime sudalyvauti – kiekvienoje savivaldybėje turėti savo atstovą ir kandidatus į merus, ir į tarybą turėti pilną sąrašą. Čia būtų pirminis dalykas, o toliau viskas priklausys nuo tų žmonių, kurie dirbs“, – tvirtino S. Skvernelis.

Santykis su Bažnyčia – pagarbus, bet neperžengiantis Konstitucijos ribų

Per klausimų sesiją partijos pirmininko rinkimų metu jis sulaukė ir klausimo apie santykį su Bažnyčia.

„Mūsų partijos programoje atspindėtas esminis dalykas, kalant tiek apie kultūrą, tiek apie esminius dalykus, esame krikščioniška šalis, kurioje katalikybę išpažįsta absoliuti dauguma šalies gyventojų.

Santykį su katalikų Bažnyčia mes turėjome (įvairiose pareigose buvau, ypatingai Vyriausybėje), turime ir turėsime, kaip numatyta Konstitucijoje, neperžengiant valstybės ir Bažnyčios skirtinumų, įtvirtintų Konstitucijoje. Bet tos vertybės, kurios puoselėjamos katalikų Bažnyčios, manau, yra daugeliui čia susirinkusių žmonių priimtinos“, – sakė S. Skvernelis.

Lygiai taip pat jis žada gerbti ir netikinčių, kitų tikėjimų žmonių pažiūras.

„Norėtųsi, kad mūsų bendruomenė būtų stipri tuo, kad esame skirtingų tikėjimų, tautybių žmonės, kurie galime kartu darbuotis vardan Lietuvos. Taip, kad tas santykis yra pagarbus. Aš pats esu tikintis žmogus, manau, kad ir salėje yra daug tokių žmonių. Bet riba, kuri yra nubrėžta mūsų Konstitucijoje, ji niekada negali būti, nebus ir nebuvo peržengtas“, – teigė S. Skvernelis.

Skvernelis kritikavo reformų siekius

Kandidatuodamas į pirmininkus S. Skvernelis teigė norįs, kad ši partija būtų „vardan žmogaus ir vardan žmogiškumo“.

„Pastaruoju metu, ypač šiuos pusantrų metų, politinė valdžia pamiršo ir atstūmė žmogų. Tokių požymių per beveik 32 atkurtos nepriklausomos valstybės metus būdavo ir anksčiau, bet niekada nebūdavo taip akivaizdžiai išreikšta“, – sakė S. Skvernelis.

„Jeigu nematysime žmogaus, nėra jokios prasmės kalbėti apie „vardan kažką“, taip pat ir apie „vardan Lietuvos“. Valdžia nori daryti „skambias reformas“. Tai būtina, taip matyt politikai įsivaizduoja. Švietimo srityje, pavyzdžiui, uždaryti mažąsias mokyklas, ir pasako vardan ko, – „vardan ugdymo kokybės“.

Bet reformoje nematomas nei moksleivis, nei mokytojas, ypatingai moksleivis, kuris turėtų kiekvieną rytą ir vakarą po to važiuoti ir grįžti į ir iš mokyklos. „Vardan kokybės“ būti išplėštas iš bendruomenės, kurioje jis auga, formuojasi, kuri po to suformuoja jį kaip žmogų, suformuoja mūsų bendrystę ir suformuoja mažą Lietuvos dalį. Ištraukus mokyklą iš bendruomenės nebelieka bendruomenės“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis taip pat kritikavo sveikatos reformą „vardan efektyvaus sveikatos lėšų panaudojimo“.

„Nematome čia paciento, mediko, ligonio, o vis gi gal reforma gal turi būti vardan paciento, kad jis gautų kokybiškas paslaugas jam patogiu būdu“, – sakė S. Skvernelis.

Jis pastebėjo, kad teisingumas, dažnai pasakoma, – „vardan valstybės“.

„Čia neretai nematome žmogaus, kurio teisės yra brutaliai pažeidinėjamos kišantis į jo privatų gyvenimą du, penkis ar dešimt metų“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis teigė, kad jie žaliąją kursą taip akcentuoja „vardan mūsų planetos“.

„Turbūt dėl to niekas nesiginčijame, bet ir čia pirmiausia matykime žmogų. Tame tarpe ir tuos tūkstančius Lietuvos žmonių, kurie XXI amžiuje gyvendami Lietuvoje, nežino, ką reiškia turėti tualetą, karštą vandenį, dušą savo namuose. Matykime žmogų, kuris verčiamas atsisakyti savo senutėlio automobilio,nepasiūlant jam kol kas alternatyvos, o tik pažadą ateityje naudotis moderniu viešuoju transportu“, – sakė S. Skvernelis.

Jis pastebėjo, kad užsienio politika – „vardan vertybių“.

„Pasirodo ir čia vertybė nėra žmogus, jo prioritetai, lūkesčiai. Ir nesvarbu, kas tai būtų, ar verslininkas, sukūręs modernią lazerių pramonę, ar smulkaus verslo atstovas, kuriantis darbo vietas regionuose, ar tiesiog žmogus, kuriam iš valstybės iždo reikia mokėti pensiją, stipendiją, socialinę paramą. Turime „vertybinę užsienio politiką“, kurioje nėra vietos Lietuvos piliečių interesams“, – kritikavo S. Skvernelis.

Miškinienė daugiausiai kalbėjo apie regionus

Kandidatuodama į partijos pirmininkes, Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė teigė, kad niekada nebijojo drąsių sprendimų ir iššūkių.

„Prieš daugiau nei tris metus priėmiau ryžtingą sprendimą: patogų gyvenimą sostinės centre ir įsisiūbavusią karjerą iškeičiau į naują pradžią. Pradėjau dirbti Lazdijų rajone, viename gražiausių, nors ir nuošaliai nuo sostinės esančių rajonų. Nuoširdžiai didžiuojuosi tuo, kad esu ne paskirta, o žmonių išrinkta Lazdijų rajono merė“, – kalbėjo A. Miškinienė.

Tarp prioritetų ji minėjo savivaldos stiprinimą.

„Visų pirma, pasitikėkime savivalda, pasitikėkime savivaldybėmis. Motyvuokime jas finansiškai tuomet, kuomet jos priima sprendimus, nors ir nepopuliarius, bet tikrai naudingus ir svarbius mūsų ateičiai“, – sakė A. Miškinienė tarp pavyzdžių minėdama sprendimus dėl mokyklų ateities.

Antrasis jos prioritetas – infrastruktūra regionuose.

„Pandemijos laikotarpiu regionai parodė, kad gali sėkmingai keliauti žalia kryptimi, kad ten gali sėkmingai veikti smulkus ir vidutinis verslas, kad mūsų gražiuose kraštovaizdžiuose, mūsų kaimuose ir gyvenvietėse, gali kurtis šeimos ir dirbti nuotoliniu būdu. Bet turbūt pritarsite, kad verslas, klientai, turistai neatkeliauja bekele, neatkeliauja žvyrkeliais ir duobėtais takais. Naujakuriai nesikuria ten, kur tamsu, kur apleista, ir kur trūksta elementarių patogumų“, – sakė A. Miškinienė.

Trečiasis kandidatės prioritetas – sveikata.

„Sveikatos priežiūros reforma yra tema, kuri yra viena dažniausiai girdimų. Mums siūloma, remiantis plika statistika, buldozerio principu, priimti tam tikrus sprendimus. Ar tie sprendimai užtikrins, kad mūsų žmonės greičiau pasieks gydytojus? Kad jie gaus reikiamą gydymą ir pagalbą? Mano manymu, ne. Šią, kaip ir bet kurias kitas, reformą planuojant reikia įvertinti kiekvienos savivaldybės individualumą, sveikatos priežiūros įstaigos srities galimybes, ir tik tada priimti sprendimus“, – kalbėjo A. Miškinienė.

Bakas akcentavo vertybes

Į pirmininkus kandidatavęs V. Bakas kalbėjo, kad steigiama politinė jėga yra „taikanti aukščiausius moralios politikos, skaidrumo, viešo intereso viršenybės, tarimosi kultūros, profesionalumo ir demokratijos principus“.

„Nuo šio sakinio prasideda mūsų programa. Prisidėjau prie šio sakinio atsiradimo ir šiame sakinyje įtvirtintos vertybės, dėl kurių tapau šios partijos steigėju. Bet užrašyti programą yra gerokai lengviau negu ją ginti gyvenime.

Man yra tekę pabūti politinėje nuošalėje ginant būtent tas vertybes, kurias šiandien mes iškeliame kaip vėliavą“, – kalbėjo V. Bakas.

Politikas žada ginti šias vertybes, jei taptų partijos vadovu.

„Mano nuomone, vienas svarbiausių partijos vadovo darbų yra stovėti vertybių sargyboje. Nuo tų, kaip mums pavyks, priklausys mūsų pačių ir partijos perspektyvos“, – sakė V. Bakas.

Jis norėtų, kad jiems daugiau niekada netektų svarstyti klausimų, ar eitų į koaliciją su teisiamomis partijomis arba savo rinkėjų pasitikėjimą išdavusiais politikais.

„Mes negalime elgtis pagal dvigubus standartus“, – teigė V. Bakas.

etvirtoji kandidatė – Beata Valungevičienė – kandidatūrą atsiėmė, pranešus apie jos ryšius su praeityje teistais verslininkais Žydrūnu Buzu ir Arūnu Pukeliu.

Turi apie 3,5 tūkst. steigėjų

Anot steigėjų, Demokratų sąjunga bus centro kairės politinė jėga, kuri „jau turi valstybės valdymo patirties ir gali imtis atsakomybės už šalies dabartį ir ateitį“.

Partija turi beveik 3,5 tūkst. steigėjų. Suvažiavime dalyvauja apie 800 žmonių.

Suvažiavimas vyksta Palangoje. S. Skvernelis per suvažiavimą sakė, kad šiame mieste yra šios partijos ištakos.

„Galiu atskleisti tam tikrą viešą paslaptį. Praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje, kada mes niekas negalvojome apie politinės partijos kūrimą, čia, Palangoje, susirinkę keliolika Seimo narių, mes kalbėjomės, ar galime bendrai dirbti ir kitoje frakcijoje, ir pradėti puoselėti kitokias mintis, kitokias idėjas, ir pasiūlyti kitokią darbotvarkę Lietuvoje.

Tai įvyko Palangoje. Bet kokiu frakcijos „Vardan Lietuvos“ ir partijos užuomazgos įvyko čia, šitame puikiame mieste“, – sakė S. Skvernelis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (119)