Daugiau nei 23 tūkst. eurų Seimo nario ataskaitoms išleidęs Džiugelis: demokratija kainuoja brangiai


Pasak parlamentaro, daugiau nei 23 tūkst. eurų parlamentinių lėšų buvo skirta spaudos pranešimų, įrašų socialiniuose tinkluose ir Seimo nario ataskaitų rengimui apmokėti.

„Seimo valdybos nustatyta tvarka sako, kad galima pirkti ir viešosios sklaidos paslaugas – ne tik sausai paruošti ataskaitą, bet lygiai taip pat pirkti pranešimus spaudai, socialinių tinklų įrašų, kalbų rašymo ir kitas paslaugas. Tai Mindaugas Ardišauskas man tokias paslaugas teikė, konsultavo ir politiniais klausimais, rengė pranešimus spaudai, kai kuriuos „Facebook“ postus, taip pat kai kurias kalbas“, – „Laisvės TV“ eteryje antradienį kalbėjo J. Džiugelis.

„Neturiu, ką slėpti. Aiškinu, kaip yra. Suprantu, kad žiūrovams sumos gali pasirodyti didelės, (...) kai jas suplakame į vieną“, – teigė J. Džiugelis.

Kilus klausimams, kodėl pranešimų žiniasklaidai ar ataskaitų rengimu negalėjo užsiimti Seimo nario padėjėjai, kurių jis turi tris, J. Džiugelis pabrėžė, kad kokybiški tekstai kainuoja, o padėjėjų gaunamos algos – per mažos tokiems darbams apmokėti.

„Seimo nario padėjėjų atlyginimai yra maži, profesionalų susirasti yra pakankamai sudėtinga, o demokratija kainuoja brangiai. Jei nori padaryti kokybiškai, turi sumokėti brangiai“, – sakė parlamentaras.

Justas Džiugelis

Frakcijos seniūnė pripažįsta, kad gali kilti abejonių dėl kolegos parlamentinių išlaidų, siūlys kreiptis į Etikos komisiją


Seimo konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pripažįsta, kad gali kilti abejonių dėl kolegos Justo Džiugelio parlamentinių lėšų panaudojimo. Todėl, teigia politikė, frakcijos nariui ji siūlys kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

„Kol kas nesu išsamiai susipažinusi. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad gali būti netikslumų sąskaitose, jose esančiose formuluotėse. Tačiau konsultacijos pagal nustatytas tvarkas yra galimos, kaip ir ataskaitų rengimas“, – Eltai antradienio vakarą komentavo R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Siekiant aiškumo, kalbėsiuosi su kolega, siūlysiu kreiptis į Seimo Etikos komisiją“, – pabrėžė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos lyderė.

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

Spausdino ir platino ataskaitą


Skaidrinam“ iniciatyvos komanda antradienį pasidalino J. Džiugelio parlamentinių lėšų ataskaita, kurioje matyti, jog parlamentaras per trejus metus ataskaitai spausdinti ir platinti išleido daugiau nei 23 tūkst. eurų. Skelbiama, kad J. Džiugelio Seimo buhalterijai pateiktas sąskaitas už Seimo nario ataskaitų rengimą jam išrašė pagal individualią veiklą dirbantis M. Ardišauskas.

Skelbiama, kad M. Ardišauskas parlamentarui išrašė sąskaitas beveik visais 2021–2023 metų mėnesiais, jose nurodoma suma – 1000 eurų. Visgi, parlamentaro pateikiami duomenys netikslūs – bendra šių išlaidų suma J. Džiugelio pateiktose sąskaitos faktūrose siekia daugiau nei 26 tūkst. eurų.

J. Džiugelio ataskaitose taip pat rastos dvi sąskaitos, kuriose yra nurodoma, jog jos skirtos Seimo nario ataskaitos spausdinimui ir platinimui. Skelbiama, kad šiose sąskaitose yra nurodoma J. Džiugelio vienmandatės Vilniaus rajono iždininkė Ieva Vasiliauskaitė.

Klausimų kelia ir kai kurių kitų parlamentarų išlaidos. Plačiau apie tai skaitykite čia. Iniciatyvos autorius Andrius Tapinas pažymi, kad „Skaidrinam“ apžvelgs ir kitokias Seimo narių išlaidas.

Andrius Tapinas

Beveik 20 Seimo narių baigiantis kadencijai suskubo pirkti kompiuterius ir telefonus


ELTA primena, kad iniciatyvai „Skaidrinam“ pasiekus Seimą, praėjusią savaitę visuomenininkas Andrius Tapinas paviešino informaciją apie dalies politikų pirkinius už parlamentinei veiklai skirtas lėšas – beveik 20 Seimo narių, baigiantis kadencijai, suskubo įsigyti kompiuterinės, telefoninės įrangos, garso aparatūros. Visuomenininko teigimu, politikai brangius kompiuterius bei telefonus „griebė“ artėdami prie termino, kada galima įsigytus daiktus pasilikti sau.

Dalis parlamentarų jau sureagavo į „Skaidrinam“ – klausimų dėl pirkinių sulaukęs „laisvietis“ Marius Matijošaitis sustabdė narystę partijoje, pasitraukė iš EP rinkimų. Konservatoriai Kęstutis Masiulis, Arūnas Valinskas tikino grąžinsią Seimo kanceliarijai panaudotas parlamentines lėšas.

Dar prieš paskelbiant „Skaidrinam“ rezultatus, į tyrimą sureagavo ir energetikos ministras, Seimo narys Dainius Kreivys. Praėjusią savaitę konservatorius grąžino visas nuo 2021 m. panaudotas išlaidas, mat, turėdamas tarnybinį transportą iš parlamentinių lėšų draudė savo asmeninį automobilį.

Pernai pavasarį A. Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių.

Čmilytė-Nielsen dėl parlamentinių lėšų panaudojimo tvarkos kvies pasitarti frakcijų seniūnus


Kilus skandalui dėl parlamentinių lėšų panaudojimo tvarkos, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketina kviesti frakcijų seniūnus ir aptarti galimus šios tvarkos pakeitimus.

„Kviesiu frakcijų seniūnus, kad aptartume ne tik galimus kažkokius kosmetinius pakeitimus, bet ir kaip iš esmės galėtume pakeisti tvarką. (…) Manau, kad su seniūnais pradėsime šitą diskusiją ir į valdybą grįšime su ja. Tiesiog norėjau valdybą informuoti, kad tokios iniciatyvos imsiuosi. Manyčiau, kad tai galėtų būti toks klausimas, dėl kurio reikėtų diskutuoti visoms Seimo frakcijoms ir rasti kažkokį bendrą sprendimą, kuris užtikrintų, kad ateityje nebūtų sąlygų paslysti”, – trečiadienį Seimo valdybos posėdyje sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Parlamento vadovė teigė matanti kelis problemos sprendimo variantus, pvz. per įstatymų ar Konstitucijos pakeitimus, atsisakant Konstitucijoje įrašytos parlamentinių išlaidų tvarkos.

Jos nuomone, galimus sprendimus taip pat galėtų pasiūlyti Seimo Etikos ir procedūrų komisija.

J. Razma apie idealų variantą: palikti Seimo nariams atlyginimą ir viskas


Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma mano, kad būtų tinkamas variantas, jeigu frakcijos pritartų Konstitucijos pakeitimui, tačiau tai būtų taikoma tik kitai parlamento kadencijai.
„Tai leistų tiesiog palikti Seimo nariams atlyginimą ir viskas. Jokių parlamentinių išlaidų su atsiskaitymais. Jeigu tvarkingai judėsime ta kryptimi, akivaizdu, kad tai galiotų tik kitai kadencijai.