„Aš siečiau socdemų sprendimą visų pirma su tuo, kad partijos pirmininkė, matyt, prioritetą teikia Europos parlamentui ir norėtų likti Briuselyje. Matyt, iš to ir tas sprendimas kyla“, – „Žinių radijui“ samprotavo V. Čmilytė-Nielsen.

Savaitgalį Lietuvos socialdemokratų partija išreiškė paramą dabartinio šalies vadovo Gitano Nausėdos kandidatūrai artėjančiuose prezidento rinkimuose. Liberalų sąjūdis dar praėjusių metų pabaigoje nusprendė prezidento rinkimuose nekelti savo kandidato. Partija taip pat pareiškė, kad neskubės remti ir kitų partijų kandidatų.

Lietuvos prezidento rinkimai vyks 2024 m. gegužės 12 d.

Linki prezidentui ir užsienio reikalų ministrui išspręsti tarpusavio ginčus

Trečiadienį prezidentui Gitanui Nausėdai ir užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui ketinant aptarti ginčus tarp institucijų įžiebusį ambasadorių skyrimo klausimą, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen viliasi, kad politikai pasieks sutarimą.

„Aš tikiuosi taikos ir susitarimo“, – trečiadienį „Žinių radijui“ sakė V. Čmilytė-Nielsen, klausiama apie lūkesčius minėtam prezidento ir šalies diplomatijos vadovo susitikimui.

„Linkiu, kad šiandieną būtų konstruktyvus pokalbis ir kad abu politikai rastų panašių situacijų sprendimo mechanizmą“, – linkėjo ji.

Seimo vadovė apgailestavo, kad ginčai tarp Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) užsitęsė ir tapo eskaluojami viešojoje erdvėje.

Gitanas Nausėda, Gabrielius Landsbergis.

„Neabejoju, kad abu politikai yra racionalūs ir galvoja labiau apie valstybės interesus nei asmenines simpatijas ir antipatijas. Akivaizdu, kad vieša diskusija ambasadorių klausimu labai užsitęsė ir nereikalingai tapo vieša. Manyčiau, kad pokalbis prie bendro stalo, aptariant, kaip kuo greičiau iš patinės situacijos išeiti, yra geriausias kelias“, – svarstė V. Čmilytė-Nielsen.

ELTA primena, kad trečiadienį Prezidentūroje susitiks šalies vadovas ir užsienio reikalų ministras aptarti nuo pernai metų besitęsiančius ginčus dėl ambasadorių skyrimo. Institucijos nuo gruodžio nesutaria dėl to, kas yra kaltas, jog Lietuvai strategiškai svarbi ambasada Lenkijoje neturi vadovo. Daukanto aikštės rūmams ir ministerijai skirtingai aiškinant stringančias šios atstovybės ambasadoriaus skyrimo aplinkybes, klausimas ne kartą aptartas ir Seimo Užsienio reikalų komitete (URK). Vėliau išsiskyrė pozicijos ir ambasadoriaus prie NATO Deivido Matulionio atšaukimo klausimu.

Pabrėžia, kad VTEK sprendimai turi būti gerbiami ir pripažįstami

Trintys tarp Prezidentūros ir URM tęsiasi ir dėl ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno. G. Nausėdos ir G. Landsbergio susitikimo išvakarėse URM viceministras Jonas Survila teigė, kad Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pripažinus, jog diplomatas ir prezidentas supainiojo viešus ir privačius interesus, E. Bajarūno klausimas bus vienas esminių susitikimo darbotvarkėje.

Tuo metu komentuodama Prezidentūros laikyseną šiuo klausimu, V. Čmilytė-Nielsen pabrėžė – institucijų sprendimai turi būti gerbiami ir pripažįstami.

„Kalbant apie prezidentą – matyt, visų tokių institucijų kaip VTEK sprendimai, kurie remiasi įstatymų, kurie remiasi nešališkumu, aiškiais argumentais, jie turėtų būti gerbiami ir pripažįstami. Tik tokį galimą elgesio modelį aš matyčiau“, – šalies vadovo elgesį įvertino ji.

Konfliktas dėl ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje kilo praėjusių metų rudenį. Viešoje erdvėje pasirodžius informacijai apie galimą E. Bajarūno mobingą, nesutarta, ar ambasadorius toliau gali tęsti pareigas. Dėl šios situacijos ministerija atliko patikrinimą, kurio rezultatai parodė, kad ambasadorius pažeidė savo įgaliojimus, todėl spalį G. Landsbergis laikinai sustabdė E. Bajarūno funkcijas.

Klausimas dėl diplomato darbo dėmesio centre atsidūrė ir po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadų, nustačius, kad miuzikle „Operos fantomas“ apsilankę prezidentas G. Nausėda ir E. Bajarūnas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymą. Komisija nustatė, kad apsilankymas miuzikle buvo privataus pobūdžio, o už jį sumokėta ambasados lėšomis.

Visgi Prezidentūra su VTEK išvada nesutinka. Daukanto rūmai akcentuoja, kad prezidentas iš ambasadoriaus dovanų ar paslaugų negavo. Tuo metu E. Bajarūnas teigė svarstantis šį VTEK sprendimą apskųsti. URM savo ruožtu pranešė atliekanti naują tarnybinį tyrimą dėl diplomato.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)