Tai pranešta per bendrą šių organizacijų konferenciją Lietuvos sostinėje.

Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos teigimu, referendumą dėl šalies Konstitucijos keitimo autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka inicijuoja norėdamas išlaikyti valdžią.

„Mūsų manymu, tai yra bandymas išlaikyti valdžią, bet tai niekaip nesprendžia politinės, ekonominės ir humanitarinės krizės mūsų šalyje ir žmonių problemų. Tai ne pasirinkimas „už ir prieš“, tai tiesiog pasiūlymas rinktis tarp Lukašenkos ir Lukašenkos. Tai nėra, už ką baltarusiai kovojo ir tęsia kovą. Baltarusiai nori gyventi normalioje, saugioje, valstybėje, baltarusiai nori naujų, sąžiningų prezidento rinkimų“, – kalbėjo ji.

S. Cichanouskajos teigimu, dar ketvirtadienį Baltarusijos opozicijos Koordinacinė taryba ir Liaudies antikrizinė valdyba išplatino laišką tarptautinėms organizacijoms ir kitiems partneriams, kviesdamos „nepripažinti vadinamojo referendumo“, palaikyti opozicijos ir kitų baltarusių reikalavimus išlaisvinti visus politinius kalinius, rengti naujus prezidento rinkimus ir sustiprinti spaudimą režimui tebesitęsiant represijoms.

„Kviečiame piliečius atvykti į balsavimo apylinkes ir imtis veiksmų, kad biuleteniai būtų pripažinti negaliojančiais, pažymint visus pasiūlytus variantus“, – ragino ji.

S. Cichanouskajos teigimu, opozicija nusprendė įkurti operatyvinį centrą, kuris veiks referendumo kampanijos metu, ir kuriame veiks tiek „politinės struktūros, ir pilietinės iniciatyvos“, tarp jų – minėtos Baltarusijos opozicijos Koordinacinė taryba ir Liaudies antikrizinė valdyba, taip pat organizacijos „Sąžiningi žmonės“, platformos „Golos“ bei „Zubr“.

„Kviečiame piliečius atvykti į balsavimo apylinkes ir imtis veiksmų, kad biuleteniai būtų pripažinti negaliojančiais, pažymint visus pasiūlytus variantus“, – ragino ji.

Pasak S. Cichanouskajos, tai legalus ir kiekvienam prieinamas būdas išsakyti savo požiūrį į sistemą.

Opozicijos atstovas Pavelas Latuška pabrėžė, kad jo vadovaujama organizacija „Liaudies antikrizinė valdyba“ ragina tarptautinę bendruomenę nepripažinti referendumo. Organizacija taip pat kelia klausimą dėl Baltarusijoje dislokuotų Rusijos karių, kurių buvimas „sankcionuotas nelegetimios valdžios“.

„Rusijos karių buvimas kelią karinio konflikto su Baltarusijos kaimynėmis grėsmę, taip pat kelia grėsmę prarasti Baltarusijos suverenitetą“, – akcentavo jis.

P. Latuška kvietė tarptautinę bendruomenę patraukti A. Lukašenką baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus žmogiškumui, taip pat „kankinimus, represijas, žmogžudystes, lėktuvo pagrobimą ir hibridinį karą su ES valstybėmis“.

Konferencijos dalyviai neabejojo, kad referendumo rezultatus bus bandoma klastoti, bet ragino ragino piliečius aktyviai pranešti apie pažeidimus.

Referendumą dėl Baltarusijos Konstitucijos pataisų ir papildymų ketinama surengti vasario 27-ąją.

Pataisos nustatytų anksčiau A. Lukašenkos panaikintą dviejų penkerių metų prezidento kadencijų limitą, tačiau tokia tvarka būtų taikoma tik kitų prezidento rinkimų nugalėtojui.

Jei 67-erių A. Lukašenka 2025 metais nuspręstų vėl kandidatuoti, jis galėtų likti valdžioje dar dešimt metų.

A. Lukašenka Baltarusijos prezidento pareigas eina nuo 1994 metų.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)