aA
Po gaisro Alytuje jau imta kalbėti apie pasekmes, kurias pirmiausia, ko gero, pajus patys žmonės. Kaip trečiadienį rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos internetiniame tinklalapyje, siekiant kad užterštas pienas nepatektų į rinką, uždrausta pieno supirkėjams ir pieno perdirbimo įmonėms supirkti pieną iš ūkių, kurie patenka į gaisro Alytuje paveiktą teritoriją.

VMVT, atlikusi rizikos vertinimą pagal Aplinkos ministerijos sudarytą teršalų sklidimo „vėjų rožę“, išskyrė 25 gaisro Alytuje galimai paveiktus Alytaus rajono kaimus: Butkūnų, Butrimiškių, Daugirdėlių, Dubėnų, Dubių, Genių, Jasunskų, Jurgiškių, Kaniūkų, Karklynų, Kelmanonių, Kriaunių, Laburdiškių, Likiškėlių, Likiškių, Miklusėnų, Navickų, Radžiūnų, Raudonikių, Rumbonių, Talokių, Taukotiškių, Užubalių, Zaidų, Žaunieriškių. Atkreiptinas dėmesys, kad teritorijų, kurioms taikomi apribojimai, sąrašas, esant būtinybei, gali būti keičiamas.

Patvirtino dėl kompensacijų

Laidoje „DELFI diena“ žemės ūkio ministras Andrius Palionis tikino, kad po gaisro ne visos institucijos dirbo tinkamai.

„Aš manau, kad kažkiek situacija buvo ir neįvertinta, kažkiek buvo aplaidumo reglamentavime tokių įmonių. Po gaisro išlenda faktai ir apie kitas įmones. Manau, kad ne visos institucijos atlieka savo funkcijas tinkamai“, – komentavo ministras.

Alytaus gaisro užterštoje teritorijoje – itin didelis pavojus: nuostoliai gali atsirasti ir po pusės metų
© DELFI / Rinatas Chairulinas

Pasiteiravus, kokias kompensacijas gaus ūkininkai ir paprasti žmonės, A.Palionis nedaugžodžiavo – kompensacijos bus, tačiau kokios jos, sužinosime tik tada, kai turėsime apibendrintus tyrimų duomenis.

„Pirmadienį Vyriausybėje vyko ekstremalių situacijų komisijos posėdis ir buvo priimtas sprendimas, kad žala bus kompensuota. Šiandien ministerija savivaldybei parašė, kad ji yra įpareigojama fiksuoti visas žalas. Ūkininkams, kurie kreipsis, paskui bus kompensuojama žala.

Yra natūralu, kad pagal laiką, mėsinių galvijų ūkis rudenį visada dalį galvijų išveža pervežimui. Maisto ir veterinarijos tarnyba yra sudariusi tvarką, kokiu būdu jie yra leidžiami skersti su leidimu. Tada jie yra nuvežami į skerdyklą ir paskerdžiami, paimamas tyrimas. Jeigu dioksinų kiekis nėra viršijamas, tada leis toliau perdirbti, jeigu ne, jie bus utilizuoti ir bus patiriama natūrali žala“, – sakė ministras.

Jei ūkininkai laikėsi rekomendacijų, pienas – neužterštas

Anot jo, vienoje vietoje yra 35 ūkiai, kitoje – 21 ūkis.

„Jeigu kalbant apie gyvulių skaičių bandomis, tai yra apie 1200 gyvulių, kurie yra pieniniai, dar yra avių ūkių, arklių. Bet bendrai – apie 2000 gyvulių. Tiesa, vienas iš naujausių tyrimų, kuris buvo atliktas visai šalia Miklusėnų gyvenvietės, arti gaisravietės, parodė, kad pienas nebuvo užterštas, nes ūkininkas laikėsi rekomendacijų, kurios buvo duodamos, šėrė šienu, neganė pievoje“, – patikslino A.Palionis.

Andrius Palionis
Andrius Palionis
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Iš tiesų reikia pripažinti, kad Alytaus rajono savivaldybė padarė didelį darbą. Ir seniūnas, ir seniūnaičiai važinėjo po kaimus, po vienkiemius, aiškinomės, kad tų daržovių, kurios buvo daržuose, negalima vartoti. Netgi pristatė 4 tyrimus vertinimui į institutą. Tarnyba papildė tyrimą dėl dioksinų, nes savivaldybė nebuvo užsakiusi. Šiomis dienomis turėtume sulaukti tų daržovių tyrimų“, – pridūrė žemės ūkio ministras.

Nuostoliai gali pasijausti ir po metų

Anot jo, žmonėms, norintiems gauti kompensaciją, reiks kreiptis į savivaldybę.

„Natūralu, kad jei pasitvirtins taršą ir žolėje, kurios tyrimai irgi yra paimti, tada ir daržovės bus užterštos ir netinkamos. O visiems paprastiems žmonėms reikės tiesiog kreiptis į rajono savivaldybę ir pateikti savo žalą, kuri bus apskaičiuojama.

Alytus
Alytus
© DELFI

„Nesu nei vejų, nei dalelių specialistas, todėl negaliu atsakyti, kiek dar gali plėstis ta užteršta teritorija. Aš apie tai kalbuosi su chemikais, profesoriais, kiek tos dalelės išsilaiko organizmuse, per kiek laiko gali sumažėti iki tokios normos, kad bus galima vartoti. Piene dioksino kiekis sumažės žymiai greičiau, per pirmas savaites mažėja dvigubai, vėliau – per 2-3 mėnesius, bet gyvulių organizme jis gali kauptis riebaliniame sluoksnyje. Ministerija ir veterinarijos tarnyba kalbasi, kaip būtų galima perdirbti pieną į dujas. Greičiausiai šiandien rasime sprendimą. Tikriausiai, kad pienas ir tas pčias visas srutas vešime į reaktorių“, – DELFI laidoje kalbėjo žemės ūkio ministras.

„Prarastos pajamos ir bus kompensuojamos“, – pridūrė politikas.

Jis taip pat patikino, kad šiuo metu yra paimti ir šulinių vandens mėginiai.

„Pirmieji tyrimai dėl šulinių vandens jau yra atlikti iš uždengtų šulinių. Vanduo geras, dabar jau paimta ir daugiau mėginių. Visi žmonės tvarkingi – savo šulinius užsidengė. O iki lapkričio vidurio visiems žmonėms reikėtų apsišarvuoti kantrybe. Manau, kad informacija, kuri pasirodė, jog bus nuostoliai kompensuoti, yra svarbi. Dabar reikia įsivertinti nuostolius ir užterštą teritoriją. Nuostoliai gali atsirasti ir po pusės metų“, – kalbėjo ministras.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.4615

Top naujienos

Diana Nausėdienė: kodėl mes išskiriame moteris – pakalbėkime, ką patiria vyrai (24)

Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sakė, kad svarbiausia užduotis jai dabar yra...

Lietuviai nori visai kitokio automobilių mokesčio: ministras sako, kad tokį svarstė (7)

Apmokestinti pirmą kartą šalyje registruojamus automobilius – toks įstatymo projektas pastaruoju...

Švelnūs orai truks nebeilgai (5)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (625)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Šnipų mainų paslaptys: kodėl su lietuviais iškeistas norvegas domino JAV ir Rusijos žvalgybas (90)

„Kalėdos Maskvoje“, – tokia nuotrauka iš Raudonosios aikštės 2017 gruodžio 5-ąją...

Didesnės kainos gali sustabdyti cigarečių pakaitalų populiarėjimą DELFI specialiai iš Londono (24)

Vyriausybei siekiant padidinti akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, specialistai sako, kad...

Vaikino pasiūlymas pasibaigus pasimatymui tapo nepavykusio vakaro vinimi: merginos, būkite protingos (69)

Vaikinas mane užkalbino mano tuometinėje darbovietėje-drabužių parduotuvėje. Maniau pakalbėsim...

ES rytinis sparnas pasiduoda sąstingiui

Europos Sąjungos rytinės narės pasiduoda lėtėjančiai pasaulio ekonomikai.

Kai medžiotojas nušovė du vilkus – vilkė atėjo atsisveikinti su žuvusiais jaunikliais (457)

Dvidešimt metų medžiojantis Kazimieras Urmanavičius prasitarė, jog tądien, kai ruošėsi...

Skelbiama, kad „Žalgiris“ pasiruošęs išsiskirti su Perezu, jam jau numatyta pamaina (12)

Kauno „Žalgiris“ netrukus gali atsisveikinti su meksikiečiu Alexu Perezu, skelbia 24sek...