aA
Penkiasdešimt Seimo narių ir per šimtą kultūros bei mokslo atstovų trečiadienį kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, ragindami aukščiausiu lygiu paremti Taivano įtraukimą į Pasaulio sveikatos organizacijos veiklą.
50 Seimo narių, visuomenininkai ragina Nausėdą palaikyti Taivaną ginče dėl PSO
© DELFI / Andrius Ufartas

Taivano narystę šioje Jungtinių Tautų organizacijoje blokuoja Kinija – šios šalies komunistinė valdžia neatsisako grasinimų jėga gauti salos kontrolę, o paramą Taivanui kritikuoja kaip kišimąsi į jos vidaus reikalus.

Viešo kreipimosi autoriai pakvietė prezidentą G. Nausėdą „aukščiausiu lygiu remti Taivano įtraukimą į Pasaulio sveikatos organizacijos susitikimus, veiklas bei mechanizmus ir palaikyti jo visateisį dalyvavimą Pasaulio sveikatos asamblėjoje“.

Jie taip pat paragino prezidentą inicijuoti imtis priemonių, kad Taivanas galėtų dalyvauti kitų Jungtinių Tautų organizacijų veikloje, inicijuoti Lietuvos ekonominės atstovybės Taivane atidarymą ir kelti Taivano pripažinimo klausimą Europos Sąjungoje.

Kreipimosi autoriai teigia, kad Lietuva solidarumą Taivanui turėtų parodyti įvertindama jo pažangą kovojant su koronaviruso plitimu, taip pat Taivano paramą Lietuvai sovietinės okupacijos metais ir atkuriant nepriklausomybę.

„Nors Taivano reakcija į koronaviruso pandemiją cituojama kaip pasaulinis gerosios praktikos pavyzdys, Kinija trukdo Taivanui dalyvauti Pasaulio sveikatos organizacijoje net stebėtojo teisėmis, dalytis gerąja patirtimi ir laiku gauti kovai su pandemija svarbią informaciją“, – rašoma laiške.

„Manome, kad dabar, praėjus trims dešimtmečiams po Kovo 11-osios, Lietuva pati yra pribrendusi pademonstruoti savo įsipareigojimą pamatinėms konstitucinėms laisvės ir demokratijos vertybėms, išreikšdama panašią paramą Taivanui“, – teigia autoriai.

Pasak jų, Lietuvos politinių ir diplomatinių santykių su Taivanu plėtra taip pat būtų „gera proga glaudinti bendradarbiavimą“ su Jungtinėmis Valstijomis.

Laišką pasirašė 50 parlamentarų, įskaitant Seimo vicepirmininką „valstietį“ Arvydą Nekrošių, opozicijos lyderį konservatorių pirmininką Gabrielių Landsbergį ir liberalų vadovę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.

Prie jų prisidėjo dešimtys žinomų kultūros, mokslo ir meno žmonių, tarp jų – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas, Vilniaus universiteto profesoriai istorikai Alfredas Bumblauskas, Marija Drėmaitė, filosofas Alvydas Jokubaitis, psichologė Danutė Gailienė, Vytauto Didžiojo universiteto profesoriai Zigmas Lydeka, Šarūnas Liekis, Gintautas Mažeikis.

Vienas iš kreipimosi autorių konservatorius parlamentaras Mantas Adomėnas teigia, kad Taivanas šiomis dienomis pasauliui rodo pavyzdį, kaip kovoti su koronavirusu, tačiau Kinija blokuoja jo priėjimą prie tarptautinių organizacijų informacijos ir išteklių.

„Lietuva pati yra buvusi tokioje situacijoje – niekieno nepripažįstama, blokuojama milžiniško agresyvaus režimo. Manau, kad dabar yra toks Islandijos momentas, kai Lietuva gali padaryti drąsų, pranašišką veiksmą padėdama Taivano tarptautiniam pripažinimui. Tai būtų pergalė ne tik Taivanui, senam Lietuvos laisvės rėmėjui, bet ir visam laisvajam demokratiniam pasauliui“, – BNS sakė M. Adomėnas.

Jo teigimu, viešas laiškas Prezidentūrai perduotas trečiadienio rytą.

Tokio pobūdžio iniciatyvos paprastai sulaukia griežtos Kinijos valdžios atstovų reakcijos.

Lietuvos Vyriausybė kaip ir daugelis kitų pasaulio šalių oficialiai nepripažįsta Taivano nepriklausomybės ir laikosi „vienos Kinijos“ politikos.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
4.0000

Top naujienos

Iš Cichanouskajos biuro – kritika Seimo planams: nereikia bausti Lietuvai lojalių Baltarusijos piliečių (3)

Siūlomos pataisos dėl ribojimų sukuria didelių sunkumų įstatymus gerbiantiems ir Lietuvai...

Karas Ukrainoje. Maskvoje pasirodė mįslingi užrašai prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką

Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...

Siunčia signalus Vakarams: jei Putinas būtų suimtas, gąsdina pasauliniu karu (3)

Ketvirtadienį rusai apšaudė Berislavą Chersono srityje, vėl pataikė į gyvenamąjį namą ir...

Ekspertai – apie siūlomą NT mokestį: didžiąją dalį suneš vilniečiai, o turtingieji mokės mažiau nei dabar (11)

Finansų ministerijai siūlant naują nekilnojamojo turto (NT) mokestį, ekspertai negali kritikos...

Pasiruoškite ypatingam reginiui virš Lietuvos: šiąnakt dangų nutvieks Šiaurės pašvaistė pašvaistę užfiksavo ir praėjusią naktį

Šiaurės pašvaistė mūsų regione – didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai...

The Economist

Kaip Irako karas nustekeno JAV kariuomenę: kol amerikiečiai kovojo su sukilėliais, Kinija naudojosi proga sustiprėti (1)

Irako karas prasidėjo 2003 metų kovo 21 dieną naktinį Bagdado dangų nušvietus valdomoms...

Zina iš Palangos: išsaugojau babulės velykinio kastinio receptą – skanesnio už jį nesu ragavusi + 2 žemaičių kulinarinio paveldo receptai

Artėjant didžiosioms pavasario šventėms Zina Bružienė iš Palangos, tinklaraščio „Zinos...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Kas laukia Lietuvoje gyvenančių Rusijos ir Baltarusijos piliečių?

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Teismas atmetė vaistinių skundą dėl milijoninių baudų: teks susimokėti

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) išnagrinėjo uždarosios akcinės bendrovės...

Rusijoje – dar vienas didelis gaisras (2)

Netoli Rusijos Jekaterinburgo miesto dega dar viena gamykla. Skelbiama, kad užsiliepsnojo mokslo ir...