aA
Nemažai žmonių mano, jog paveldimas tik turtas, o apie skolas nepagalvoja. Deja, paveldėjimo atveju turtas ir skolos eina koja kojon, todėl priėmus turtą, tenka apmokėti ir skolas – kartais ir didesnes, nei paveldėtas turtas. Valstybės įmonės Turto banko praktika rodo, kad paveldėtojai dažnai nežino visų galimybių ir teisinio reglamentavimo, kaip turtas su skolomis yra paveldimi.
© DELFI / Karolina Pansevič

Arba viskas, arba nieko

Palikėjui mirus, įvyksta universalus jo turtinių teisių ir pareigų bei kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimas įpėdiniams. Įpėdinis negali atsisakyti dalies palikimo ar priimti palikimą tik iš dalies, t.y. jis priima visą palikimą besąlygiškai ir jam tenka pasirūpinti ne tik paveldimu turtu, bet ir prisiimti atsakomybę už mirusiojo skolas.

Kartais palikėjo skolos viršija paveldėto turto vertę, tad priimtas palikimas įpėdiniui gali atnešti nemažų nuostolių, kadangi tokias skolas gali tekti padengti ne tik paveldėtu turtu, jos gali būti išieškotos ir iš asmeninio įpėdinio turto. Dažniausiai taip atsitinka, kai įpėdiniai priima palikimą pradėdami paveldimą turtą valdyti faktiškai ar paduodami pareiškimą notarui. Tokiu atveju, įpėdinis turi padengti ir visas palikėjo skolas.

Skoloms – trys mėnesiai

Tiesa, Civilinis kodeksas numato tam tikras taisykles, kurių turi laikytis ir palikėjo kreditoriai, siekiantys, kad mirusiojo skolas padengtų įpėdiniai. Civilinio kodekso 5.63 str. numato, kad palikėjo kreditoriai turi teisę (ne pareigą, bet teisę) per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos pareikšti reikalavimus palikimą priėmusiems įpėdiniams, testamento vykdytojui arba palikimo administratoriui, arba pareikšti teisme ieškinį dėl paveldimo turto.

Teismų praktikoje tinkamu kreditorinio reikalavimo įpėdiniams pareiškimu taip pat laikomas ir mirusiojo skolos fakto išviešinimas Turto areštų registre, Nekilnojamojo turto registre, nurodant konkrečius kreditorius, kuriems mirusysis buvo skolingas.

Taip pat Civilinis kodeksas numato tam tikrus atvejus, kada įpėdinių informavimas apie mirusiojo skolos faktą nebūtinas, pvz. reikalavimas pagrįstas hipoteka ir įkeitimu (šie faktai paprastai būna išviešinti atitinkamuose registruose), reikalavimai, susiję su individualios (personalinės) įmonės ar ūkininko veikla.

Trijų mėnesių kreditorinio reikalavimo įpėdiniams pareiškimo terminą praleidęs kreditorius dar turi galimybę kreiptis į teismą ir prašyti minėtą terminą atnaujinti, įrodinėdamas, kad terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių.

Tuo atveju, jei teismas kreditoriaus nurodytas termino praleidimo priežastis pripažįsta svarbiomis, jis gali šį terminą atnaujinti, jei nuo palikimo atsiradimo dienos (palikėjo mirties dienos) nepraėjo daugiau nei treji metai. Turėdamas informaciją apie mirusiojo skolas įpėdinis lengviau gali priimti sprendimą: priimti palikimą ar jo atsisakyti. O jei priimti, tai kokiu būdu.

Apsaugant savo turtą – apyrašas

Civilinio kodekso 5.52 str. numato, kad įpėdinis, kuris priėmė palikimą turto valdymo perėmimu arba padavęs pareiškimą notarui, už palikėjo skolas atsako visu savo turtu (tiek paveldėtu, tiek asmeniniu). Tais atvejais, kai skolų yra nemažai arba prieš priimant palikimą įpėdinis turi įtarimų, kad skolų yra, tačiau tiksliai nežino jų apimties, Civilinio kodekso 5.53 str. numato galimybę įpėdiniams apsisaugoti nuo tokių netikėtumų ir apriboti savo atsakomybę už palikėjo skolas palikėjui priklausiusio turto verte, t.y. priimti palikimą pagal turto apyrašą.

Dėl palikimo priėmimo pagal turto apyrašą įpėdinis pareiškimu kreipiasi į palikimo atsiradimo vietos notarą, o notaras nedelsdamas išduoda įpėdiniui vykdomąjį pavedimą dėl turto apyrašo sudarymo. Šį pavedimą įpėdinis per dvi savaites turi pateikti bet kuriam palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismo veiklos teritorijoje veikiančiam antstoliui. Tokiu būdu, priėmęs palikimą pagal antstolio sudarytą turto apyrašą, įpėdinis už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu.

Pažymėtina, kad tais atvejais, kai palikimas pereina valstybei, turto apyrašas nėra sudaromas, tačiau valstybės atsakomybę už palikėjo skolas riboja Civilinio kodekso 5.62 str. 3 d. nuostata numatanti, jog valstybė atsako už palikėjo skolas neviršydama jai perėjusio paveldėto turto tikrosios vertės.

Taigi, jei sprendžiate turto su skolomis paveldėjimo klausimą, pirmiausia įvertinkite skolų dydį, o paskui spręskite, kuri iš kelių galimybių jums yra palankiausia – palikimo atsisakymas, palikimo (turto ir skolų) priėmimas ar palikimo priėmimas pagal turto apyrašą. Taip bus gerokai mažiau netikėtumų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Vilmorus“: pasikeitė prezidentinių lenktynių lyderis (838)

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų...

Reitingų lentelės pokyčiai: įvardijo Nausėdos trūkumus ir kas gali padidinti rinkėjų palankumą (47)

Prezidentinių reitingų lentelėje – pokyčiai. Šeštadienio rytą paviešintuose „Vilmorus“...

Emigrantai išsakė, kas Lietuvoje blogai ir kodėl paliko tėvynę (517)

Žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių. Jie, kaip parodė Vytauto...

Prezidento rinkimai. Tie metai pakeitė Lietuvą (41)

Dalia Grybauskaitė į Lietuvos politikos olimpą prieš dešimtmetį įsiveržė tarsi šviežio...

Naujienos partijų reitinge: konservatoriai iš pirmos vietos išstūmė „valstiečius“ (165)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) balandį reitingų lentelėje...

Ypatingą sukaktį minintys Džordana ir Elegijus: mūsų namuose vis dar nevysta gėlės (31)

Atgimstant gamtai, o Katalikų pasauliui laukiant šv. Velykų, dainininkė Džordana Butkutė...

Kokie savaitgalio įpročiai rodo, kad nesate itin sėkmingas ir atsakingas žmogus (2)

Nuo to, kaip leidžiate savaitgalius, stipriai priklauso jūsų sėkmė. Štai ko patartina nedaryti...

Sabonio atkrintamųjų karjeros rekordas neišgelbėjo ant bedugnės krašto atsidūrusių „Pacers“ (10)

Trečiąjį pralaimėjimą iš eilės NBA atkrintamosiose varžybose patyrė Indianos „Pacers“...

Iš Vokietijos – perspėjimas dėl Rusijos grėsmės: faktai kalba patys už save (157)

Rusija yra „didelė grėsmė“ taikai Europoje, mano Vokietijos kariuomenės vadas generolas...

Įspūdingiausi pasaulio Velykų gardėsiai: išsirinks net ir didžiausias gurmanas

Be abejonių, Velykų stalo puošmena – margučiai, tačiau šeimininkės visame pasaulyje kasmet...