aA
Laisvės atėmimo įstaigų darbuotojai ruošiasi protesto akcijoms. Pusiau juokais nuskambėjo siūlymas išleisti į laisvę kalinius.
Nuteistieji geriau gyvena už prižiūrėtojus
© DELFI / Valdas Kopūstas

Neseniai prabilta apie tai, kad nuteistieji neretai užpuola ir sužaloja juos saugančius pareigūnus. Anksčiau ši tema buvo tabu. Netrukus bus teisiama Lukiškių tardymo izoliatoriaus kalėjimo pareigūnę sužalojusi kalinė. Tai trečias pareigūnų užpuolimo atvejis šioje laisvės atėmimo įstaigoje šiemet. Visuomenė nežino, kad daugeliui prižiūrėtojų trūksta uniformų, todėl prireikus malšinti riaušes gali būti sunku atskirti nuteistuosius nuo pareigūnų.

Užšaldavo tušinukai

Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo Apsaugos priežiūros skyriaus korpuso vyresnysis prižiūrėtojas Ryšardas Volčakas džiaugiasi pavasariu. Žiemą stori didžiausio ir seniausio šalies kalėjimo mūrai taip įšaldavo, kad koridoriuose, kur nuolat budi pareigūnai, oro temperatūra kartais būdavo 8 laipsniai. R.Volčakas teigė, kad retai išdėstyti radiatoriai nepajėgdavo prišildyti didelių patalpų, todėl darbuotojai šalo, o nuteistųjų kamerose būdavo jauku ir šilta. Anot pašnekovo, rašyti kartais jam tekdavo su pirštinėmis, užšaldavo tušinukai.


Dar viena, jau sėkmingai sprendžiama, problema buvo ta, kad dėl taupymo nuteistųjų kamerose būdavo išjungiama elektra. Kai kuriose Lukiškių kamerose net dieną tvyro prieblanda, o per duryse įtaisytą specialų langelį pažvelgę į vidų pareigūnai sunkiai įžiūri, ką veikia nuteistieji. Todėl, anot R.Volčako, dirbtinė šviesa kamerose reikalinga net dieną. O naktį nuolat turi degti lemputės, kad priėję pareigūnai galėtų matyti, kas vyksta kameroje: ar nuteistasis miega, ar jam viskas gerai. Anksčiau, vadovaujant buvusiam direktoriui, nuteistiesiems būdavo leidžiama šviesą išjungti einant miegoti. Naujas įstaigos direktorius Vytautas Davidenka, anot pašnekovo, problemas ėmė spręsti gana aktyviai, tačiau atsisakyti minties dalyvauti visos šalies laisvės atėmimo įstaigų pareigūnų protesto akcijoje vilniečiai neketina.


Sumušė pareigūnę


Toje pat įstaigoje daugiau nei ketverius metus prižiūrėtoja dirbančią Iloną Lankelytę užpuolė ir sumušė agresyvi nuteistoji. Teismas dėl pareigūnės sužalojimo vyks birželio 7 d. „Sausio 20 d. rytą, keičiantis pamainoms, užėjau patikrinti nuteistosios Ramunės Mitrulevičiūtės kameros. Pasakiau „Labas rytas“ ir išgirdau „Tau – viso gero!“ bei pajutau stip­rų smūgį į veidą, – pasakojo pareigūnė. – Man atkeršijo už tai, kad išvakarėse parašiau tarnybinį pranešimą, jog naktį triukšmavo. Tai labai agresyvi nuteistoji, kurią sunkiai sutramdo net vyrai. Dieną išsimiega, o naktimis šūkauja ir neduoda miegoti kitiems.“


Laimei, I.Lankelytei tik sutrenkta galva, tačiau žandikaulis nelūžo. Į Lukiškes 27 metų 5 kartus teista R.Mitrulevičiūtė perkelta iš Panevėžio pataisos namų po to, kai užpuolė kratą kameroje dariusią 41 metų prižiūrėtoją ir ją sumušė. Panevėžio pareigūnei nuo smūgių lūžo skruostikaulis bei žandikaulis. „Kolegos mane išgelbėjo, – džiaugėsi I.Lankelytė, kuriai nuteistoji grasina susidoroti. – Po smūgio prasidėjo galvos skausmai, vėliau depresija, dvi savaites naktimis neužmigdavau, nes apimdavo nepaaiškinama baimė.“ O R.Mitrulevičiūtė ir toliau siautėja: gadina ir laužo kameros daiktus, pareigūnai vis fiksuoja padarytus nuostolius, už kuriuos siautėtoja nė neketina atsiskaityti: jos sąskaitoje nėra pinigų. Pareigūnė priminė, kad šis atvejis šiemet – ne vienintelis: metų pradžioje nuteistasis užpuolė ir sužalojo pareigūną, o kovą kitas vyras sulaužė jos kolegai nosį.

Buvę gaujų vadai pavyzdingi


„Nuteistieji dažnai užpuola pareigūnus. Vienam darbuotojui išmušė dantį, kitam šoną sumušė, bet yra ir tokių, kurie bando pabėgti, priešinasi, tenka juos gaudyti ir tramdyti, – pasakojo R.Volčakas. – Kad ir kaip keista, dauguma nuteistųjų iki gyvos galvos elgiasi pavyzdingai, o dažniau įsisiautėja teismo laukiantys tardymo izoliatoriaus gyventojai.


Ir buvęs Panevėžio Tulpinių lyderis Algimantas Vertelka, ir buvęs uostamiesčio autoritetas Sigitas Gaidjurgis, anot pašnekovo, labai drausmingi. Puikiai elgiasi ir Kauno įžymybė Henrikas Daktaras. O štai už kunigo Ričardo Mikutavičiaus nužudymo organizavimą iki gyvos galvos kalintis Vladas Beleckas įtrauktas į linkusiųjų pabėgti sąrašą.


Po gaisro pasijuto apgauti


Žiemą Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pusrūsyje buvo kilęs gaisras, dūmuose skendo visi pastato aukštai. Iš pradžių skelbta, kad gaisras kilo dėl perkaitusio virdulio, tačiau ši informacija nepatvirtinta. Mūsų šaltinių teigimu, gaisro priežastis iki šiol nenustatyta. Iš pastato teko evakuoti apie 80 asmenų. R.Volčako teigimu, nuteistieji, kad neuždustų dūmuose, buvo išvesti į pasivaikščiojimų kiemelį, o 10 nukentėjusiųjų atsidūrė Lazdynuose esančioje Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje.


„Mūsų pamainą, kuriai tuo metu buvo išeiginė, skubiai iškvietė saugoti nukentėjusiuosius Lazdynų ligoninėje. Kiekvieną nuteistąjį turi saugoti 2 pareigūnai, tad ligoninėje budėjo 20 žmonių“, – pasakojo R.Volčakas. Anot jo, laisvadienius jie atgavo, tačiau priklausanti dviguba alga už triūsą poilsio dienomis pamiršta. Šiuo metu vyksta derybos su kalėjimo administracija dėl „prapuolusio“ atlyginimo. Pasak pašnekovo, direktorius „atrodo sąžiningas ir geranoriškas žmogus“, tad pinigai bus sumokėti.


Kaip juos atskirti?


Lietuvos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Tomas Vaitkunskas priminė, kad daugelis laisvės atėmimo įstaigose dirbančių pareigūnų, privalančių dėvėti uniformas, už savo pinigus perka kelnes, marškinius ir, jei neranda uniforminių, stengiasi pritaikyti bent panašaus stiliaus ir spalvos.


„Kai kurie sistemos darbuotojai uniformos nėra gavę nuo 2005-ųjų. Naujos uniformos dabar skiriamos tik pagal teismų sprendimus, mat dėl uniformų į teismus masiškai kreipiasi pareigūnai“, – priminė T.Vaitkunskas, kuriam lankantis vienuose iš pataisos namų pareigūnai uždavė ypatingą mįslę. Jis pasakojo: „Ėjau per teritoriją, mane lydėjęs darbuotojas paklausė: „Atspėk, kuris iš ten stovinčių trijų vyrų yra pareigūnas?“ Visi buvo apsirengę juodomis odinėmis striukėmis, džinsuoti, batai panašūs, trumpai apsikirpę. Skirtumas tik vienas: ant pareigūno odinės striukės priekyje buvo kortelė su vardu ir pavarde. Iš tolo, žmonėms nusigręžus, atspėti, kur pareigūnas, o kur nuteistasis, buvo neįmanoma.

O kaip atskirti darbuotojus nuo nuteistųjų, jei įvyktų riaušės?“ T.Vaitkunskas sakė, kad dar prieš pusantrų metų garsiai prabilti apie patiriamą smurtą pareigūnai negalėjo. Anot jo, nuo visuomenės tai buvo slepiama, nes reikėtų atlikti tyrimą, vargti, ieškoti kaltų, bausti... O kaliniai su prižiūrėtojais dažnai elgiasi piktybiškai, nes nerašyti jų papročiai skelbia: jei nebijai pareigūno ir ką nors iškreti, pakyla tavo statusas, tampi „kietas“. „Laimei, dabartinis teisingumo ministras yra pasakęs, kad tokie atvejai negali būti slepiami, todėl nukentėję prižiūrėtojai nebijo skųstis, smurto atvejai tiriami“, – teigė jis.


Praėjusią savaitę Nacionaliniame pareigūnų profesinių sąjungų susivienijime (NPPSS) susirinkę visos Lietuvos įkalinimo įstaigų atstovai sprendė, kaip atkreipti valdžios dėmesį į pareigūnų problemas. Pasak T.Vaitkunsko, artimiausiu metu sistemą gali palikti iki 60 proc. patyrusių darbuotojų: pirmiausia esą gali trauktis tie, kurių darbo stažas – 20 metų ir kurie gali išeiti į pensiją. Dėl mažų atlyginimų naujų darbuotojų beveik neateina. NPPSS vadovaujantis Vytautas Bakas tvirtino, kad šalies laisvės atėmimo vietose dirbančiųjų protesto akciją nuspręsta rengti birželį. I.Lankelytė teigė, kad nieko kito nelieka, kaip „eiti prie Seimo ir atvirai pasakyti, kad nuteistieji gyvena geriau už juos prižiūrinčiuosius, o į nuteistųjų skundus reaguojama greičiau nei į pareigūnų“.

„Valstiečių laikraštis“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Bilotaitė: šiuo metu vežti migrantų į Dieveniškes neketinama (299)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad šiuo metu neketinama vežti migrantų į...

Lietuvoje kiekvieną dieną – vis daugiau raudonųjų savivaldybių: Vakarų Lietuvą vejasi Suvalkija (180)

Prie raudonųjų savivaldybių priskiriama vis daugiau Lietuvos savivaldybių. Kaip galima matyti iš...

Vilniuje troleibusas sudaužė viešojo transporto stotelę: sužalota moteris (28)

Trečiadienį, apie 12.14 val., Vilniuje, Kalvarijų g., prie turgavietės, eismo įvykio metu...

Apie egzotišką kelionę tauragiškis sužinojo iki išvykimo likus mažiau nei parai: gerai, kad sėdėjau (8)

Sekmadienį ramiai poilsiavęs tauragiškis Gintautas Beržinis sulaukė netikėto skambučio....

Kupiškyje registruotas stichinis lietus: prasidėjo 16.20 val. ir jis tęsėsi iki 22.10 val. (19)

Antradienio pavakare stichinis lietus registruotas Kupiškio automatinėje meteorologijos stotyje –...

Latvijos krepšininkų trijulė Tokijuje užsitikrino medalį – kovos finale dėl aukso favoritai suklupo pusfinalyje (56)

Į Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutuojančių trijulių krepšinio vyrų turnyro finalą...

Profesorius Stankūnas: griežto karantino šiemet gali pavykti išvengti (69)

Nors Lietuva jau kurį laiką išėjo iš žaliosios sergamumo koronavirusu zonos, tačiau, kaip po...

10 gražiausių apžvalgos bokštų Lietuvoje: šią vasarą tiesiog būtina į juos įlipti

Norintiems šią vasarą pasilepinti gražiais vaizdais, vertėtų įsilipti kur nors aukščiau –...

Landale'o vedami australai palaužė italus ir praktiškai užsitikrino vietą ketvirtfinalyje (9)

Olimpinio krepšinio turnyro B grupės antrame ture į kovą stojo Italijos ir Australijos rinktinės....

Klastinga liga, kurią dažnas sumaišo su virškinimo sutrikimais

Pirmoji mintis, pajutus ūmų pilvo skausmą – apendicitas . Tačiau baimė gultis ant chirurgo...