Dar 2016 m. gegužės mėn. buvo sudaryta pirkimo-pardavimo sutartis su žmogumi, superkančiu automobilius. Automobilis iš karto atiduotas ir praėjus šiek tiek laiko išregistruotas VĮ „Regitra“. Po kelių dienų nuo šios sutarties sudarymo gavome laišką iš policijos, kad automobiliu važiavo neblaivus asmuo, automobilis buvo konfiskuotas ir turime susimokėti už jo nutempimą.
© Gamintojo archyvas

Šio įvykio metu automobilis dar nebuvo išregistruotas. Susiskambinus su policija ir paaiškinus situaciją, buvo pasakyta, kad mums mokėti už tai nereikės. Vėliau gavome laišką iš antstolių, kad apmokėtume už automobilio laikymą aikštelėje.

Aikštelės, kurioje laikomas automobilis, darbuotojas mus nuramino, jog čia ne mūsų problema. Praėjo jau beveik 2 metai ir vėl gavome laišką, kad reikia per 5 dienas sumokėti 6 000 EUR arba būsime paduoti į teismą. Automobilį pirkęs žmogus jo niekada neregistravo savo vardu, jis yra išregistruotas. Turime pirkimo-pardavimo sutartį. Kaip mums elgtis šioje situacijoje? Kam šioje situacijoje kyla atsakomybė?

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako teisininkas Aleksandras Kovalevskis

Pardavėjas, pardavęs Lietuvoje jau registruotą transporto priemonę, dėl jos duomenų keitimo turi kreiptis į VĮ „Regitra“ per 15 dienų nuo pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymo. Naujam transporto priemonės valdytojui į VĮ „Regitra“ dėl įregistruotų transporto priemonės registravimo duomenų keitimo privalu kreiptis per 10 dienų po to, kai į VĮ „Regitra“ kreipėsi buvęs transporto priemonės valdytojas. Laiku neperregistruota transporto priemonė – išregistruojama.

Pagal transporto priemonės pirkimo–pardavimo sutartį pardavėjas parduoda, o pirkėjas perka pardavėjui nuosavybės teise priklausančią transporto priemonę. Laikoma, kad pardavėjo pareiga perduoti transporto priemonę įvykdyta, kai pardavėjas perduoda ją pirkėjui valdyti arba sutinka, kad pirkėjas pradėtų transporto priemonę valdyti.

Transporto priemonė oficialiai (transporto priemonių registro duomenimis) priklauso pardavėjui kol ji pardavėjo vardu yra registruota VĮ „Regitra“, todėl pardavėjas kaip oficialus transporto priemonės savininkas gali gauti įvairius pranešimus, jei valdant minėtą transporto priemonė buvo padaryti kažkokie kelių eismo taisyklių pažeidimai.

Aleksandras Kovalevskis
Aleksandras Kovalevskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Nagrinėjamu atveju transporto priemonės savininkas pagal sudarytą transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartį perdavęs transporto priemonę pirkėjui, tačiau iš karto nedeklaravęs pasikeitusių savininko duomenų, turi teisę įrodinėti, kad kelių eismo taisyklių pažeidimo momentu jis jau nebuvo transporto priemonės savininku ir valdytoju. Tinkamai įrodžius šias aplinkybes pardavėjui nekiltų pareiga atlyginti nei transporto priemonės priverstinio nuvežimo, nei jos saugojimo išlaidas.

Pardavėjas, įrodinėdamas automobilio nuosavybės teisių perdavimo faktą bei tai, kad jis po automobilio perdavimo pirkėjui fakto automobiliu nedisponavo, kilus ginčui su pirkėju, galėtų prašyti teismo išreikalauti duomenis apie po automobilio pardavimo momento įvykusius faktus: užfiksuotus pažeidimus vairuojant šį automobilį, buvusias sudarytas transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartis bei techninės apžiūros duomenis.

Norint išvengti su teismais susijusių rūpesčių, tiek pardavėjui, tiek pirkėjui patartina ateityje nedelsiant kreiptis dėl transporto priemonės perregistravimo naujojo savininko vardu. Atitinkamai rekomenduotina transporto priemonę pirkėjui perduoti tik po to, kai ji yra perregistruota pirkėjo vardu.

Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos prašome kreiptis el. paštu aleksandras.kovalevskis@justicion.lt

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus grupuotė, kurios taikinyje – milijonai: su žmona netekęs laisvės ir turto nevaldė emocijų (1)

Veikė organizuotoje grupėje, o ne kaip nusikalstamas susivienijimas, iš narkotinių ir...

Kukuraitis apie pensijų reformą: čia dar ne pabaiga (44)

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis neguldo galvos, kad po diskusijų Seime tas...

Vasiliauskas įvardijo didžiausią riziką finansų sistemai papildyta (4)

Didžiausia riziką šalies finansų sistemai tebekelia galimas nekilnojamojo turto kainų burbulas...

Grybauskaitė jau stato namą – paaiškėjo, kiek pinigų suplanavo statyboms (533)

Praėjusių metų pabaigoje šalies vadovė nusipirko žemės sklypą, kuriame žada pasistatyti namą...

Tautvydas Marčiulaitis. Kainų spąstai (4)

Gyvename Lietuvoje labai įdomiu laikotarpiu. Kuomet valstybė iš buvusios sovietinės virsta į...

Po pirmojo Julijos Skripal pasirodymo žiniasklaidai – Kremliaus reakcija (81)

Julija Skripal , kuri su tėvu, buvusiu rusų šnipu Sergejumi Skripaliu kovo mėnesį Didžiojoje...

Skaičiuojame pinigus: už kiek studentas gali pragyventi Vilniuje?

Nors vyrauja nuomonė, kad pragyvenimas Vilniuje – išskirtinai brangus, todėl daugeliui studentų...

Statkevičiaus kurti tautiniai kostiumai darželius pasiekia paslapčia (30)

Kad valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio idėja kiekvienam Lietuvos vaikui padovanoti tautinį...

Į Lietuvą sugrįžęs vyras patyrė pažeminimą dėl išvaizdos: jaučiuosi ne įmonėje, o „zonoje“ (238)

Ne vienerius metus užsienyje gyvenęs Ramūnas (vardas pakeistas), grįžo į gimtinę ir įsidarbino...

Italijoje traukinys rėžėsi į Lietuvoje registruotą sunkvežimį, žuvo du žmonės sunkvežimis pralaužė užtvaras  (115)

Italijos šiaurėje netoli Turino ketvirtadienio naktį nuo bėgių nuvažiavus traukiniui, kuris...