aA
Su vyru sudarėme santuoką užsienyje (Vokietijoje), nors abu esame Lietuvos piliečiai. Pavardę pasirinkau pagal Vokietijos įstatymus, t.y. vyrišką pavardę su galūne -as. Ar yra galimybė šią pavardę įteisinti Lietuvoje, nes visi mano dodumentai dabar yra su vyriškos kilmės pavarde, o lietuviškame pase pavardė būtų su galūne -ė arba -ienė, o tai Vokietijoje reikštų dvi skirtingas pavardes.
Dalia Foigt-Norvaišienė
© Advokatų kontoros archyvas

Į DELFI skaitytojos klausimą atsako advokatų kontoros „Cobalt” darbo teisės praktikos grupės vadovė Dalia Foigt Norvaišienė.

Pagal lietuvių kalbos taisykles, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2003 m. birželio 26 d. nutarimą Nr. N-2 (87) „Dėl moterų pavardžių darymo“ ir kitus Lietuvos teisės aktus, ištekėjusių moterų pavardės daromos iš vyriškų pavardžių daugiausia su priesaga -ienė, iš dviskiemenių vyriškų pavardžių su galūnėmis -us, -ius, -jus moteriškos pavardės daromos su priesaga -(i)uvienė arba -ienė. Dėl šios priežasties vyriška moters pavardės forma nėra leistina.

Tačiau Lietuvos teisės aktai numato išimčių, kada moteris gali pakeisti savo pavardę į vyrišką. Remiantis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2001 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. 111 „Dėl asmens vardo, pavardės ir tautybės keitimo taisyklių patvirtinimo“, asmuo gali pakeisti savo pavardę Lietuvoje, jeigu ji jau yra pakeista užsienio valstybėje.

Taigi, norėdama Vokietijoje patvirtintą pavardę pakeisti Lietuvoje, Jūs turite civilinės metrikacijos skyriui ar konsulato įstaigai pateikti:

i) prašymą dėl pavardės pakeitimo;

ii) prašymą dėl Jūsų užsienio valstybėje sudarytos santuokos įtraukimo į apskaitą;

iii) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

iv) atitinkamus civilinės būklės aktų įrašų įregistravimo liudijimus, kuriuose bus keičiamas vardas, pavardė ar tautybė (pavyzdžiui, santuokos liudijimą ir pan.);

v) mokėjimo pavedimą arba kvitą, patvirtinantį, kad sumokėjote valstybės rinkliavą. Kartu su šiais dokumentais Jūs turite pateikti užsienio valstybės kompetentingos institucijos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad užsienyje užbaigta pavardės pakeitimo procedūra, kuris turi būti patvirtintas pažyma (Apostille) ir išverstas į lietuvių kalbą.

Prašymus ir kitus reikiamus dokumentus galite pateikti asmeniškai, per atstovą arba per konsulinę įstaigą.

Prašymas pakeisti užsienio valstybėje pakeistą pavardę kiekvienu atveju yra nagrinėjimas atskirai, todėl civilinės metrikacijos įstaiga, priėmusi ir išnagrinėjusi Jūsų pateiktus dokumentus, kreipsis į Teisingumo ministeriją, siūlydama pakeisti Jūsų pavardę arba jos nekeisti. Teisingumo ministerija, gavusi civilinės metrikacijos įstaigos pateiktus dokumentus, nuspręs, ar pritarti pateiktam siūlymui.

Civilinės metrikacijos įstaiga, gavusi Teisingumo ministerijos sprendimą dėl Jūsų pateikto prašymo, informuos Jus apie pavardės pakeitimo procedūros užbaigimą.

Civilinės metrikacijos įstaigai priėmus išvadą, netenkinti Jūsų prašymo pakeisti pavardę, išvada gali būti apskųsta arba administracinių ginčų komisijai arba apygardos administraciniam teismui per 1 mėnesį nuo išvados įteikimo dienos.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jokių išimčių: iš Lukiškių iškeliami kaliniai, vaikžudė Bružaitė bus įkalinta su moterimis virš tūkstančio kalinių liks laisvėje (44)

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas su daugiau kaip 600 kalinių iš Vilniaus centre...

Kubilius turi pasiūlymą Skverneliui: kamšant biudžeto skyles, verta svarstyti NT mokestį (3)

Sumažinus darbo apmokestinimą atsirado unikali galimybė įvesti kitus mokesčius, pavyzdžiui,...

Ekonomistai perspėja: Lietuva gali prarasti tik ką atgautus Baltijos tigro marškinius (226)

Krizės ženklai yra matomi ir jei sunkmetis ateis – neišvengiamai palies Lietuvą, tačiau kiti...

Skvernelis kirto Grybauskaitei: prezidentės politiką iliustruoja „tulpių paštas“ valdančiuosius bandoma „sumonstrinti“ (1687)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentės Dalios...

Mokytojų derybos pajudėjo: labai norime Kūčias sutikti namuose papildyta (402)

Ketvirtadienio rytą mokytojai su laikinai Švietimo ir mokslo ministro pareigas einančiu Roku...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (138)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Šaras į Miuncheną skrenda ramus – vietoje traumuotų žaidėjų atsiranda galimybė kitiems į rikiuotę grįžta Jankūnas (13)

Kauno „Žalgiriui“ Eurolygos rungtynėse su tiek pat pergalių turinčia (5/6) Miuncheno...

Įteisino lengvatą, bet vairuotojai įpročių nekeičia – naujove naudojasi vos 2 iš 10 (89)

Jau pusmetį Lietuvos vairuotojai neprivalo su savimi vežiotis krūvos dokumentų, tačiau 8 iš 10...

DELFI „Miestai“ reklamose filmavosi iš jų kilusios žvaigždės (1)

Lapkričio pradžioje naujienų portalas DELFI pristatė kanalą „ Miestai “, kuriame skaitytojai...

Visiems vietos po saule nėra: Lietuvos ūkininkų organizacijos Briuselyje mitinguoja atskirai pastebėta ir Grybauskaitė (3)

Šiandien Briuselyje mitinguos dvi konkuruojančios ūkininkų organizacijos – Maisto taryba, kuri...