aA
Su vyru sudarėme santuoką užsienyje (Vokietijoje), nors abu esame Lietuvos piliečiai. Pavardę pasirinkau pagal Vokietijos įstatymus, t.y. vyrišką pavardę su galūne -as. Ar yra galimybė šią pavardę įteisinti Lietuvoje, nes visi mano dodumentai dabar yra su vyriškos kilmės pavarde, o lietuviškame pase pavardė būtų su galūne -ė arba -ienė, o tai Vokietijoje reikštų dvi skirtingas pavardes.
Dalia Foigt-Norvaišienė
Dalia Foigt-Norvaišienė
© Advokatų kontoros archyvas

Į DELFI skaitytojos klausimą atsako advokatų kontoros „Cobalt” darbo teisės praktikos grupės vadovė Dalia Foigt Norvaišienė.

Pagal lietuvių kalbos taisykles, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2003 m. birželio 26 d. nutarimą Nr. N-2 (87) „Dėl moterų pavardžių darymo“ ir kitus Lietuvos teisės aktus, ištekėjusių moterų pavardės daromos iš vyriškų pavardžių daugiausia su priesaga -ienė, iš dviskiemenių vyriškų pavardžių su galūnėmis -us, -ius, -jus moteriškos pavardės daromos su priesaga -(i)uvienė arba -ienė. Dėl šios priežasties vyriška moters pavardės forma nėra leistina.

Tačiau Lietuvos teisės aktai numato išimčių, kada moteris gali pakeisti savo pavardę į vyrišką. Remiantis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2001 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. 111 „Dėl asmens vardo, pavardės ir tautybės keitimo taisyklių patvirtinimo“, asmuo gali pakeisti savo pavardę Lietuvoje, jeigu ji jau yra pakeista užsienio valstybėje.

Taigi, norėdama Vokietijoje patvirtintą pavardę pakeisti Lietuvoje, Jūs turite civilinės metrikacijos skyriui ar konsulato įstaigai pateikti:

i) prašymą dėl pavardės pakeitimo;

ii) prašymą dėl Jūsų užsienio valstybėje sudarytos santuokos įtraukimo į apskaitą;

iii) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

iv) atitinkamus civilinės būklės aktų įrašų įregistravimo liudijimus, kuriuose bus keičiamas vardas, pavardė ar tautybė (pavyzdžiui, santuokos liudijimą ir pan.);

v) mokėjimo pavedimą arba kvitą, patvirtinantį, kad sumokėjote valstybės rinkliavą. Kartu su šiais dokumentais Jūs turite pateikti užsienio valstybės kompetentingos institucijos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad užsienyje užbaigta pavardės pakeitimo procedūra, kuris turi būti patvirtintas pažyma (Apostille) ir išverstas į lietuvių kalbą.

Prašymus ir kitus reikiamus dokumentus galite pateikti asmeniškai, per atstovą arba per konsulinę įstaigą.

Prašymas pakeisti užsienio valstybėje pakeistą pavardę kiekvienu atveju yra nagrinėjimas atskirai, todėl civilinės metrikacijos įstaiga, priėmusi ir išnagrinėjusi Jūsų pateiktus dokumentus, kreipsis į Teisingumo ministeriją, siūlydama pakeisti Jūsų pavardę arba jos nekeisti. Teisingumo ministerija, gavusi civilinės metrikacijos įstaigos pateiktus dokumentus, nuspręs, ar pritarti pateiktam siūlymui.

Civilinės metrikacijos įstaiga, gavusi Teisingumo ministerijos sprendimą dėl Jūsų pateikto prašymo, informuos Jus apie pavardės pakeitimo procedūros užbaigimą.

Civilinės metrikacijos įstaigai priėmus išvadą, netenkinti Jūsų prašymo pakeisti pavardę, išvada gali būti apskųsta arba administracinių ginčų komisijai arba apygardos administraciniam teismui per 1 mėnesį nuo išvados įteikimo dienos.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Slaptoje partijos analizėje – netikėti rinkimų baigties scenarijai ir keistos koalicijos

Artėjant Seimo rinkimams partijos aktyviai tyrinėja ne tik jų pačių, bet ir galimų partnerių ir...

Atgauti pinigus už neįvykusias keliones nepadeda net oficialūs sprendimai

Seimas apsisprendė, kad dėl pandemijos į suplanuotas keliones negalėję išvykti asmenys...

Europai tęsti paramą verslui reiks ilgiau nei tikėtasi: perspėjama dėl finansinių burbulų pūtimosi

Europos vyriausybės greitai suprato, kad, siekiant neleisti ekonomikai nugarmėti nuo skardžio, joms...

Sąmokslų kūrėjai nerimsta: nors karantinas baigėsi, skelbia apie vergiją ir karą (337)

Kovo viduryje Lietuvoje įvestas karantinas, o birželio 17-ąją atšauktas. Ir nors netyla...

Ineta Stasiulytė: pavydas vyro buvusiajai – duobės sau kasimas (81)

Viena talentingiausių Lietuvos teatro, kino bei televizijos aktorė Ineta Stasiulytė , regis,...

Amy Mackinnon

Kas iš tiesų vyksta rusų šnipų padalinyje, kurio agentus nuolat pričiumpa?

GRU padalinys Nr. 29155 susietas su daugeliu liūdnai pagarsėjusių Rusijos nuotykių užsienyje...

Palangos poilsiautojų rankose – naujas desertas, dėl kurio pasaulis eina iš proto (119)

Palangos verslininkas Laurynas Rimavičius kiekvieną žiemą keliauja po skirtingas pasaulio vietas...

Natalija Bunkė – apie sudėtingą laiką, kai į ją aplinkiniai žiūrėjo su gailesčiu: atrodžiau nesveikai, tiek sverti negalima (151)

Nesibaigiantys koncertų užsakymai, namų dekoracijų gamyba, puoselėjama namų aplinka ir laukiamos...

Orai: prieš pat savaitgalį – malonūs pokyčiai (7)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems žemesnio slėgio laukas. Dangų dengs nepastovus debesų sluoksnis....

Atsispyrę vilionėms Grigonis ir Lekavičius lieka „Žalgiryje“ (54)

Kauno „Žalgirio“ komanda išsaugojo du svarbius krepšininkus – artėjančiame sezone žalius...

|Maža didelių žinių kaina