aA
Lietuvą Marius Leonavičius garsina prestižiniame Dublino Trinity universitete eidamas vyriausiojo krepšinio trenerio pareigas. Tačiau kol tai pasiekė, lietuviui teko dirbti ne tik neprestižinį, bet ir visai neapmokamą darbą. Vis dėlto dabar jis pripažįsta, kad jei tarnautų vien tik pinigams, savo svajonės pasiekęs nebūtų.
Marius Leonavičius
© LRT

Iš Prienų kilęs Marius paauglystėje buvo užsispyręs, tikslingai siekė užsibrėžtų tikslų. Vaikinas norėjo tapti krepšinio žaidėju arba treneriu. Bet kai iki svajonių išsipildymo liko vos keli žingsniai, jis suklupo: galvoje sukosi mintys apie emigraciją.

Jauną vaikiną paveikė skleidžiami gandai apie emigracijos rojų. Neva bet kur, tik ne Lietuvoje, mokami dideli atlyginimai, darbdaviai tarsi šilkiniai, nėra jokių viršvalandžių, garantuojamos beribės karjeros galimybės.

Tokiomis kalbomis patikėjęs Marius akimirksniu viską metė ir stačia galvą nėrė kurti naujo gyvenimo statistiškai daugiausiai lietuvių priglaudusioje Airijoje.

Emigravus pasitikėjimas savimi išgaravo

Prieš penkerius metus į Dubliną atvykęs emigrantas, baigęs tuometinę Lietuvos kūno kultūros akademiją, svečioje šalyje tikėjosi uždirbti daugiau nei Lietuvoje.

Tačiau kas nutinka emigravus? „Kažkur dingsta pasitikėjimas savimi, pamiršti svajones ir tikslus. Iš išdidaus diplomuoto sporto žmogaus tapau kukliu ir pasidavusiu“, - pripažįsta neseniai atsikvošėjęs vaikinas.

Tik atvykęs Marius dirbo nekvalifikuotą darbą, o vėliau pusmetį išvis jo neturėjo.
Marius įspėja, kad pradžia labai sunki. Atvykėliai iš Rytų Europos dažnai išnaudojami, jis, beje, irgi tai patyrė.

Vis dėlto lietuviui pavyko rasti artimesnį darbą jo profesijai. Jau trejus metus jis dirba 4 žvaigždučių viešbučio sporto klube.

Nemokamai vaikus moko žaisti krepšinį

Karjerą Airijoje padaręs lietuvis: nebijokite dirbti nemokamai
© LRT

Vėl įgavęs pasitikėjimo savimi, vaikinas nusprendė laisvą laiką išnaudoti tinkamai. Prisiminė tai, ko mokėsi universitete – tapo vaikų krepšinio treneriu ir teisėju.

Teisėjo darbas gana pelningas, tačiau už vaikų treniruotes jis negauna nė cento. „Tai yra idėjinis darbas. Naudą skaičiuoju ne vien pinigais. (...) Nesu išdidus. Jei nemoka pinigų, tai nesakau, kad netreniruosiu. Man svarbiausia patirtis. Dirbdamas su vaikais daug ko išmokau ir tai praverčia“, - sako Marius.

Lietuvis daug kartų iš nuostabos kilnojo pečius: jį nustebino trenerių rotacijos sistema, pagal kurią treneris vienos komandos negali treniruoti ilgiau nei dvejus metus.

Lietuvio treniruojamiems berniukams dabar dvylika. Jų rezultatai, lyginant su bendraamžiais Lietuvoje, daug kuklesni. Anot emigranto, Airijoje vaikai užsiima labai daug sporto šakų, bet nė vienoje nepasiekia daug.

„Sakau jiems, kad jūsų metų vaikai Lietuvoje per kalėdinį turnyrą dalyvavo tritaškių konkurse, kur vaikas per minutę įmetė 6 ar 7 tritaškius, o jūs, vyrai, kai kurie net kamuolio nenumetat iki lanko. Namuose reikia daryti atsispaudimus, bet pas juos taip nėra. Lietuvos mokyklose visur skersiniai yra, o čia nieko nėra, nes pavojinga“, - Lietuvos ir Airijos vaikų fizinį pasirengimą lygina Marius.

Neapmokamas darbas padėjo išsipildyti svajonei

Besiblaškant tarp sporto klubo ir vaikų krepšinio treniruočių, praėjusią vasarą Mariui atsirado dar viena galimybė – darbas studentų krepšinio lygoje, Dublino Trinity universiteto trenerių štabe. Tiesa, iš pradžių visos darbo vietos buvo užimtos, todėl jis pasisiūlė dirbti trenerio asistentu be atlygio. O visai neseniai atsilaisvinus vyr. trenerio pareigoms, jos buvo pasiūlytos Mariui.

Tai itin reikšmingas įrašas Mariaus biografijoje. Trinity universitetas – ne tik pirmas Airijos reitingų lentelėje, bet užima aukštą vietą ir tarp viso pasaulio mokslo įstaigų.

„Užsienyje į idėjinius žmones labai teigiamai žiūri. Nebijokite dirbti be atlygio. Vėliau tai gali atnešti daug naudos“, - rekomenduoja pašnekovas.

Nors Mariaus komandoje žaidžia vien intelektualai, tačiau krepšinio aikštelėje jiems sekasi nekaip. Apskritai, trenerio teigimu, Airijoje krepšinis nėra itin populiari sporto šaka, todėl jis nesistebi, kad krepšinio Olimpo viršūnę pasiekia lietuviai, čia daugumai nežinomi.

Marius: gaila emigrantų, kurie nežino, ko nori iš gyvenimo

Marius Leonavičius
Marius Leonavičius
© LRT

Kol jauni žmonės, tikėdamiesi lengvo praturtėjimo, toliau bėga iš Lietuvos, Marius juos perspėja gerai pagalvoti.

„Džiaugiuosi, kad Lietuvoje spėjau bent mokslus baigti. Gaila žmonių, kurie čia atvyksta nieko nemokėdami, net nežinodami, ko nori iš gyvenimo. Jie tiesiog prapuola“, - laimės ieškotojus dar kartą bando perspėti vaikinas.

Jo mėnesinės pajamos emigracijoje niekad nebuvo labai didelės, tačiau dėl to jis nė kiek neapgailestauja: „Atvažiavau galbūt dėl pinigų, bet dabar situacija kardinaliai pasikeitė. (...) Tiesą pasakius, kuo daugiau uždirbi, tuo daugiau išleidi. Nepavyko kažko susitaupyt. Gyvenu padoriam bute, esu apsirengęs, pavalgęs. Likusius pinigus stengiuosi investuoti į save: seminarai, knygos, DVD.“

Marius atvirauja, kad gyvenant toli nuo namų kiekvieną dieną galvoja apie Lietuvoje likusius artimuosius. „Jeigu ne kartu į Dubliną atvykusi draugė, nežinau, ar tiek laiko čia būčiau ištempęs“, - svarsto jis, pridūręs, kad dar nėra apsisprendęs, kur gyvens toliau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pravieniškių mafija“: išskirtinė slaptu informatoriumi paversto kalinio išpažintis (48)

Daugybę metų Pravieniškių pataisos namuose siautėję aukščiausioms kalinių kastoms...

Įsileidus Kremlių – tragedija: neįsivaizdavome, kad žmonės bus žudomi vidury baltos dienos (117)

Lygiai prieš penkerius metus prasidėjo Ukrainos Orumo revoliucija – Maidanas . „Tai buvo...

Susikirto dėl metro statybų: ar Vilniuje jį apskritai įmanoma įrengti (29)

Neseniai Seimas priėmė Metropoliteno įgyvendinimo įstatymą, kuriuo uždegė žalią šviesą...

„Sports Illustrated“: sužvėrėjęs Sabonis neįsivaizduoja žaidimo „puse kojos“ ar 50 proc. (31)

Vienu iš Indianos „Pacers“ komandos lyderių tapęs 22 metų Domantas Sabonis šį sezoną...

Į vieną labiausiai izoliuotų pasaulio kampelių įžengusį amerikietį ištiko baisus likimas (54)

Indijos Andamanų salose, kurios yra tarp labiausiai izoliuotų pasaulio kampelių, nuo valstybės...

Unikauskas ir Gylys – kodėl slogą gydyti reikia rimtai: po sinusito galite visiškai pasikeisti

„Ką daryti, jei net praėjus septynioms dienoms sloga nesibaigia?“ – LRT TELEVIZIJOS laidoje...

Bičiuliai, draugai ir gerbėjai atsisveikina su netikėtai mirusiu teatro genijumi Eimuntu Nekrošiumi: tai yra labai skaudu (51)

Žinia, kad lapkričio 20-ąją anapilin iškeliavo vienas garsiausių Lietuvos teatro režisierių...

Pramogos Vokietijoje pigesnės nei Lietuvoje: akys raibo nuo pasiūlymų (147)

Vieną negražią dieną, tingiai beieškodamas pigesnių savaitgalinių kelionių idėjų, aptikau...

Indrė Makaraitytė. Kai blaivus protas išeiginėje, ateina Puidokas (335)

Pernai užregistruotas 8181 asmuo, nukentėjęs nuo smurto artimoje aplinkoje. 80 proc. iš šių...

Psichoterapeutas apie garsenybes patobulintais veidais: nepavydžiu nė vienam, nes jie – vargšai ir vergai (39)

Pažiūrėkite į garsenybių su labai gražiai „padarytais“ veidais gyvenimą ir nepavydėkite,...