aA
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pirmadienį pranešė atlikusi vaikų priėmimo sistemos į Vilniaus bendrojo ugdymo mokyklas antikorupcinį vertinimą ir teigė nustačiusi tvarkos organizavimo spragų, kurios sudaro prielaidas korupcijai.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Antikorupcinio tyrimo metu buvo vertinama bendrojo priėmimo sistema ir nagrinėjama, kaip praktiškai vyksta moksleivių priėmimas penkiose Vilniaus mokyklose: Gedimino progimnazijoje, Emilijos Pliaterytės progimnazijoje, Žemynos progimnazijoje, Gabijos gimnazijoje ir Žvėryno gimnazijoje.

Anot korupcijos prevencijos specialistų, mokyklų aptarnavimo teritorijų nustatymo bei jų keitimo ar perskirstymo principai nėra išsamiai reglamentuoti, kaip ir, šių procedūrų inicijavimo ir vykdymo tvarka.

Taip pat, anot STT, nėra aišku, kokiu principu vaikai Vilniaus mieste yra paskirstomi į mokyklas. Nors praktiškai vaikai paskirstomi pagal Savivaldybės nustatytas mokyklų aptarnavimo teritorijas, tačiau pasitaikė atvejų, kai arčiau namų pageidaujančiam mokytis vaikui buvo priskirta toliau esanti įstaiga, o tokį sprendimą pagrindžiančių duomenų nebuvo gauta.

„Dėl šios priežasties sudaromos sąlygos Savivaldybės tarnautojų diskrecijai bei korupcijos pasireiškimo tikimybei didėti. Taip pat nepakankamai užtikrinamas ir visuomenės interesas bei teisėti lūkesčiai, kad vaikas lankytų arčiausiai jo gyvenamosios vietos esančią mokyklą (arba tą pačią mokyklą, kurią lanko ir kiti tos pačios šeimos vaikai)“, – rašoma STT pateiktame vertinime.

Nustatyta, kad dėl mokinių priėmimo sistemos techninių trūkumų, įmanoma, kuriam laikui pakeitus deklaruotą gyvenamąją vietą, gauti pirmumo teisę patekti į toje teritorijoje esančią mokyklą, o tai didina nesąžiningų susitarimų riziką.

STT atlikto vertinimo metu taip pat buvo pastebėta, kad nevisiškas sistemos automatizavimas didina korupcijos riziką – internetu užpildytus prašymus gauna prašymuose nurodytos mokyklos, tačiau jų pačių priėmimo komisijos mokinių pirmumo kriterijus gali taikyti skirtingai ir tokioms pat aplinkybėmis priimti skirtingus sprendimus. Esant tokiai situacijai neįmanoma užtikrinti komisijų atskaitomybės bei jų priimamų sprendimų objektyvumo kontrolės.

Trūkumų rasta ir Savivaldybės vykdomoje mokinių priėmimo proceso kontrolėje. Pasak STT, mokyklos yra tikrinamos Savivaldybės darbuotojų nuožiūra, nėra rengiami patikrinimų planai ar grafikai, nenustatomas privalomų patikrinti mokyklų skaičius, todėl tokia situacija yra vertinama neigiamai antikorupciniu požiūriu.

Atlikus vertinimą, Vilniaus savivaldybei siūloma reglamentuoti mokyklų aptarnavimo teritorijų nustatymo ir jų keitimo (perskirstymo) principus, šių procedūrų inicijavimo ir vykdymo tvarką. Taip pat STT siūlo apsvarstyti ir teisės aktuose papildomai nustatyti, kad, jei vaiko ir prašymą pateikusio vieno iš tėvų deklaruotoje gyvenamojoje vietoje yra gyvenama trumpiau nei dvejus metus, jam netaikyti pirmumo pagal gyvenamąją vietą kriterijaus.

Siūloma įtvirtinti prievolę mokykloms sudaryti ir saugoti visų, ne tik priimtų, pretendentų suvestinę pagal kriterijus ir surinktus taškus bei reglamentuoti tokių dokumentų saugojimo trukmę.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Paauglės iš Kauno norėjo būti suaugusiomis: net nesuprato, kaip atsidūrė svetimoje lovoje (20)

Dvi keturiolikmetės iš Kauno norėjo būti suaugusiomis – susipažinusios su 22 metų vaikinu jos...

Dailius Dargis | D+

Kelionė paskui „Vilniaus brigados“ šešėlius: Dekanidzės valdymą nutraukė brutali klaida

Nors praėjo 26 metai po to, kai buvo nukirsta pagrindinio „Vilniaus brigados“ kriminalinės...

Tai, ko negalima savo šalyje – galima Bulgarijoje: audringos paauglių atostogos stebina net visko mačiusius (29)

„Tai, ko negalima namuose – galima Bulgarijoje “, – iš lūpų į lūpas dalijasi...

Pavojingos varžybos įsibėgėja: Kinijos šuolis, po kurio Rusija liks pralaimėtoja (154)

Yra prisijungimas! Tokiu džiugiu įrašu liepos 29-ąją pasidalijo Rusijos kosmoso agentūros...

Olimpinių medalių kraitį papildė Baltarusija, lyderių poziciją išsaugojo kinai

Tokijo olimpinių žaidynių medalių lentelėje pirmąją vietą po 10-osios varžybų dienos...

Sekmadienį per sieną perėjo rekordinis nelegalų kiekis: jie plūsta be perstojo papildyta (2842)

Sekmadienį, rugpjūčio 1-ąją, Lietuvą užgriuvo tokia nelegalų banga, kokios iki šiol dar...

Graikijos saloje lietuvių pora gavo ne tai, ko tikėjosi: dabar supratau, kaip gimsta instagraminės nuotraukos (7)

Mums pardavė svajonę apie Santorini. Juk visi sakė, kad bus tobula ir mes nuoširdžiai patikėjom....

Absurdiški teiginiai dėl COVID-19 glumina ne tik sveikatos apsaugos pareigūnus, pratrūko ir pats Bidenas (207)

Pasiteisinimų – kokių tik nori: nuo melagingų iki absurdiškų. Skiepai neveikia. Jie kenkia...

Valdininkus kritikavusi Baltarusijos olimpietė priversta trauktis iš žaidynių Tokijuje bijo tėvynėje atsidurti už grotų; papildyta 19 val. (168)

Baltarusijos sportininkė Kristina Cimanouskaja yra priversta trauktis iš Tokijo olimpinių...

Tokios vaistinės kitur nėra: ateini, pasiskundi, pavalgai gydančio maisto ir gauni vaistų išdavė, koks aliejus įveiks refliuksą + receptas, kuris pakeis majonezą (7)

Šiauliuose iki šiol veikia vaistinė „Valerijonas“, į kurią šiauliečiai traukdavo ieškoti...