Praėjusį trečiadienį šalies dešimtokai rinkosi į matematikos bandomąjį testą. Mokyklos galėjo pasirinkti laiką nuo 9 valandos ryto, bet dvi valandas nepavyko prisijungti.

„Mes visi sėdėjome pasiruošę ir tada, kai sužinojome, kad dar yra papildoma valanda, net nebežinai, kur dėtis, ką daryti. Tai šiek tiek suerzino“, – LNK žinioms sakė viena moksleivė.

Pedagogai ėmė skambinti į Nacionalinę Švietimo agentūrą (NŠA), o iš ten sako išgirdo pribloškiantį atsakymą, kad patikrinimą turėjęs paleisti darbuotojas dirba iš Anglijos. Tad testo pradžią nustatė pagal Anglijos laiką, skirtumas ir yra dvi valandos.

„Aiškinamės ir su NŠA, jie sakė, kad tai buvo tiesiog techninė klaida“, – LNK žinioms sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.

Agentūra situaciją vadina žmogiška klaida ir atsiprašo. Ar tikrai testas buvo paleistas pagal Anglijos laiko juostą, vadovas praėjusią savaitę LNK žinioms sakė nežinantis.

„Nežinau, neturiu tokios informacijos, kuris čia tiksliai kokią juostą nustatė. Esmė yra ta, kad mokyklos buvo gavusios blogą žinią, kad gali pradėti 9 valandą ryto. Labai apgailestaujame, bet kelio atgal jau nebebuvo“, – teigė NŠA laikinasis vadovas Aidas Aldakauskas.

Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius sako, kad net jei tikrai testas Lietuvos vaikams buvo paleistas pagal Anglijos laiką, tai tik maža dalis absurdo, kurį šiemet tenka iškęsti Lietuvos moksleiviams.

„Viskas palikta neprofesionaliai, eksperimentuoti su mokiniais, mokytojais, visa visuomene“, – teigė jis.

Kritikos sulaukė vienuoliktokų fizikos patikrinimas, o jis jau ne bandomasis, guls į atestatą. Nustatyta, kad dalis užduočių buvo apie dalykus, kurių vaikai net nesimokė. Net fizikos olimpiadų čempionai išlaikė pusėtinai. Po šio egzamino švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas net prašė atsistatydinti, bet premjerė Ingrida Šimonytė nurodė dirbti toliau.

„Ne tikriausiai, o tikrai reikėtų sustabdyti visą šitą absurdą, kuris vyksta mokyklose. Ir grįžti prie to, ką turėjome“, – kalbėjo Vilniaus licėjaus vadovas.

Fizikos testai vertinami iš naujo, už klaidingas užduotis vaikai gaus papildomų balų, galės ir perlaikyti. Aiškėja, kad broko buvo rasta ir matematikos užduotyse.

Dabar užduotis dažniausiai rengia du viešąjį pirkimą laimėję pedagogai, dar peržiūri ir recenzentas. Bet ar užduotys yra tinkamos specialios komisijos vertina tik po egzamino.

„Galbūt įmanoma komisija turėti ne po užduoties, bet prieš mokiniams ją sprendžiant. Šią galimybę vertiname“, – tikino švietimo, mokslo ir sporto viceministras.

Nuo šių metų atnaujintos ugdymo programos, bet dar pernai skelbta, kad vaikams, besimokantiems aštuntoje klasėje, skiriamos dešimtokų užduotys. Programos buvo atnaujintos, bet nebuvo užtikrinta, kad būtų atnaujintų vadovėlių.

Vilniaus licėjaus direktorius sako, kad net ir esami vadovėliai kelia mokinių nuostabą, kodėl tiek daug klaidų.

„Yra ir faktų, ir suvokimo klaidos. Tai manęs klausia, ką, čia visa Lietuva turi skaityti. Visa linija, kuri prasideda nuo programų, mokomųjų priemonių, jų patikrinimų ji tikrai yra šlubuojanti. Prasmingumo visame tame kontekste tikrai nėra. Greičiausiai čia yra tam tikrų įsivaizduojamų ambicijų įgyvendinimas“, – kalbėjo S. Jurkevičius.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras yra sakęs, kad programos buvo atnaujintos tinkamai nepasiruošus. Bet sprendimai esą buvo priimti iki jo.

Visą LNK žinių reportažą žiūrėkite čia:

Norite pranešti naujieną ar išsakyti nuomonę? Kviečiame rašyti el. paštu pilieciai@delfi.lt