Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, gautais iš savivaldybių, streikuoti rengėsi 869 pedagogai 33 mokyklose.

Tuo metu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga teigia, kad streikas turėtų apimti daugiau kaip šimtą ugdymo įstaigų.

Streiką pedagogai rengia reikalaudami atkurti mokinio krepšelio dydį, buvusį iki 2009 metų. Tuomet mokinio krepšelis siekė 3774 litus, šiuo metu – 3348 litus. Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, kitąmet planuojama mokinio krepšelį padidinti 32 litais iki 3380 litų (arba 979 eurų).

Taip pat pedagogai reikalauja ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo lavinimo mokytojų atlyginimams, iki 128 litų grąžinti bazinę mėnesio algą. Tarp keliamų reikalavimų - ir raginimai mažinti darželių grupes bei klases mokyklose. Be to, profsąjungos reikalauja, kad būtų pasirašyta šakos kolektyvinė sutartis ir sudarytos sąlygos mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis sako, kad streikas neteisėtas, o visų reikalavimų įvykdyti neįmanoma dėl riboto biudžeto.

Premjeras apie mokytojų streiką: čia yra daug politikos

Premjeras Algirdas Butkevičius streikuojantiems pedagogams sako siūlantis dialogo kelią, o juos pačius tvirtina esant įtrauktus į politikavimą.

Premjeras pažymi, kad papildomų 500 mln. litų švietimui biudžete nėra, tad pedagogų keliami reikalavimai įvykdyti gali būti tik ilgalaikėje perspektyvoje.

Algirdas Butkevičius
„Aš visada matau kelią įtampos nuėmimui - tai dialogo kelias. Man pačiam teko susitikti su švietimo ministru ir profsąjungų lyderiais. Tame dialoge, kuris, manau, vyko gana draugiškoj aplinkoj, aišku, iš pradžių buvo keliami jų reikalavimai, bet kada mes tuos jų reikalavimus pradėjom aptarinėti ir numatėm ilgalaikę perspektyvą, kaip juos būtų galima gyvendint, bet ne iš karto“, - ketvirtadienį Žinių radijui sakė A.Butkevičius.

Tokioje situacijoje, pasak A.Butkevičiaus, mokytojų veiksmai vertinti kaip politikavimas. „Ar galima 500 milijonų iš karto skirti švietimo sistemai? Ar galima iš karto padidinti krepšelį (kiek reikalaujama - red.)? Čia yra daug politikos, ir yra kai kurie (streikus inicijuojantys “ red.) žmonės, kurie dirba su opozicinėmis politinėmis partijomis, ir, manau, to nereikėtų daryti. Aš manau, kai kurie žmonės įtraukiami į tai, mokytojai yra inteligentai ir tikrai neturėtų pasiduoti tokiems dalykams“, - kalbėjo premjeras.

Mokiniai palaiko streikuojančius mokytojus
 
Tuo tarpu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas „Žinių radijui“ teigė, jog mokytojus itin palaiko jų mokiniai.
 
„Keisčiausias dalykas, kad vaikai būtent ir palaiko, nes jie juk irgi supranta, kad dėl netinkamo finansavimo netenka įvairių būrelių, modulio ar papildomų kažkokių tai programų“,- sakė A.Navickas.
 
Pasak Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko, buvo išbandytos visi derybiniai keliai, tačiau vis dėlto buvo prieita prie streiko.
 
„Mes nenorime priešinti visuomenės,  todėl nesielgiame drastiškai. Išbandėm visas derybų galimybes ir per tarpininkus ir per ministeriją, bet buvo paskutinis lašas, kai mokytojai atvažiavo streikuoti, o ministras pasiėmė atostogų tada, kai svarstomas biudžetas Seime. Jis nedalyvavo Seimo švietimo komiteto posėdžiuose. Na, o 2 valandų streikas neturėtų būti ženklus mokymosi proceso sutrikdymas. Tikimės, kad šiandien ministras susitiks su streikuojančiais mokytojais“,- sakė A.Navickas.
 
Mokytojai reikalauja atkurti finansavimą į prieškrizinį lygį mokiniui, kaip buvo mokinio krepšelis 3774 litai.
 
„Su mokinio krepšeliu ateitų papildomos darbo valandos, tai būtų ir išraiška mokytojų atlyginimuose. Tai p būtų patenkintos abi pusės – vaikai gautų platesnį ugdymo procesą, o mokytojai daugiau darbo valandų ir uždirbtų daugiau pinigų“,- teigė A.Navickas.
 
Tam esą prireiktų apie 240 mln. litų.
 
 
Laida „Ryto espresso“ tarnsliuojama darbo dienomis 6.05 val.