aA
Buvęs Lietuvos generalinis prokuroras sėdi Maskvoje ir Vladimiro Putino įkurtoje taryboje apie 30 metų senumo tragiškus įvykius lyg niekur nieko kartoja seną melą: „esą savi šaudė į savus“. Ar tai gali būti realybė? Kremliaus ruporas tokiai sensacingai žinia platinti pasirinko būtent Sausio 13-ąją.
1991 Sausio mėnesio įvykiai
1991 Sausio mėnesio įvykiai
© Kęstutis Vanagas

Tuo metu, kai Lietuvoje buvo kukliai prisimenama Laisvės gynėjų diena – Sausio 13-oji, kai per tragiškus 1991-ųjų sausio įvykius prie Televizijos bokšto bei Radijo ir televizijos centro sovietų kariai nužudė 14 žmonių ir dar šimtus sužalojo, Rusijos sostinėje ramiai vyko renginys, kurį organizavo Visuomeninė Rusijos federacijos taryba. Ją 2005 asmenine iniciatyva įsteigė ir globoja pats Vladimiras Putinas. 168 narių komitetas neva yra Rusijos pilietinės visuomenės taryba, kuri formaliai teikia pasiūlymus federalinei valdžiai.

Renginio tema – Sausio 13-osios įvykiai Vilniuje 1991 metais, o įvardytas tikslas – „priešinimasis istorijos klastojimui“. Paradoksalu, kad pusantros valandos trukmės renginyje dalyvavo ne tik buvęs Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, bet ir nuteistieji Sausio 13-osios byloje.

Tarp tokių buvo ir Michailas Golovatovas, buvęs KGB specialiosios paskirties dalinio „Alfa“ vadas, kuris, kartu su keliasdešimt „Alfa“ karių šturmavo 1991 m. sausio 13-ąją šturmavo TV bokštą – būtent „Alfa“ šturmo metu veržiantis į pastatą buvo nužudytas vienas civilių vestibiulyje.

Kitas renginio dalyvis – buvęs 3-asis Lietuvos komunistų partijos sekretorius Algimantas Naudžiūnas, kuris Sausio 13-osios byloje 2019-siais buvo už akių nuteistas 10 metų nelaisvės už perversmo organizavimą bei prisidėjimo prie karo nusikaltimų prieš civilius.

Dar vienas daugeliui lietuvių ypač po sausio įvykių gerai pažįstamas veidas, kuris pasirodė konferencijoje – Edmundas Kasperavičius, kuris daugelį metų slapstėsi Kinijoje, o vėliau grįžo į Rusiją.

Kremlius norėjo įgelti, bet susimovė: Putino statytinių svečią supainiojo su Lietuvos prokuroru
© Sputnik

Šis iš 1991 metų sausį iš Maskvos komandiruotas veikėjas perėmė sovietų desantininkų užimtą Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, ėmė vadovauti Lietuvos televizijai. Iš pastato išvaikius buvusius darbuotojus čia dirbti liko tik kolaboravę asmenys bei iš Maskvos pastiprinimui permesti veikėjai, o okupantų ruporu tapęs kanalas greitai buvo pakrikštytas „kaspervizija“.

Vis dėlto Rusijos žiniasklaidos dėmesį patraukė kitas sovietinės Lietuvos laikais trumpai pasižymėti spėjęs veikėjas – Antanas Petrauskas, kuris 1991 metais taip pat buvo komandiruotas iš Maskvos ir paskirtas jau nebeegzistavusios Lietuvos SSR generaliniu prokuroru.

Tačiau Kremliaus propagandos ruporas „Sputnik“ tyčia ar per klaidą jį supainiojo su Lietuvos prokuroru Raimondu Petrausku. Pastarasis tebėra Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriaus vyriausias prokuroras. Tuo metu A. Petrauskas tebuvo Kremliaus statytinis, kuris po 1991-ųjų rugpjūčio pučo spruko iš Lietuvos. Būtent jis kalbėjo konferencijoje Maskvoje.

Kremlius norėjo įgelti, bet susimovė: Putino statytinių svečią supainiojo su Lietuvos prokuroru
© Youtube stop kadras

Jo teigimu, šaudyta nuo stogų, nors Sausio 13-osios byloje buvo įrodyta, kad šaudė sovietų kariai – dauguma aukų krito pakirsti netgi ne vienos, o daugelio kulkų.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(161 žmogus įvertino)
4.2360

Top naujienos

Liūdni laikai antivakseriams: gražiausios Kalėdų mugės neskiepytų neįsileidžia, tikrina net pasą (951)

Po metų pertraukos Vokietijoje ir Šveicarijoje vėl vyksta gražiausiomis Europoje vadinamos...

Šilutės ligoninėje COVID-19 skyriaus gydytojas pradėjo švaistytis švirkštu ir iššoko pro langą (69)

Šilutės ligoninės COVID-19 skyriuje medikas staiga pradėjo švaistytis švirkštu ir vėliau jis...

Šią savaitę laukia šalčio iššūkis: net dienomis laikysis neigiama temperatūra naktį šals iki -17 (6)

Pirmadienį orai šalyje bus nevienodi. Rytinė Lietuvos pusė išliks arčiau žemo slėgio...

Anapilin iškeliavo buvęs Vilniaus „Ryto“ legionierius Stevanas Jelovacas (139)

Atėnų AEK krepšinio klubas sekmadienio vakarą pranešė tragišką žinią. Būdamas 32-ejų...

Dėl COVID-19 izoliuoti migrantai paspruko iš ligoninės: jų laukė iš Belgijos atvykęs tautietis (54)

Į Švenčionių ligoninę dėl grėsmės išplatinti koronaviruso infekciją pristatyti ir čia...

D+Modesta Meškė

Aprangos ekspertė išaiškino, kaip išsirinkti kelnes pagal ūgį ir figūros tipą: vadovaukitės šiais principais ir niekada nesuklysite (1)

Stovėdami priešais parduotuvių lentynas ar naršydami internetinių parduotuvių puslapiuose...

Kaune kritusi „Baskonia“ Barselonoje įrašė antrąjį pralaimėjimą Jasikevičiaus auklėtiniams (27)

Netikėtumą Ispanijos ACB krepšinio pirmenybėse pateikė dviejų lietuvių atstovaujama Vitorios...

Omikron atmaina pasiekė Estiją: nustatyti du atvejai (54)

Estijoje nustatyti du užsikrėtimo COVID-19 ligą sukeliančio viruso SARS-CoV-2 įtariamos...

Gaisro suniokota Kauno eglė jau baigta tvarkyti pasigėrėti atgimusiu Kalėdų simboliu traukia minios žmonių (178)

Vandalo padegta ir nuo kilusio gaisro nemenkai nukentėjusi Kauno Kalėdų eglė jau atgavo...