aA
Tai, kas nutiko praėjusį penktadienį Kaune, ko gero, labiau kompromituoja mūsų bausmių nusikaltėliams politiką, negu vadinamoji teisėjų korupcijos byla – dienraštis „Kauno diena“ išsiaiškino, kad pasišalino Pravieniškių pataisos namuose bausmę atliekantis pagarsėjęs sadistas Andrius Kalasiūnas, nuteistas už buvusios savo merginos, nusprendusios jį palikti, neteisėtą laisvės atėmimą ir pasikėsinimą nužudyti itin žiauriai kankinant. Jį prokuroras net palygino su Aušvico koncentracijos stovyklos budeliu Josefu Mengele.
Andrius Kalasiūnas
Andrius Kalasiūnas
© DELFI / Rafael Achmedov

Kalėjimų departamentas pirmadienį pranešė, kad rugsėjo 13 d., apie 13.30 val., iš darbo vietos Kaune, Laisvės al., pasišalino nuteistasis, kuriam buvo suteikta teisė išvykti be sargybos arba be palydos už pataisos įstaigos teritorijos ribų.

„Gavus informaciją apie nuteistojo pasišalinimą, iš karto buvo informuota įstaigos vadovybė, Kalėjimų departamento budėtojas ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojas bei nedelsiant paskelbta jo paieška“, – lakoniškame pranešime departamentas nurodė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kalinio pabėgimo.

Kalėjimų departamento pareigūnai nutylėjo, kad pabėgęs nuteistasis yra pavojingas nusikaltėlis, jis, kaip DELFI nurodė departamente, iki šiol nesurastas. Jo ieškoma visoje Lietuvoje.

Kaip antradienį rašo „Kauno diena“, devynerių metų laisvės atėmimo bausme 2016-ųjų lapkritį Kauno apygardos teismo nuteistas A. Kalasiūnas pabėgo iš statybvietės, esančios kaltinimą joje palaikiusio prokuroro darbovietės kaimynystėje, kur dirbo su kitais tokiais pačiais, anot Pravieniškių pataisos namų vadovybės, paleisti į laisvę ruošiamais nuteistaisiais bei, pirminiais duomenimis, imigrantais iš Ukrainos.

Anot Pravieniškių pataisos namų direktoriaus Dainiaus Sušinsko, pasišalinti iš darbo vietos A. Kalasiūnas teisės neturėjo. Net ir per pietų pertrauką, nes buvo maitinamas vietoje – darbdaviui atvežus maistą iš pataisos namų.

Departamentas: neturime duomenų, kad jis yra pavojingas

Anot D. Sušinsko, nuteistasis, norintis gyventi už pataisos namų ribų ir dirbti laisvėje, turi atitikti tam tikras sąlygas: būti atlikęs tam tikrą dalį bausmės ir jos atlikimo metu neturėti jokių nuobaudų. Formaliai A. Kalasiūnas šias sąlygas atitiko, nors ir D. Sušinskui, kaip pripažįsta, sudarė įtartinai saldaus ir sukto žmogaus įspūdį. Taigi, minėtos komisijos sprendimu, jam ir buvo leista gyventi už pataisos namų ribų ir dirbti laisvėje.

Tokiu pasitikėjimu A. Kalasiūnas, D. Sušinsko duomenimis, jau naudojosi daugiau kaip metus ir būdamas ne vienos jo elgesį darbo metu turėjusios kontroliuoti įmonės žinioje.

A. Kalasiūnas pabėgo, vos išvydęs į statybvietę atvykstantį planinį jos patikrinimą turėjusių atlikti pataisos namų automobilį su skiriamaisiais ženklais. Ir tai šiandien pagrįstai kelia daugiausia klausimų. Neatmetama prielaida, kad A. Kalasiūno nervai neišlaikė, nes taip laisvai, kaip paaiškėjo, vaikščiodamas po miestą jis jau buvo spėjęs kažko prisidirbti ir už tai grėsė nauja atsakomybė. Todėl vienintelis būdas nuo to gelbėtis buvo bėgti, rašo „Kauno diena“.

D. Sušinsko teigimu, apie A. Kalasiūno pabėgimą informuota ir nukentėjusioji, kol kas nėra žinių, kad nuteistasis būtų bandęs su ja susisiekti.

„Duomenų, kad nuteistasis A. Kalasiūnas gali būti pavojingas, neturima“, – antradienį nurodė departamentas.

Kalėjimų departamentas: nuteistasis nekėlė problemų

Kalėjimų departamentas DELFI nurodė, kad A. Kalasiūnas bausmę Pravieniškių pataisos namuose atliko nuo 2017 m. gruodžio 13 d.

„Kadangi nuteistasis atitiko visus įstatyme nustatytus kriterijus, buvo atlikęs daugiau nei trečdalį jam paskirtos bausmės, nuo 2018 m. rugsėjo 3 d. jam suteikta teisė išvykti už įstaigos teritorijos ribų be sargybos ar palydos, – nurodoma redakcijai atsiųstame atsakyme. – Tokią teisę nuteistajam suteikia pataisos įstaigos direktorius, atsižvelgdamas į atitinkamame sektoriuje sudarytos komisijos siūlymą. Per pastarąjį laikotarpį A. Kalasiūnas dirbo keliose įmonėse ir objektuose, drausminių nuobaudų dėl teisės aktų pažeidimų gavęs nebuvo, darbdaviai nuteistojo darbu nesiskundė.“

Anot departamento atstovų, nuteistieji, kuriems dėl darbo suteikta teisė vykti už įstaigos teritorijos ribų be sargybos ar palydos, įdarbintų įmonėse bendradarbiavimo sutarčių pagrindu, kontroliuojami atliekant netikėtus patikrinimus jų darbo vietose.

„Rugsėjo 13 d. pataisos įstaigos pareigūnams vykdant nuteistojo kontrolę (netikėtą patikrinimą) vienoje iš įmonių, nuteistasis A. Kalasiūnas nebuvo rastas savo darbo vietoje, tačiau po kelių minučių jis buvo pastebėtas grįžtantis į savo darbo vietą, – nurodė departamento atstovai. – Pareigūnams nurodžius vykti kartu aiškintis tokio elgesio aplinkybių, nuteistasis staiga peršoko statybvietės tvorą ir pasišalino. Įstaigos pareigūnai bandė vytis nuteistąjį, tačiau jo sulaikyti nepavyko.

Andrius Kalasiūnas
Andrius Kalasiūnas
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Apie bausmę atliekančio nuteistojo pabėgimą nedelsiant, teisės aktų nustatyta tvarka buvo informuoti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, kurie pradėjo vykdyti paieškos veiksmus. Dėl nuteistojo pabėgimo yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Informacija kur, kokia galima kryptimi galėjo bėgti, ar fiksavo vaizdo kameros ir kt., yra ikiteisminio tyrimo duomenys, kuriuos atskleidus gali būti pakenkta tyrimo eigai.“

Teigiama, kad A. Kalasiūnas įkalinimo įstaigoje „elgėsi pozityviai, keturis kartus skatintas už gerą darbą, dalyvavimą pozityvaus užimtumo priemonėse ir gerą elgesį“, tačiau Lygtinio paleidimo komisija, gegužę svarsčiusi klausimą dėl nuteistojo galimo paleidimo į laisvę anksčiau laiko, nutarė nesiūlyti taikyti šios išimtinės įstatymo galimybės.

„Komisija, įvertinusi visą turimą duomenų visumą bei nuteistojo elgesio korekcijos pažangą, nusprendė nesiūlyti teismui taikyti lygtinio paleidimo“, – nurodoma DELFI atsiųstame atsakyme.

Pasak Kalėjimų departamento, Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje 172 nuteistiesiems suteikta teisė vykti už įstaigos ribų be sargybos, 20 nuteistųjų perkelta į pusiaukelės namus ir 148 nuteistieji yra atvirojoje kolonijoje.

2019 m. yra pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai dėl kalinio pabėgimo.

Grasino, kad užmuš

Kaip anksčiau skelbė DELFI, A. Kalasiūnas nuteistas devynerių metų laisvės atėmimo bausme. Teismas yra konstatavęs, kad vyras BMW automobilį naudojo kaip kankinimo įrankį – 31 metų kaunietis automobilio durimis ir bagažinės dangčiu trankė merginos galvą, stūmė iš važiuojančios mašinos.

A. Kalasiūnas itin žiaurių kankinimo būdų ėmėsi įtaręs, kad jo vos dvidešimtmetį perkopusi draugė, jo manymu, per daug draugiškai bendrauja su kitais vyrais. Pora artimus santykius palaikė apie pusantrų metų.

Bylos duomenimis, 2014 metų liepą Kaune A. Kalasiūnas savo automobiliu užblokavo merginai išvažiavimą iš kiemo, ištempė iš jos automobilio, sudavė smūgių ir, suradęs merginos telefoną, jį pasisavino. Patekęs į internetinį tinklalapį, ištrynė asmeninėje anketoje buvusius duomenis.

Po kelių dienų vyras tą pačią merginą pagriebė išlipančią iš kito asmens mašinos, jėga stūmė į savo automobilį, prieš merginą naudojo fizinį smurtą, stūmė iš važiuojančio automobilio, smūgiavo jai automobilio durelėmis, atsuktuvo smaigaliu kelis kartus rėžė per kaklą, išstūmė iš važiuojančio automobilio. Parvilkęs bagažinės dangčiu merginai trankė per galvą, kaklą visą laiką šaukdamas, kad ją užmuš.

Kartu su A. Kalasiūnu šio epizodo metu buvo jo draugas su mergina. Pamačiusi neregėtą žiaurumą porelė pasišalino ir apie įvykį pranešė policijai.

A. Kalasiūnas anksčiau buvo teistas už tai, kad 2013 metų balandžio 1-osios naktį suniokojo Kauno Žurnalistų namus.

Daugiau apie įvykius Pravieniškėse skaitykite paspaudę šią nuorodą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(83 žmonės įvertino)
3.4940

Top naujienos

Po Prezidentūros kritikos galimybių pasui – Šimonytės atsakas: yra paskelbti tyrimai papildyta (147)

Premjerė Ingrida Šimonytė sako nenustebusi prezidentūros kritika dėl galimybių paso. Jos...

Susirgimų kreivė toliau šauna į viršų: visa Lietuva – jau prasčiausioje zonoje (86)

Susirgimų koronavirusu kreivė toliau šauna į viršų ir prasčiausioje epidemiologinėje zonoje...

NYT: Rusija savo diplomatams Ukrainoje nurodė ruoštis evakuacijai (2)

Rusijos atstovybių Ukrainoje diplomatams buvo įsakyta ruoštis išvykti iš šalies. Šią...

Apie nepageidaujamas reakcijas pranešė 6808 paskiepytieji nuo COVID-19: išskyrė pagrindinius nusiskundimus

Lietuvoje gyventojai nuo koronaviruso skiepijami jau daugiau kaip metus, nuo 2020 m. gruodžio 27...

Policijai įkliuvusio girto teisėjo byla – už uždarų teismo salės durų (7)

Kauno apygardos teismas nusprendė, jog buvusio Aukščiausiojo teismo teisėjo Arvydo Daugėlos...

TS-LKD vicepirmininko kirtis Tamkevičiui: nusprendė tapti politikuojančiu kardinolu (101)

Seimo konservatorius Andrius Navickas kardinolą, Kauno arkivyskupą emeritą Sigitą Tamkevičių...

Konstitucijos pataisa dėl Pakso 131 balsu „už“ perkopė pirmąjį priėmimo barjerą

Konstitucijos pataisa dėl per apkaltą iš prezidento posto pašalinto Rolando Pakso galimybių...

Konstitucijos pataisa dėl tiesioginių merų rinkimų įveikė pirmą barjerą

Konstitucijos pataisa įteisinant tiesioginius merų rinkimus Seime antradienį įveikė pirmą...

Trečiąkart išsiskyrusi Violeta Repčenkaitė: išties paskubėjau tuoktis (8)

Violet ą Repčenkaitę būtų galima vadinti tikra Viduržemio jūros salos Maltos ambasadore –...

Mantas Martišius. Daugiau tokių a la Taivano klaidų Lietuvoje (3)

Užsienio reikalų ministerijos ( URM ) užsakymu atliktos apklausos duomenys neturėtų...