Dabar, remdamiesi Jameso Webbo teleskopu atliktais stebėjimais, mokslininkai pradeda nustatyti Kuiperio žiedo objektų formavimosi istorijas. Stebėjimams pasirinktas dvinaris asteroidas Mors-Somnus bei vienuolika kitų objektų, kurių penki priklauso „šaltajam klasikiniam“ Kuiperio žiedui, o kiti šeši yra plutinai.

Objektai Saulės sistemos pakraštyje sudomino mokslininkus. Shutterstock/NASA nuotr.

Taip vadinami objektai, kurių orbitos labai panašios į Plutono ir yra pusantro karto ilgesnės, nei Neptūno. Mors-Somnus, sprendžiant iš orbitos, irgi yra plutinas. Bet štai objektų spektrai rodo ką kita: tiek Mors-Somnus, tiek šaltojo klasikinio žiedo objektų spektrai pasirodė esą labai panašūs, o kitų plutinų – labai skirtingi.

Skirtingi spektrai žymi skirtingą paviršiaus mineralinę sudėtį, o ši atspindi formavimosi regioną. Taigi Mors-Somnus, nors ir būdamas plutinas, greičiausiai susiformavo netoli šiandieninio Kuiperio žiedo ribos. Neptūno migracija jo orbitą paveikė nedaug ir negalėjo stumti jo labai greitai – priešingu atveju dvinarė sistema būtų iširusi.

Objektai Saulės sistemos pakraštyje sudomino mokslininkus. Shutterstock/NASA nuotr.

Šie rezultatai apriboja galimą Neptūno migracijos istoriją, o gausesni duomenys, kuriuos tyrėjai tikisi surinkti artimiausiu metu, padės ją nustatyti dar geriau. Taip galėsime suprasti tiek Saulės sistemos formavimosi detales, tiek ir kitų planetinių sistemų stebėjimus bei evoliuciją.

Tyrimo rezultatai publikuojami Astronomy & Astrophysics.