Atgimė po trejų metų pertraukos

„Penktąjį kartą pristatomas „30 geriausių restoranų“ reitingas šiemet atnaujinamas po trejų metų pertraukos, įvykusios dėl Covid pandemijos ir vėliau prasidėjusio karo Ukrainoje. Tikime, kad šis sąrašas suteiks naujų postūmių gastronominei kultūrai ir visai viešojo maitinimo rinkai, leis lankytojams atrasti naujų vietų ir skonių.

„30 geriausių restoranų“ reitingas – savotiškas gidas restoranų lankytojams, nes kiekviena į sąrašą pakliuvusi vieta yra unikali savo koncepcija, istorija, patiekalais ir filosofija“, – pranešime žiniasklaidai sako Gero maisto akademijos įkūrėjas Linas Petrukaitis.

Anot jo, šiemet gastronominėje kultūroje matyti kelios tendencijos – restoranai puikiai išnaudoja sezoniškus produktus, mezga gaudžius ryšius su vietos ūkininkais, nemaža dalis grįžta prie laiko patikrinto fermentavimo ir konservavimo ir taip kaupia atsargas šaltajam sezonui.

„Maistas dalinimuisi yra neabejotina tendencija – didelė dalis reitingo restoranų ruošia patiekalus, kuriais galima mėgautis kartu su šeima ar draugais, o dalinimasis ir tuo pačius gimstančios diskusijos apie maistą, jo ingredientus tampa neatsiejama vakarienės dalimi“, – pastebi L. Petrukaitis.

Stabiliausi – septyni restoranai

Po Covid sukrėtimų atgimstančioje maitinimo rinkoje atsiranda nemažai naujų vardų, tai atspindi ir „30 geriausių restoranų“ sąrašas – jame šiemet 11 naujų vardų. Net du naujokai – Vidurio Rytų virtuvės įkvėptas sezoninis Martyno Praškevičiaus „Todá“ ir dviejų šefų – lietuvio Evaldo Juškos ir prancūzo Xavier Bouriot kuruojamas taikomosios praktikos restoranas „Arrivée“ Kaune, kuriame dirba gabiausi kulinarijos meno studijose besimokantys studentai – pateko į TOP10.

Visus penkis metus iš eilės trisdešimtuke liko septyni restoranai: „Da Antonio“, „Džiaugsmas“, „Dine“, „Gaspar‘s“, „Momo grill“, „Telegrafas“, „Šturmų švyturys“.

Norint aplankyti visus reitingo restoranus šiemet reikės ne tik išvaikščioti Vilniaus Senamiestį, Naujamiestį ir atokesnius rajonus, bet leistis į kelionę po Kauną, Klaipėdą, Palangą, Nidą, Ventės ragą.

„TOP10-tuke penki restoranai liko tie patys, kaip ir prieš trejus metus („Džiaugsmas“, „Gaspar‘s“, „Nineteen18”, „Vila Komoda“, „Šturmų švyturys“), dalis jų – net ir lygiai tose pačiose vietose. Tai rodo, kad geriausiųjų dešimtukas – palyginti stabilus, pelnęs tvirtas savo lankytojų simpatijas ir išlaikantis kokybės kartelę, nenustojantis stebinti ir džiuginti savo svečių“, – pažymi Gero maisto akademijos įkūrėjas.

Anot jo, nors reitinge kiekvienam restoranui priskiriama tam tikra vieta, iš tiesų visas trisdešimtukas yra vertas kuo didžiausio maisto mylėtojų dėmesio. „Lietuvoje turime arti 5 tūkst. maitinimo įstaigų, tad kiekvienas restoranas, patenkantis į trisdešimtuką, yra unikalus, neabejotinai vertas išbandyti“, – tvirtina L. Petrukaitis.

Pirmoji vieta – restoranui „Gaspar‘s“

Pirmąją vietą šių metų reitinge pelnė modernios virtuvės, įkvėptos Goa regiono Indijoje, atstovas – Gaspar‘o Fernandes ir jo žmonos Kristinos Fernandes prieš aštuonerius metus įkurtas restoranas „Gaspar‘s“ Vilniuje.
Gaspars

Tai ir vienas didžiausių kilimų šiemet – 2019 metų sąraše „Gaspar‘s“ buvo užėmęs 10 vietą. „Gaspar's“ reprezentuoja europietišką virtuvę su šiuolaikinės indų virtuvės įtaka. Lietuvoje tai yra išties unikalu, ypač turint omenyje tai, kad jo virtuvė turi savo slaptą prieskonių mišinį, kuris lankytojams yra puikiai atpažįstamas, bet sunkiai iššifruojamas.
Gaspars

Į antrą vietą šiųmečiame reitinge pasitraukė puikiai žinomo šefo Martyno Praškevičiaus vietinės virtuvės restoranas „Džiaugsmas“, tiekiantis kūrybiškus patiekalus iš Lietuvoje užaugintų produktų.
Džiaugsmas

„Džiaugsmas“ lig šiol du kartus iš eilės „30 geriausių restoranų“ sąraše buvo užėmęs pirmąją vietą.
Trečiojoje liko Liutauro Čepracko „Gastronomika“.
Gastronomika

Susipažinkite su visu „30 geriausių restoranų“ reitingu:

„Gaspar’s“, Vilnius
„Džiaugsmas“, Vilnius
„Gastronomika“, Vilnius
„Nineteen18”, Vilnius
„Vila Komoda“, Palanga
„Šturmų švyturys“, Ventės ragas
„Todá“, Palanga, Nida
„Monai“, Klaipėda
„Da Antonio“, Vilnius
„Arrivée“, Kaunas
„Amandus“, Vilnius
„Dine“, Vilnius
„Ertlio namas“, Vilnius
„Narushi“, Vilnius, Nida
„Momo grill“, Vilnius, Kaunas, Klaipėda
„Saint Germain“, Vilnius
„Demo restoranas“, Vilnius
„Pachamama Dinner Club“, Vilnius
„Pacai“, Vilnius
„Pas mus restoranas“, Vilnius
„Fabrikėlis“, Vilnius
„La Capital“, Vilnius
„Bizarre“, Vilnius, Nida
DIA, Kaunas
„Avenue Brasserie“, Palanga
„Telegrafas“, Vilnius
„14Horses”, Vilnius
„Somm“, Vilnius
„Fisheria“, Nida
„Stikliai“, Vilnius

Kaip buvo vertinami restoranai?

Restoranai buvo vertinami atsižvelgiant į patiekiamą maistą ir gėrimus, kuriamą aplinką, aptarnavimo kultūrą ir kokybę. Didžiausias balas restoranams teko už atskleistus maisto skonius.

Šiemet buvo vertinami restoranai, kurie jau veikė iki šių metų kovo 1–osios, t.y. tie, kurie buvo atidaryti po šios datos, šių metu reitinge vertinami dar nebuvo, kadangi veikia dar labai neseniai ir tik pradeda savo kelią, kuria savo veidą.
Džiaugsmas

Kaip ir anksčiau, 60 restoranų-kandidatų sąrašą sudarė Gero maisto akademijos Taryba atsižvelgdama į visų Lietuvoje esančių maitinimo įstaigų sąrašą. Į trumpąjį sąrašą visuomet patenka ir ankstesniais metais į trisdešimtuką patekę restoranai.
Restoranus vertinti turi teisę apie 100 vertintojų, tarp jų – visi restoranai-kandidatai bei žinomi ir profesionalūs HORECA industrijos atstovai.
Gastronomika

Restoranų reitingą organizuoja Gero maisto akademija kartu su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija, Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija ir žurnalu „Geras Skonis“.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt