aA
Ar jums būna tokių momentų, kada kažkas taip patinka ar nutinka, kad net degate noru pasidalinti su kitais? Man tokia akimirka nutiko praėjusią savaitę, kada apsilankiau vienoje unikalioje vietoje, apie kurią norisi parašyti net visą referatą. Gerai, suprantu, kad ilgu tekstu jūsų nesužavėsiu, bet pagrindinėmis įdomybėmis būtinai pasidalinsiu tiek raštu, tiek videoformatu. Šiandieną jums pristatau Bendruomenės edukacijos centrą „Miesto laboratorija“, kuriame veikia kavinė kaip socialinis verslas.
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Neįprastą laboratoriją atrasite gražiame Sapiegų parke, Antakalnyje, Vilniuje. Tiesa, iškart turiu įspėti, kad parke vyksta rekonstrukcijos darbai, tad „Miesto laboratoriją“ rasti nėra taip paprasta. Vis dėlto šios vietos atstovai yra pasirūpinę išsamia instrukcija internete ar mielai paaiškins jums kelią, jeigu paskambinsite telefonu. Nors ir nėra lengva šią vietą rasti, bet patikėkite manimi – tikrai verta.

Pradėsiu nuo įdomybių, nes jų šioje vietoje tikrai netrūksta, tad kas įdomu?
Bendruomenės edukacijos centrą įkūrė penkios iniciatyvios, Antakalnio rajono gyventojos, kurioms kilo natūralus poreikis – susitikti jaukioje vietoje, kuri skatintų kaimynų bendravimą. Taip prieš pora metų visiškai apleistas pastatas buvo pradėtas atgimti savo antram gyvenimui ir dabar yra pakitęs visais 360 laipsniais.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Pagrindinė šio centro kūrimo idėja – tvarus vystymasis, kuris akivaizdžiai matosi visuose centro sprendimuose. Čia „auginamos“ ir pristatomos žaliosios iniciatyvos ir praktikos, kurias savo intensyviame gyvenime nesunkiai gali pritaikyti kiekvienas miesto gyventojas.

Keli konkretūs pavyzdžiai: tualete yra įrengta pilko vandens panaudojimo sistema (kada nusiplovus rankas, vanduo nubėga į tualeto bakelį), centro ir pačios kavinės įranga, baldai ir kitas inventorius yra pirktas iš kitų žmonių ar net sulauktas dovanų. Dėl šios priežasties nenustebkite, jog jūsų kompanijai patiekalai jums bus pristatyti skirtingose lėkštėse, o gėrimai skirtinguose mieluose puodeliuose. Dar nepaminėjau, jog dauguma stalų laboratorijoje yra pagaminti iš senų nenaudojamų durų. Visos bendruomenės išteklių telkimas bei kavinės augimas šiuos žmones tiesiog veža ir tas puikiai atsispindi visame kame.


Prie įdomybių reikia paminėti ir dar kelis aspektus: hidroponinį daržą bei interaktyvią lauko zoną mažiesiems ir ne tik. Hidroponika – tai augalų auginimo būdas vandenyje, praturtintame maistinėmis medžiagomis ir deguonimi (augalai auga be dirvožemio), tad būtent tokiu principu „Miesto laboratorija“ užsiaugina savo patiekalams naudojamas salotas ir daržoves visus metus. Videoreportaže pamatysite, jog šis daržas yra apšviestas specialiomis lempomis, bet juokus ir fantazijas reikia mesti į šoną – čia viskas auga legaliai.

Tęsiant apie lauko erdvę, tai aplink laboratorijos pastatą jūs aptiksite dvi terasas, edukacinį vaismedžių sodą bei puikią interaktyvią lauko virtuvę bei kitus žaidimus mažiesiems. Neabejoju, kad jūsų vaikai ir augintiniai šios vietos greitai palikti tikrai nenorės, o ir jūs patys pamiršite, jog esate Vilniaus centre.

Įdomybės sulaukė labai daug komplimentų, nes turiu pripažinti, kad tokios bendruomenės susitelkimo vietos dar nesu mačiusi. Tikrai paminėjau ne viską – specialiai, kad atvykę, galėtumėte nustebti patys.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Ar skanu ir ar greita? Kaip minėjau, šios vietos išlaikymui buvo sugalvota imtis socialinio verslo – įrengti kavinę, kurios visos pajamos būtų skirtos tiek pačios laboratorijos kaip pastato išlaikymui, tiek bendruomenės edukacijos ir telkimo reikmėms. Čia lankiausi pietų metu, bet ketvirtadieniais-penktadieniais svečių ši vieta laukia 12:00 – 21:00 val., o savaitgaliais abi dienas organizuoja vėlyvuosius pusryčius 11:00 – 15:00 val. Vasaros sezone bus ir atostogų, tad prieš vykstant, geriausia pasitikrinti jų Facebook paskyroje ar tiesiog jiems paskambinti.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Grįžtu prie maisto, kada savo pietums užsisakiau: trintą smidrų ir žirnelių sriubą (2 EUR) bei vištienos troškinį su daržovėmis (4 EUR). Sriuba buvo pateikta dubenyje, ištrauktame iš senos močiutės indaujos. Indas bei sriubos pateikimas sukėlė šypseną ir nuteikė tik dar geriau, o skonis galutinai nudžiugino. Man buvo pateikta išraiškingo skonio sriuba, kurioje puikiai derėjo tokie ingredientai kaip smidrai su žirneliais, ant viršaus pagardinti pjaustytais žalumynais. Porcija pakankamai didelė, o ir pats tirštumas suteikia sotumo. Antrasis patiekalas buvo labai spalvingas ir čia vėl veide atsirado šypsena (spalvos mane nuteikia pozityviai). Vis dėlto iki tobulumo vištienai pritrūko prieskoniais atskleidžiamo skonio, bet dėl jos minkštumo ar šalia pateikto garnyro jokių pastabų neturiu.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Didelio lankytojų srauto per mano pietų pertrauką nebuvo, tad mano patiekalai ant stalo atkeliavo labai greitai. Mėgavausi, valgiau, o vėliau dar ir pakalbinau šios vietos iniciatyvinės grupės nares, tad mano pietūs truko apie valandą.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Trumpa išvada, kad aš pati jau planuoju šią vietą aplankyti su vaikučius ar augintinius turinčiais draugais, nes toks pabėgimas į Prancūzijos ar Italijos kaimelio dvasia (šalia stovinti barokinė Vilniaus Išganytojo bažnyčia sukuria tokį įspūdį) pulsuojantį kampelį yra nuostabi patirtis. Būtinai aplankykite ir jūs, o dar geriau – imkite pavyzdį ir taip aktyviai burkite savo namo, gatvės ar rajono bendruomenę.

Bendruomenės edukacijos centras „Miesto laboratorija“ veikia adresu Antakalnio g. 17, Vilnius. Darbo laikas antradieniais – trečiadieniais 12:00 – 18:00 val., ketvirtadieniais-penktadieniais 12:00 – 21:00 val. (vakarienės nuo 18:00 val.), o savaitgaliais pusryčių metu 11:00 – 15:00 val.
Facebook paskyra.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
4.4706

Pietų pertrauka daugelio pamėgtame Vilniaus rajone: šią vietą sunku rasti, bet tikrai verta (19)

Ar jums būna tokių momentų, kada kažkas taip patinka ar nutinka, kad net degate noru pasidalinti...

Lietuvė pasilinksmino milijoniniame mieste: geriausi barai ir restoranai, tokių kur Lietuvoje nerasite (151)

Turiu pripažinti, kad nei vienam užsienio miestui neskyriau tiek daug dėmesio, kiek Ukrainos...

Pigiai ir skaniai: ypatingi pusryčiai vos valandos skrydžio atstumu (28)

Praėjusią savaitę pasižadėjau jums pristatyti plačiau savo trumpų pavasario atostogų Kijeve...

Tokių kainų nebuvo net prie lito: pietūs anšlaginiuose kioskuose Kijeve – vos už vieną eurą (116)

Aplankyti Ukrainos sostinę Kijevą norėjau labai seniai, nes šis miestas jau apraizgytas...

Tarp loftų ir griuvėsių atrado netikėtą vietą papietauti (25)

Jeigu tik turiu galimybę, aš labai mėgstu išvažiuoti iš savo populiariausių – darbo,...

Top naujienos

Andrius Tapinas. Dešimt detalių po rinkimų ir vienas noras (19)

1. Išrinktasis Prezidentas vadovauti šaliai ateina geru metu – viskas gan stabilu, gaisrų...

Išrinkto prezidento tėvas: jau vakar kaimynai pradėjo belsti į langus (25)

Nuo šeštos ryto klaipėdiečio Antano Nausėdos telefonas netyla – artimieji, bičiuliai,...

Grybauskaitė tiesia ranką Nausėdai: visa mano komanda yra pasirengusi padėti atnaujinta 14:52 (41)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė patikino, kad ir ji asmeniškai, ir visa jos...

Išskirtinis interviu: Nausėda darys įtaką partijų veiklai ir keis Prezidentūrą (150)

Naujai išrinktas Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad iki liepos 12-osios, kai įvyks jo...

Maldeikienė apie Nausėdą: jis yra nulis (260)

„Jis yra nulis ir nėra asmenybė“, – taip po rinkimų pirmadienį naujienų agentūros BNS...

Praėjus vos dienai po atidarymo, suskilo Kijevo tiltas. Klyčko įtaria, kad buvo šauta (23)

Stiklinį pėsčiųjų tiltą atidarė gegužės 25 d., minint Kijevo miesto jubiliejų. Vos po paros...

Konferencijoje nepasirodęs Karbauskis apie Marčiulionį neužsiminė, džiaugiasi Ropės pasiekimu (56)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis , pirmadienį neatvykęs į spaudos konferenciją...

Dėl sveikatos negalėjęs delsti vilnietis į medikus kreipėsi privačiai: už ką kiekvieną mėnesį mokame mokesčius? (21)

DELFI redakciją pasiekė skaitytojos laiškas, kuriame moteris rašė, kad ligai užklupus jos vyrą,...

Gabrielius Landsbergis: valstiečių pasirodymas rinkimuose buvo siurprizas visiems papildyta (348)

Valstiečių-žaliųjų rezultatą Europos Parlamento rinkimuose būtų sunku vertinti kaip pozityvų,...