aA
Ar jums būna tokių momentų, kada kažkas taip patinka ar nutinka, kad net degate noru pasidalinti su kitais? Man tokia akimirka nutiko praėjusią savaitę, kada apsilankiau vienoje unikalioje vietoje, apie kurią norisi parašyti net visą referatą. Gerai, suprantu, kad ilgu tekstu jūsų nesužavėsiu, bet pagrindinėmis įdomybėmis būtinai pasidalinsiu tiek raštu, tiek videoformatu. Šiandieną jums pristatau Bendruomenės edukacijos centrą „Miesto laboratorija“, kuriame veikia kavinė kaip socialinis verslas.
Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Neįprastą laboratoriją atrasite gražiame Sapiegų parke, Antakalnyje, Vilniuje. Tiesa, iškart turiu įspėti, kad parke vyksta rekonstrukcijos darbai, tad „Miesto laboratoriją“ rasti nėra taip paprasta. Vis dėlto šios vietos atstovai yra pasirūpinę išsamia instrukcija internete ar mielai paaiškins jums kelią, jeigu paskambinsite telefonu. Nors ir nėra lengva šią vietą rasti, bet patikėkite manimi – tikrai verta.

Pradėsiu nuo įdomybių, nes jų šioje vietoje tikrai netrūksta, tad kas įdomu?
Bendruomenės edukacijos centrą įkūrė penkios iniciatyvios, Antakalnio rajono gyventojos, kurioms kilo natūralus poreikis – susitikti jaukioje vietoje, kuri skatintų kaimynų bendravimą. Taip prieš pora metų visiškai apleistas pastatas buvo pradėtas atgimti savo antram gyvenimui ir dabar yra pakitęs visais 360 laipsniais.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Pagrindinė šio centro kūrimo idėja – tvarus vystymasis, kuris akivaizdžiai matosi visuose centro sprendimuose. Čia „auginamos“ ir pristatomos žaliosios iniciatyvos ir praktikos, kurias savo intensyviame gyvenime nesunkiai gali pritaikyti kiekvienas miesto gyventojas.

Keli konkretūs pavyzdžiai: tualete yra įrengta pilko vandens panaudojimo sistema (kada nusiplovus rankas, vanduo nubėga į tualeto bakelį), centro ir pačios kavinės įranga, baldai ir kitas inventorius yra pirktas iš kitų žmonių ar net sulauktas dovanų. Dėl šios priežasties nenustebkite, jog jūsų kompanijai patiekalai jums bus pristatyti skirtingose lėkštėse, o gėrimai skirtinguose mieluose puodeliuose. Dar nepaminėjau, jog dauguma stalų laboratorijoje yra pagaminti iš senų nenaudojamų durų. Visos bendruomenės išteklių telkimas bei kavinės augimas šiuos žmones tiesiog veža ir tas puikiai atsispindi visame kame.


Prie įdomybių reikia paminėti ir dar kelis aspektus: hidroponinį daržą bei interaktyvią lauko zoną mažiesiems ir ne tik. Hidroponika – tai augalų auginimo būdas vandenyje, praturtintame maistinėmis medžiagomis ir deguonimi (augalai auga be dirvožemio), tad būtent tokiu principu „Miesto laboratorija“ užsiaugina savo patiekalams naudojamas salotas ir daržoves visus metus. Videoreportaže pamatysite, jog šis daržas yra apšviestas specialiomis lempomis, bet juokus ir fantazijas reikia mesti į šoną – čia viskas auga legaliai.

Tęsiant apie lauko erdvę, tai aplink laboratorijos pastatą jūs aptiksite dvi terasas, edukacinį vaismedžių sodą bei puikią interaktyvią lauko virtuvę bei kitus žaidimus mažiesiems. Neabejoju, kad jūsų vaikai ir augintiniai šios vietos greitai palikti tikrai nenorės, o ir jūs patys pamiršite, jog esate Vilniaus centre.

Įdomybės sulaukė labai daug komplimentų, nes turiu pripažinti, kad tokios bendruomenės susitelkimo vietos dar nesu mačiusi. Tikrai paminėjau ne viską – specialiai, kad atvykę, galėtumėte nustebti patys.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Ar skanu ir ar greita? Kaip minėjau, šios vietos išlaikymui buvo sugalvota imtis socialinio verslo – įrengti kavinę, kurios visos pajamos būtų skirtos tiek pačios laboratorijos kaip pastato išlaikymui, tiek bendruomenės edukacijos ir telkimo reikmėms. Čia lankiausi pietų metu, bet ketvirtadieniais-penktadieniais svečių ši vieta laukia 12:00 – 21:00 val., o savaitgaliais abi dienas organizuoja vėlyvuosius pusryčius 11:00 – 15:00 val. Vasaros sezone bus ir atostogų, tad prieš vykstant, geriausia pasitikrinti jų Facebook paskyroje ar tiesiog jiems paskambinti.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Grįžtu prie maisto, kada savo pietums užsisakiau: trintą smidrų ir žirnelių sriubą (2 EUR) bei vištienos troškinį su daržovėmis (4 EUR). Sriuba buvo pateikta dubenyje, ištrauktame iš senos močiutės indaujos. Indas bei sriubos pateikimas sukėlė šypseną ir nuteikė tik dar geriau, o skonis galutinai nudžiugino. Man buvo pateikta išraiškingo skonio sriuba, kurioje puikiai derėjo tokie ingredientai kaip smidrai su žirneliais, ant viršaus pagardinti pjaustytais žalumynais. Porcija pakankamai didelė, o ir pats tirštumas suteikia sotumo. Antrasis patiekalas buvo labai spalvingas ir čia vėl veide atsirado šypsena (spalvos mane nuteikia pozityviai). Vis dėlto iki tobulumo vištienai pritrūko prieskoniais atskleidžiamo skonio, bet dėl jos minkštumo ar šalia pateikto garnyro jokių pastabų neturiu.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Didelio lankytojų srauto per mano pietų pertrauką nebuvo, tad mano patiekalai ant stalo atkeliavo labai greitai. Mėgavausi, valgiau, o vėliau dar ir pakalbinau šios vietos iniciatyvinės grupės nares, tad mano pietūs truko apie valandą.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Trumpa išvada, kad aš pati jau planuoju šią vietą aplankyti su vaikučius ar augintinius turinčiais draugais, nes toks pabėgimas į Prancūzijos ar Italijos kaimelio dvasia (šalia stovinti barokinė Vilniaus Išganytojo bažnyčia sukuria tokį įspūdį) pulsuojantį kampelį yra nuostabi patirtis. Būtinai aplankykite ir jūs, o dar geriau – imkite pavyzdį ir taip aktyviai burkite savo namo, gatvės ar rajono bendruomenę.

Bendruomenės edukacijos centras „Miesto laboratorija“ veikia adresu Antakalnio g. 17, Vilnius. Darbo laikas antradieniais – trečiadieniais 12:00 – 18:00 val., ketvirtadieniais-penktadieniais 12:00 – 21:00 val. (vakarienės nuo 18:00 val.), o savaitgaliais pusryčių metu 11:00 – 15:00 val.
Facebook paskyra.

Tinklaraštis „Pietų pertrauka“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.5000

Siūlo pasimėgauti vakariene 180 metrų aukštyje esančioje terasoje: geriau vieną kartą patirti, nei 100 kartų išgirsti (21)

Vilniaus TV bokštas pirmą kartą per savo 40 metų gyvavimo istoriją kviečia lankytojus ant...

Užkalnis, visad mokėjęs už maistą, pagaliau pavaišintas, arba japoniškas „Stiklių“ meniu (42)

Tie iš jūsų, kas mėgstate mane ir mano maisto apžvalgas, puikiai žinote, kad nieko nemokamo man...

Šefas ir jūra: naujas šefo Deivydo Praspaliausko meniu Baltijos jūroje plaukiojančiuose keltuose (9)

Birželio 3 d. Klaipėdoje pristatytas naujas virtuvės šefo Deivydo Praspaliausko meniu,...

Didžiausia augalinio maisto mugė „Vegfest LT“ – jau šį šeštadienį nustebins net užkietėjusius mėsos mėgėjus (38)

Vilniaus prekybos centras CUP vasaros sezoną kviečia pradėti sveikai – šeštadienį šiltojo...

Prekybos centre „Europa“ kuriama naujos kartos maisto aikštė (12)

Vilniaus prekybos centre „Europa“ bus atidaryta naujos kartos maisto aikštė su integruota...

Top naujienos

Naujos provokacijos darosi dar įžūlesnės: vis garsiau kalbama apie tribunolą Lukašenkai (178)

Vis garsiau ir dažniau pasigirsta minčių, kad tribunolas paskutiniu Europos diktatoriumi...

Nuo liepos brangstant siuntoms iš Kinijos, pirkėjai rado schemą, kaip išvengti padidintų mokesčių – tą padaryti pavyks ne visada (85)

Likus mažiau nei mėnesiui iki įsigaliojant naujai tvarkai siuntoms iš trečiųjų šalių,...

Žinių radijas | D+

Lietuvoje populiarėjantis judėjimas, kurio pasekėjai senatvėje turės daug pinigų: tinka tiems, kurie bijo rizikos

Pasaulyje populiarėjantis FIRE (Financial Independence Early Retirement) judėjimas remiasi eksesyviu...

Automobilių nuoma vasaros keliautojams skaudžiai kirs per kišenę (6)

Pandeminiams ribojimams pagaliau švelnėjant, ilgai lauktos atostogos gali pateikti nemalonių...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Auksinės riebalų taisyklės, kurių laikantis sveikata tik gerės: vienus naudokite drąsiai, kitus apeikite

Nuėjus į prekybos centrą prie riebalų lentynos – tiesiog pradeda raibti akys: rapsų,...

Išskirtinis skyrybas išgyvenančio Artur Swan interviu: kaip jis reaguoja į kalbas, kad žmona įsimylėjo kitą? (12)

Sveika gyvensena besidomintys lietuviai tiesiog dievino Artur ir Ievos Swan porą. Dar prieš tris...

Daug perdavimų – nė vieno įvarčio: Ispanijos rinktinė namie neįveikė švedų (101)

Europos futbolo čempionate užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios. Akivaizdžia rungtynių...

Atostogų metu išgirstas pokalbis nuliūdino Simoną Burbaitę: nesu prastesnė vien dėl to, kad nieko neturiu tarp kojų (2)

Tinklaraštininkė ir knygos „ Tavo geriausia draugė “ autorė Simona Burbaitė atostogų metu...

Įmonėje niekas niekuo nesiskundžia? Kokią grėsmę gali slėpti ši tyla (1)

2021 metų gegužės mėnesį reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, beveik 92...