aA
Ar jums būna tokių momentų, kada kažkas taip patinka ar nutinka, kad net degate noru pasidalinti su kitais? Man tokia akimirka nutiko praėjusią savaitę, kada apsilankiau vienoje unikalioje vietoje, apie kurią norisi parašyti net visą referatą. Gerai, suprantu, kad ilgu tekstu jūsų nesužavėsiu, bet pagrindinėmis įdomybėmis būtinai pasidalinsiu tiek raštu, tiek videoformatu. Šiandieną jums pristatau Bendruomenės edukacijos centrą „Miesto laboratorija“, kuriame veikia kavinė kaip socialinis verslas.
Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Neįprastą laboratoriją atrasite gražiame Sapiegų parke, Antakalnyje, Vilniuje. Tiesa, iškart turiu įspėti, kad parke vyksta rekonstrukcijos darbai, tad „Miesto laboratoriją“ rasti nėra taip paprasta. Vis dėlto šios vietos atstovai yra pasirūpinę išsamia instrukcija internete ar mielai paaiškins jums kelią, jeigu paskambinsite telefonu. Nors ir nėra lengva šią vietą rasti, bet patikėkite manimi – tikrai verta.

Pradėsiu nuo įdomybių, nes jų šioje vietoje tikrai netrūksta, tad kas įdomu?
Bendruomenės edukacijos centrą įkūrė penkios iniciatyvios, Antakalnio rajono gyventojos, kurioms kilo natūralus poreikis – susitikti jaukioje vietoje, kuri skatintų kaimynų bendravimą. Taip prieš pora metų visiškai apleistas pastatas buvo pradėtas atgimti savo antram gyvenimui ir dabar yra pakitęs visais 360 laipsniais.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Pagrindinė šio centro kūrimo idėja – tvarus vystymasis, kuris akivaizdžiai matosi visuose centro sprendimuose. Čia „auginamos“ ir pristatomos žaliosios iniciatyvos ir praktikos, kurias savo intensyviame gyvenime nesunkiai gali pritaikyti kiekvienas miesto gyventojas.

Keli konkretūs pavyzdžiai: tualete yra įrengta pilko vandens panaudojimo sistema (kada nusiplovus rankas, vanduo nubėga į tualeto bakelį), centro ir pačios kavinės įranga, baldai ir kitas inventorius yra pirktas iš kitų žmonių ar net sulauktas dovanų. Dėl šios priežasties nenustebkite, jog jūsų kompanijai patiekalai jums bus pristatyti skirtingose lėkštėse, o gėrimai skirtinguose mieluose puodeliuose. Dar nepaminėjau, jog dauguma stalų laboratorijoje yra pagaminti iš senų nenaudojamų durų. Visos bendruomenės išteklių telkimas bei kavinės augimas šiuos žmones tiesiog veža ir tas puikiai atsispindi visame kame.


Prie įdomybių reikia paminėti ir dar kelis aspektus: hidroponinį daržą bei interaktyvią lauko zoną mažiesiems ir ne tik. Hidroponika – tai augalų auginimo būdas vandenyje, praturtintame maistinėmis medžiagomis ir deguonimi (augalai auga be dirvožemio), tad būtent tokiu principu „Miesto laboratorija“ užsiaugina savo patiekalams naudojamas salotas ir daržoves visus metus. Videoreportaže pamatysite, jog šis daržas yra apšviestas specialiomis lempomis, bet juokus ir fantazijas reikia mesti į šoną – čia viskas auga legaliai.

Tęsiant apie lauko erdvę, tai aplink laboratorijos pastatą jūs aptiksite dvi terasas, edukacinį vaismedžių sodą bei puikią interaktyvią lauko virtuvę bei kitus žaidimus mažiesiems. Neabejoju, kad jūsų vaikai ir augintiniai šios vietos greitai palikti tikrai nenorės, o ir jūs patys pamiršite, jog esate Vilniaus centre.

Įdomybės sulaukė labai daug komplimentų, nes turiu pripažinti, kad tokios bendruomenės susitelkimo vietos dar nesu mačiusi. Tikrai paminėjau ne viską – specialiai, kad atvykę, galėtumėte nustebti patys.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Ar skanu ir ar greita? Kaip minėjau, šios vietos išlaikymui buvo sugalvota imtis socialinio verslo – įrengti kavinę, kurios visos pajamos būtų skirtos tiek pačios laboratorijos kaip pastato išlaikymui, tiek bendruomenės edukacijos ir telkimo reikmėms. Čia lankiausi pietų metu, bet ketvirtadieniais-penktadieniais svečių ši vieta laukia 12:00 – 21:00 val., o savaitgaliais abi dienas organizuoja vėlyvuosius pusryčius 11:00 – 15:00 val. Vasaros sezone bus ir atostogų, tad prieš vykstant, geriausia pasitikrinti jų Facebook paskyroje ar tiesiog jiems paskambinti.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Grįžtu prie maisto, kada savo pietums užsisakiau: trintą smidrų ir žirnelių sriubą (2 EUR) bei vištienos troškinį su daržovėmis (4 EUR). Sriuba buvo pateikta dubenyje, ištrauktame iš senos močiutės indaujos. Indas bei sriubos pateikimas sukėlė šypseną ir nuteikė tik dar geriau, o skonis galutinai nudžiugino. Man buvo pateikta išraiškingo skonio sriuba, kurioje puikiai derėjo tokie ingredientai kaip smidrai su žirneliais, ant viršaus pagardinti pjaustytais žalumynais. Porcija pakankamai didelė, o ir pats tirštumas suteikia sotumo. Antrasis patiekalas buvo labai spalvingas ir čia vėl veide atsirado šypsena (spalvos mane nuteikia pozityviai). Vis dėlto iki tobulumo vištienai pritrūko prieskoniais atskleidžiamo skonio, bet dėl jos minkštumo ar šalia pateikto garnyro jokių pastabų neturiu.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Didelio lankytojų srauto per mano pietų pertrauką nebuvo, tad mano patiekalai ant stalo atkeliavo labai greitai. Mėgavausi, valgiau, o vėliau dar ir pakalbinau šios vietos iniciatyvinės grupės nares, tad mano pietūs truko apie valandą.

Miesto laboratorija
Miesto laboratorija
© Asmeninins albumas

Trumpa išvada, kad aš pati jau planuoju šią vietą aplankyti su vaikučius ar augintinius turinčiais draugais, nes toks pabėgimas į Prancūzijos ar Italijos kaimelio dvasia (šalia stovinti barokinė Vilniaus Išganytojo bažnyčia sukuria tokį įspūdį) pulsuojantį kampelį yra nuostabi patirtis. Būtinai aplankykite ir jūs, o dar geriau – imkite pavyzdį ir taip aktyviai burkite savo namo, gatvės ar rajono bendruomenę.

Bendruomenės edukacijos centras „Miesto laboratorija“ veikia adresu Antakalnio g. 17, Vilnius. Darbo laikas antradieniais – trečiadieniais 12:00 – 18:00 val., ketvirtadieniais-penktadieniais 12:00 – 21:00 val. (vakarienės nuo 18:00 val.), o savaitgaliais pusryčių metu 11:00 – 15:00 val.
Facebook paskyra.

Tinklaraštis „Pietų pertrauka“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.5000

Baltijos šalių gyventojų mitybos įpročių tyrimas parodė, kad cepelinus labiausiai mėgsta visai ne lietuviai (1)

Nors Baltijos šalys yra kultūriškai artimos, tačiau, kalbant apie populiariausius maisto ir...

Šefas iš pajūrio Martynas Meidus: apie tai, kas maiste yra ne tik gražu, bet ir labai seksualu

Maistas mylintiesiems gyvenimą. Taip apie save sako restorano Palangoje „Vila Komoda“...

Virtuvės šefas Praspaliauskas: tiesą sakant, buvo laikas, kai tikrai norėjau išvažiuoti iš Lietuvos – jau ir darbo pasiūlymą Danijoje turėjau + receptas švenčių stalui

Virtuvės šefo Deivydo Praspaliausko gyvenimo ir karjeros istorija verta kino filmo: vos...

Panevėžio kepyklėlėje šakočiai kepami pagal smetonišką receptą: tais laikais niekas nežinojo nei maisto priedų, nei dažiklių (1)

Kviečiame susipažinti su trimis Panevėžio krašto kepėjomis. Tortai, prancūziški pyragaičiai...

Seserys Panevėžyje atidarė kitokią kepyklėlę: pas mus užsukę žmonės neklausia, ar šviežia

Panevėžietės sesės Akvilė (23 m.) ir Gedvilė (29 m.), nors dar jaunos, tačiau gyvenime jau...

Top naujienos

Ar kažkas Bartoševičiui nutekino informaciją apie tyrimą: aplinkybės atrodo keistai (9)

Buvęs parlamentaras Kristijonas Bartoševičius iki šiol tikina, kad apie pradėtą ikiteisminį...

Lietuvoje atsidarė keli nauji baseinai: kiek kainuoja paslaugos skirtinguose miestuose? metinė narystė gali kainuoti ir 680 eurų

Pernai Lietuvos miestuose atidaryta keli nauji baseinai, netrukus duris turi praverti dar pora. Delfi...

Andrius Užkalnis

Užkalnio terapija (4) Užtikrinti būdai, kaip nutildyti piktą komentatorių (paremta patirtimi)

Pradėkime nuo to, kad ne vienas iš skaitančių nėra skaitęs apie save nieko panašaus į tai, ką...

Lietuvis medikas pasakė, ką valgysime ateityje: Šveicarijos startuolis iš ląstelės užaugina maistinių medžiagų bombą (1)

2022 m. rudenį Šveicarijos maisto inovacijų startuolis „Alver“ pradėjo aktyvią veiklą...

Gausus naktinis prakaitavimas gali būti ir pavojingos ligos požymis: išvardijo, kam ji ypač pavojinga

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras tiria tuberkuliozės protrūkį Radviliškio gimnazijoje ,...

Peter Martin, Jenny Leonard

Iš įtarimų dėl Rusijos sulaukusios Kinijos – piktas atsakas (4)

Bideno administracija pateikė Kinijos vyriausybei įrodymų, leidžiančių manyti, jog kai kurios...

Kavos puodelis Lietuvoje – tarp brangiausių regione: verslininkai galimybių mažinti kainas nemato (14)

Žvarbūs orai praeivius miestų gatvėse vilioja užsukti į kavines ir pasimėgauti garuojančios...

Specialistė įvardijo tikrąsias greito plaukų susiriebalavimo priežastis

Juk plaukai gražiai „nestovės“, o ir iš karto visi pastebės, kad šiandien jų neploviau,...

Butus norėjusiam įsigyti pirkėjui vystytojas pasiūlė prisiimti atsakomybę už pabrangusias medžiagas

Nekilnojamojo turto (NT) rinką keičia praėjusiais metais staiga išaugusi statybų kaina....

Maksimas Galkinas nustebino gerbėjus savo išvaizda: Izraelis taip gydo ar Rusija taip luošina?

Humoristas Maksimas Galkinas šokiravo gerbėjus savo išvaizda. Jis anonsavo naujus koncertus...