Nepamirškite dar vieno ingrediento tešloje – aliejaus

Kad ir kokį įdarą nuspręstumėte pasirinkti, virtinių kokybė labai priklausys nuo pačios tešlos. Ji turi būti ne pernelyg stora, neplyšti ir būti elastinga. Tešlai reikia vos kelių ingredientų, tačiau svarbu mokėti juos tinkamai paruošti.

„Koldūnų tešla dažniausiai minkoma vien tik iš vandens, miltų ir druskos. Rečiau kas žino, kad į tešlą įpylus šaukštą aliejaus gaunamas fantastiškas efektas. Tešla tampa gerokai elastingesnė, lengviau minkoma, ir koldūnai daug geriau sulimpa“, – pranešime žiniasklaidai gudrybę atskleidžia kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Tinkamai tešlai taip pat svarbu proporcijos. Kulinarijos technologė skaičiuoja, kad maždaug 20–25 virtiniams reikia 300 g kvietinių miltų, šaukšto augalinio aliejaus, žiupsnelio druskos ir 150 ml verdančio vandens.

„Į dubenį supilkite miltus, įberkite druskos, aliejaus, įpilkite verdančio vandens ir šaukštu pradėkite minkyti tešlą. Kai ji atvės, padėkite ją ant stalviršio ir minkykite rankomis, kol visi ingredientai susijungs – tešla bus elastinga ir blizganti. Suformuokite iš tešlos rutulį, suvyniokite jį į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą 30 minučių pailsėti. Po šio laiko kruopščiai iškočiokite ir stikline išpjaukite apskritimus. Dėkite į jų vidurį pasirinkto įdaro ir kruopščiai užspauskite šonus. aruoštus koldūnus dėkite į verdantį pasūdytą vandenį su nedideliu kiekiu aliejaus – taip jie nesulips“, – apie gamybos eigą pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Šaldant svarbu nepaskubėti

Koldūnai geras pasirinkimas Kūčioms bus ne tik todėl, kad yra nebrangus ir sotus maistas, bet juos galima pasiruošti gerokai iš anksto. Taip sutaupysite laiko per šventines dienas – teliks juos ištraukti iš kameros ir išvirti.

Kulinarijos technologė primena, kad šaldant šviežius koldūnus nereikėtų skubėti. Visų pirma juos išdėlioti ant miltais pabarstytos į šaldymo kamerą telpančios skardos taip, kad jie vienas su kitu nesusiliestų. Įdėti į kamerą bent 30-iai minučių, kad jie sustingtų, o tik tuomet juos jau galima dėti į maišelius ar indelius nesibaiminant, kad jie tarpusavyje sulips.

G. Urbonavičiūtė siūlo šioms Kūčioms išbandyti vieną iš klasikinių virtinių receptų, kurie šeimą pradžiugins jaukumu ir gardumu.

Virtiniai su grybais ir silke

Reikės:

400 g silkės,
500 g pievagrybių,
2 svogūnų,
aliejaus,
maltų pipirų,

Gaminame:

* Silkę apie 2 val. pamirkykite vandenyje. Ji turėtų išsaugoti sūrumo, bet nebūti pernelyg sūri.
* Aliejuje pakepinkite smulkintus svogūnus. Sudėkite nuplautus, nusausintus, griežinėliais (gali būti gana stambiai) supjaustytus grybus. Kepkite ant silpnos ugnies, kol skystis nuo grybų išgaruos. Palikite atvėsti.
* Sumalkite grybus ir silkę, sumaišykite, pagal skonį įberkite šviežiai maltų juodųjų pipirų ir druskos. Su druska būkite atsargūs, nes silkė yra sūri. Jei mišinys labai drėgnas, įberkite šaukštą džiūvėsėlių.
* Įdarą sudėkite į virtinius. Dėkite dalimis į verdantį vandenį su šiek tiek aliejaus ir druska. Virkite, kol koldūnai iškils į paviršių.
* Patiekite šiltus, lengvai apšlakstytus aliejumi arba su keptais svogūnais.

Virtiniai su aguonomis

Reikės:

100 g aguonų sėklų,
1 stiklinės pieno,
1 šaukšto sviesto,
1 šaukšto medaus,
1 šaukšto cukraus,
1 šaukšto razinų,
4 šaukštų smulkiai sukapotų graikinių riešutų,
1 kiaušinio trynio.

Gaminame:

* Aguonas nuplaukite: suberkite į dubenį, užpilkite vandeniu, išmaišykite, nupilkite į viršų iškilusias priemaišas. Pakartokite dar kartą ar du.
* Sudėkite aguonas į puodą ir užpilkite verdančiu pienu. Virkite 30 minučių ant silpnos ugnies. Nusausinkite, atvėsinkite, smulkiai sumalkite virtuviniu kombainu.
* Keptuvėje ištirpinkite sviestą, suberkite aguonas, medų, cukrų, susmulkintas razinas ir smulkiai kapotus riešutus. Maišydami kepkite 2–3 minutes. Palikite atvėsti ir sumaišykite su kiaušinio tryniu.
* Sudėkite įdarą į virtinius, dėkite į verdantį pasūdytą vandenį ir virkite, kol jie suminkštės (patikrinkite, ar jie jau išvirė, kai tik virtiniai išplaukia į paviršių). Patiekite su grietinėlės padažu arba grietine.

Koldūnai su raugintais kopūstais ir džiovintais grybais

Reikės:

100 g džiovintų grybų (geriausia baravykų),
½ kg gerų raugintų kopūstų,
2 šaukštų saulėgrąžų aliejaus,
2 lauro lapų,
½ šaukštelio kmynų,
5 pipirų žirnelių,
3 kvapiųjų pipirų žirnelių,
1 svogūno,
maltų pipirų,
česnakų granulių.

Gaminame:

* Grybus apie valandą pamirkykite šiltame vandenyje, tada nusausinkite, išsaugodami vandenį, ir smulkiai supjaustykite.
* Kopūstus dėkite į puodą, pilkite vandenį nuo grybų, supjaustytus grybus, 1 šaukštą aliejaus ir prieskonius (kmynus susmulkinkite). Lėtai virkite apie 1 valandą, kol kopūstai suminkštės.
* Didelėje keptuvėje aliejuje pakepinkite smulkiai supjaustytą svogūną. Sudėkite jį į paruoštus kopūstus ir viską pagardinkite česnakų granulėmis bei trupučiu pipirų.
* Atvėsusius kopūstus ir grybus supjaustykite peiliu, kad įdare nebūtų didelių gabalų. Jei mišinys labai drėgnas, galite įdėti šiek tiek džiūvėsėlių.
* Įdarą sudėkite į tešlą, virtinius kelias minutes pavirkite pasūdytame vandenyje su šlakeliu aliejaus ir patiekite karštus su keptais svogūnais.

Virtiniai su grybų įdaru

Reikės:

0,6 l šaldytų virtų miško grybų;
4 svogūnų;
0,5 a. š. druskos;
0,5 a. š. maltų juodųjų pipirų;
0.5 kg miltų;
100 ml vandens;
0,5 a. š. druskos.

Gaminimas:

* Virtinių įdarui į keptuvę įpilkite šiek tiek aliejaus, suberkite kubeliais pjaustytus svogūnus ir pakepkite, kol svogūnai įgaus auksinį atspalvį. Drauge su svogūnais suberkite grybus, pagardinkite juos druska ir pipirais. Pakepkite keletą minučių. Mišinį palikite atvėsti.

* Virtinių tešlai sumaišykite miltus su vandeniu ir druska. Išminkykite tešlą, o tada nedidelės stiklinės pagalba išpjaukite apvalias formas.

* Dėkite atvėsusį įdarą, o tada sulenkite tešlą perpus ir užraitykite kraštus. Virtinius virkite pasūdytame vandenyje arba aliejuje.

Virtiniai su bulvėmis
Virtiniai su bulvių įdaru

Reikės:

3 bulvių;
250 g miltų;
100 ml vandens;
žiupsnelio druskos.

Gaminimas:

* Įdarui bulves išvirkite ir sutvinkite, pagardinkite druska. Tešlai sumaišykite miltus, vandenį ir druską.

* Tešlą iškočiokite, išpjaukite norimo dydžio blynelius. Į juos dėkite atvėsusias trintas bulves. Blynelius lenkite perpus ir užspauskite kraštus. Virtinius virkite pasūdytame vandenyje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją