Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda

 (1)
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.
Šuo pavydi
© Shutterstock

Mokslininkai emocijas skiria į dvi kategorijas - pirmines ir antrines. Pagrindinės emocijos kaip baimė, pyktis, pasibjaurėjimas, džiaugsmas ar nustebimas laikomos universaliomis. O antrinės kaip kaltė, gėda ar pavydas reikalauja sudėtingesnių pažintinių procesų. Anksčiau manyta, kad šunys nesugeba mąstyti sudėtingais būdais ar juo labiau pavydėti. Tikėjome, kad pavydas - žmonių socialinė konstrukcija. Tačiau gyvūnai patiria stiprius jausmus kai konkurentai bando nugvelbti jų mylimųjų dėmesį.

Kad šuo jaustų „žmogišką“ pavydą, jis turi galvoti "reikia elgtis atsargiau, kadangi šeimininkui gali pasirodyti, jog Tobis geresnis už mane... turiu imtis veiksmų ir nuo to apsisaugoti" – ir taip greičiausiai nėra. Tačiau šunys gali būti pajėgūs jausti labiau pirmapradę, momentinę pavydo formą. Su kūdikiais atliktas tyrimas - jų motinos bendravo su gyvas primenančiomis lėlėmis. Vaikai jautė pavydą. Taigi gali būti paprastesnė pavydo forma, greičiausiai liečianti ir šunis.

Šunims būdinga pavydą išreiškianti elgsena - lindimas į tarpą, nustūmimas ar „priešininko“ kramsnojimas, lojimas ir t.t. Toks atkaklus bandymas „pasirodyti“ dažnesnis šeimininkui bendraujant su kitu šunimi, o ne skaitant knygą ar kalbant telefonu. Be to, šunys gali bandyti suardyti šeimininko ir tikėtino konkurento ryšį (paprastai tai išreiškiama subtiliais ar ryškesniais nepasitenkinimo tokia sąveika ženklais).

Kai kurie šunys vos pamatę, kad kitas keturkojis gauna dėmesio, bando įsiterpti tarp jo ir šeimininko. Kiti bando nukreipti dėmesį – nešioja kamuoliuką, loja ar bėgioja. Treti sėdasi prie žmogaus ir liečiasi prie jo, bandydami parodyti, kad "šis asmuo yra mano, laikykis atokiau". Kartais pasitaiko bandymų priešininką aploti ar jam įkąsti.

Kaip spręsti šuniško pavydo keliamas problemas, kelių yra nemažai, tačiau nerekomenduojama rinktis bausmių. Fizinis pavydaus šuns elgesio taisymas gali iššaukti bandymą apsiginti ar nukreiptą kandimą. Be to, jei pavydus šuo žinos, kad priartėjus kitam jis bus nubaustas, dar labiau nerimaus dėl kito šuns buvimo.

Taigi, kaip elgtis geriausia? Naudinga abu šunis išmokinti po komandos atsigulti į vietą (guolį, kilimą ir t.t.). Tai išsklaido įtampą, yra gera kontrolės treniruotė ir padeda užkirsti kelią problemoms namuose, kuriuose gyvena po kelis šunis.

Dar vienas iš būdų - pašalinti dalyką, kurio pavydus šuo trokšta labiausiai, t.y. šeimininko dėmesį. Kai tik gyvūnas kaip nors subtiliai išreiškia pavydą, šeimininkas atsistoja ir nueina. Dingus šeimininko dėmesiui, šunys neturės dėl ko varžytis. Po kiek laiko pavydus keturkojis suvoks, kad jo elgesys veda prie šeimininko dėmesio praradimo ir pavyduliavimo epizodų turėtų sumažėti.

Kitas būdas - pavyduolį pripratinti, kad priartėjus kitam šuniui atsitinka geri dalykai (jis gauna dėmesio, skanukų, žaislų). Jei kito šuns šalia nėra, į pavydųjį nekreipiama dėmesio.

Akivaizdu, kad jei šunys bandė rimtai kovoti dėl žmogaus dėmesio, juos teks laikyti atskirai ir dirbti su profesionalais.

Nors tyrimai ir sako, kad šunims būdingos pagrindinės, pirminės pavydo formos, duomenys dar nėra galutiniai. Tai, kas mums atrodo kaip pavydas ar elementarus resursų saugojimas, gali būti kas nors kita. Juk daug metų tikėjome, kad šunys jaučia kaltę - nors išties jie tik reaguoja į mūsų elgesį.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (18)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.