Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas

 (6)
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Liūdnas šuo
© Shutterstock

Nepasiduokite liūdnam žvilgsniui

Gailus augintinio žvilgsnis tikrai nėra indikatorius, kad jūsų šuo alkanas. Dėl šios priežasties reikėtų susimąstyti prieš duodant jam dar vieną skanėstą nuo stalo. Tai, pasak „Užupio veterinarijos klinikos“ veterinarijos gydytojos Ievos Kirchovaitės, yra pirmoji ir didžiausia klaida, kurią daro šunų šeimininkai: „Žinoma, sunku atsilaikyti tam gailiam šuniuko žvilgsniui, tačiau duodami žmonių maistą patys šeimininkai nesusimąsto, kad taip gali apnuodyti savo augintinį.“ Veterinarės teigimu, kai kurie žmonių vartojami produktai šuniui gali būti toksiški, nesaugūs. Tarp jų – avokadas, vynuogės, grybai, razinos, česnakas, šokoladas, ypač juodas, ir kiti.

Pasak gydytojos, bet kokie saldumynai kenkia šuns kepenims. Jeigu nutarėte su savo augintiniu pasidalinti aitriu maistu, tai tikėtina, kad pažeisite jo virškinamąjį traktą, netgi uoslę. Beje, maisto davimas nuo stalo yra viena pagrindinių šunų nutukimo priežasčių. „Jeigu šuo maitinamas jam pritaikytu subalansuotu sausu ėdalu, tai duodami neaiškios maistinės vertės maisto likučius, sutrikdome visą balansą ir šuo gali pradėti tukti“, – teigia I. Kirchovaitė. Pasak jos, reikia nepamiršti savo augintinį maitinti du kartus per dieną, jokiu būdu nepalikti pilno priberto dubenėlio maisto visai dienai. „Šerti augintinį reikėtų tik aukščiausios klasės ėdalu, kuris subalansuotas kiekvienai situacijai, ypač esant lėtinei ligai ar alergijai“ – sako I. Kirchovaitė.

Dar viena opi problema, su kuria susiduria veterinarijos klinikos gydytojai – kaulų davimas savo augintiniui. Pasak specialistės, tai – griežtai draudžiama. Smulkūs kaulai įstringa gerklėje, žarnose, gali jas perdurti, užkimšti, prasideda įvairūs sutrikimai, kurie gali baigtis netgi gyvūno mirtimi.

Judėjimo ir socializacijos stoka

Visiems žinoma, kad įsigijus šuniuką visi namai prisipildo džiaugsmo. Tiesa, neretai šeimininkai greitai aptingsta ir savo augintiniui ima skirti vis mažiau dėmesio. „Šuo yra aktyvus gyvūnas, jam reikia judėti, žaisti, lavinti jo smegenis. Ypač jeigu nutarėte įsigyti veislinį, pagal fiziologiją aktyvų šunį, lauke per dieną prabūti 15 minučių tikrai neužteks“, – aiškina specialistė. Anot jos, augintiniui būtina socializacija. Tą daryti reikia nuo pat mažų dienų, kad vėliau išvengtumėte peštynių su kitais šunimis, gyvūnų ar net žmonių puolimo.

„Vasarą, nusprendę palepinti savo šunį maudynėmis prie ežero, jūros, tvenkinio, nepamirškite grįžę išmaudyti jį švariu vandentiekio vandeniu. Gamtiniuose vandens telkiniuose vyrauja įvairi mikroflora, kuri esant progai gali sukelti odos problemas, ypač jei šuo yra linkęs į alergijas, turi žaizdelių ant odos“ – aiškina veterinarė. Taip pat, jeigu po maudynių šuns ausys neišsausinamos, jose ima kauptis drėgmė, atsiranda niežulys, ausų vidaus oda parausta, tampa jautri, gali prasidėti ausų uždegimas, kurio negydant šuo gali apkursti.

Taip pat reikėtų būti atsargiems žaidžiant lauke, mėtant pagalį. Svarbu, kad nuo jo nebūtų atplaišų, kurios gali strigti po liežuviu, jį perdurti. „Tą galite pastebėti tik po kurio laiko, kai žaizda tampa stipriai infekuota, o gydymas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis“ – sako I. Kirchovaitė.

Šeimininko žalingi įpročiai atsiliepia ir augintiniui

Kitas svarbus ir apleistas aspektas – rūkymo žala ne tik šeimininkui, bet ir augintiniui. Veterinarės teigimu, šunims, gyvenantiems namuose, kur yra rūkoma, gali pasireikšti tokios rimtos ligos, kaip nosies navikai, plaučių vėžys, astma, bronchitas. „Ilgasnukiams šunims pasyvus rūkymas dažniau sukelia nosies ir sinusų vėžį, nes yra didesnis paviršiaus plotas, kur gali kauptis kancerogenai. Šunims su trumpesniais snukiais didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu“, – aiškina gydytoja.

Pavojų sukelia ne tik pasyvus rūkymas tiesiogiai, kai dūmai yra įkvepiami, bet ir nuodingos medžiagos, kurios, net išvėdinus patalpų orą, lieka minkštuose balduose, kilimuose ir pačiame gyvūno kailyje. „Kiekvienas iš mūsų turime prisiimti atsakomybę ir stengtis apsaugoti savo augintinius. Jei įmanoma, nerūkyti ar rinktis sumažintos rizikos produktus – elektronines cigaretes, kaitinamo tabako įrenginius, kuriuose nėra dervų, nevyksta degimo procesas, tad atitinkamai nėra dūmų ir tai gali eliminuoti pasyvaus rūkymo keliamą žalą naminiams gyvūnams“, – sako I. Kirchovaitė. Vis dėlto, reikėtų būti budriems, kad augintinis netyčia neprarytų elektroninės cigaretės turinio.

Rūkantys šunų augintojai turėtų pasirūpinti geros kokybės oro valytuvu, padėsiančiu pašalinti toksinų kiekį bei nelaikyti gyvūno uždaroje patalpoje, kurioje yra dažnai rūkoma. Taip pat, gydytojos teigimu, parūkius svarbu nusiplauti rankas, kad glostydami gyvūną jam ant kailio nepaliktumėte nuodingų medžiagų.

Įsigijus augintinį, svarbiausia – sąmoningumas ir gyvūno poreikių supratimas. Svarbiausia – neperlenkti lazdos ir pasirūpinti tiek savo, tiek augintinio gerove.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (211)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.