Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas

 (6)
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Liūdnas šuo
© Shutterstock

Nepasiduokite liūdnam žvilgsniui

Gailus augintinio žvilgsnis tikrai nėra indikatorius, kad jūsų šuo alkanas. Dėl šios priežasties reikėtų susimąstyti prieš duodant jam dar vieną skanėstą nuo stalo. Tai, pasak „Užupio veterinarijos klinikos“ veterinarijos gydytojos Ievos Kirchovaitės, yra pirmoji ir didžiausia klaida, kurią daro šunų šeimininkai: „Žinoma, sunku atsilaikyti tam gailiam šuniuko žvilgsniui, tačiau duodami žmonių maistą patys šeimininkai nesusimąsto, kad taip gali apnuodyti savo augintinį.“ Veterinarės teigimu, kai kurie žmonių vartojami produktai šuniui gali būti toksiški, nesaugūs. Tarp jų – avokadas, vynuogės, grybai, razinos, česnakas, šokoladas, ypač juodas, ir kiti.

Pasak gydytojos, bet kokie saldumynai kenkia šuns kepenims. Jeigu nutarėte su savo augintiniu pasidalinti aitriu maistu, tai tikėtina, kad pažeisite jo virškinamąjį traktą, netgi uoslę. Beje, maisto davimas nuo stalo yra viena pagrindinių šunų nutukimo priežasčių. „Jeigu šuo maitinamas jam pritaikytu subalansuotu sausu ėdalu, tai duodami neaiškios maistinės vertės maisto likučius, sutrikdome visą balansą ir šuo gali pradėti tukti“, – teigia I. Kirchovaitė. Pasak jos, reikia nepamiršti savo augintinį maitinti du kartus per dieną, jokiu būdu nepalikti pilno priberto dubenėlio maisto visai dienai. „Šerti augintinį reikėtų tik aukščiausios klasės ėdalu, kuris subalansuotas kiekvienai situacijai, ypač esant lėtinei ligai ar alergijai“ – sako I. Kirchovaitė.

Dar viena opi problema, su kuria susiduria veterinarijos klinikos gydytojai – kaulų davimas savo augintiniui. Pasak specialistės, tai – griežtai draudžiama. Smulkūs kaulai įstringa gerklėje, žarnose, gali jas perdurti, užkimšti, prasideda įvairūs sutrikimai, kurie gali baigtis netgi gyvūno mirtimi.

Judėjimo ir socializacijos stoka

Visiems žinoma, kad įsigijus šuniuką visi namai prisipildo džiaugsmo. Tiesa, neretai šeimininkai greitai aptingsta ir savo augintiniui ima skirti vis mažiau dėmesio. „Šuo yra aktyvus gyvūnas, jam reikia judėti, žaisti, lavinti jo smegenis. Ypač jeigu nutarėte įsigyti veislinį, pagal fiziologiją aktyvų šunį, lauke per dieną prabūti 15 minučių tikrai neužteks“, – aiškina specialistė. Anot jos, augintiniui būtina socializacija. Tą daryti reikia nuo pat mažų dienų, kad vėliau išvengtumėte peštynių su kitais šunimis, gyvūnų ar net žmonių puolimo.

„Vasarą, nusprendę palepinti savo šunį maudynėmis prie ežero, jūros, tvenkinio, nepamirškite grįžę išmaudyti jį švariu vandentiekio vandeniu. Gamtiniuose vandens telkiniuose vyrauja įvairi mikroflora, kuri esant progai gali sukelti odos problemas, ypač jei šuo yra linkęs į alergijas, turi žaizdelių ant odos“ – aiškina veterinarė. Taip pat, jeigu po maudynių šuns ausys neišsausinamos, jose ima kauptis drėgmė, atsiranda niežulys, ausų vidaus oda parausta, tampa jautri, gali prasidėti ausų uždegimas, kurio negydant šuo gali apkursti.

Taip pat reikėtų būti atsargiems žaidžiant lauke, mėtant pagalį. Svarbu, kad nuo jo nebūtų atplaišų, kurios gali strigti po liežuviu, jį perdurti. „Tą galite pastebėti tik po kurio laiko, kai žaizda tampa stipriai infekuota, o gydymas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis“ – sako I. Kirchovaitė.

Šeimininko žalingi įpročiai atsiliepia ir augintiniui

Kitas svarbus ir apleistas aspektas – rūkymo žala ne tik šeimininkui, bet ir augintiniui. Veterinarės teigimu, šunims, gyvenantiems namuose, kur yra rūkoma, gali pasireikšti tokios rimtos ligos, kaip nosies navikai, plaučių vėžys, astma, bronchitas. „Ilgasnukiams šunims pasyvus rūkymas dažniau sukelia nosies ir sinusų vėžį, nes yra didesnis paviršiaus plotas, kur gali kauptis kancerogenai. Šunims su trumpesniais snukiais didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu“, – aiškina gydytoja.

Pavojų sukelia ne tik pasyvus rūkymas tiesiogiai, kai dūmai yra įkvepiami, bet ir nuodingos medžiagos, kurios, net išvėdinus patalpų orą, lieka minkštuose balduose, kilimuose ir pačiame gyvūno kailyje. „Kiekvienas iš mūsų turime prisiimti atsakomybę ir stengtis apsaugoti savo augintinius. Jei įmanoma, nerūkyti ar rinktis sumažintos rizikos produktus – elektronines cigaretes, kaitinamo tabako įrenginius, kuriuose nėra dervų, nevyksta degimo procesas, tad atitinkamai nėra dūmų ir tai gali eliminuoti pasyvaus rūkymo keliamą žalą naminiams gyvūnams“, – sako I. Kirchovaitė. Vis dėlto, reikėtų būti budriems, kad augintinis netyčia neprarytų elektroninės cigaretės turinio.

Rūkantys šunų augintojai turėtų pasirūpinti geros kokybės oro valytuvu, padėsiančiu pašalinti toksinų kiekį bei nelaikyti gyvūno uždaroje patalpoje, kurioje yra dažnai rūkoma. Taip pat, gydytojos teigimu, parūkius svarbu nusiplauti rankas, kad glostydami gyvūną jam ant kailio nepaliktumėte nuodingų medžiagų.

Įsigijus augintinį, svarbiausia – sąmoningumas ir gyvūno poreikių supratimas. Svarbiausia – neperlenkti lazdos ir pasirūpinti tiek savo, tiek augintinio gerove.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (23)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (29)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.