Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas

 (6)
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Liūdnas šuo
© Shutterstock

Nepasiduokite liūdnam žvilgsniui

Gailus augintinio žvilgsnis tikrai nėra indikatorius, kad jūsų šuo alkanas. Dėl šios priežasties reikėtų susimąstyti prieš duodant jam dar vieną skanėstą nuo stalo. Tai, pasak „Užupio veterinarijos klinikos“ veterinarijos gydytojos Ievos Kirchovaitės, yra pirmoji ir didžiausia klaida, kurią daro šunų šeimininkai: „Žinoma, sunku atsilaikyti tam gailiam šuniuko žvilgsniui, tačiau duodami žmonių maistą patys šeimininkai nesusimąsto, kad taip gali apnuodyti savo augintinį.“ Veterinarės teigimu, kai kurie žmonių vartojami produktai šuniui gali būti toksiški, nesaugūs. Tarp jų – avokadas, vynuogės, grybai, razinos, česnakas, šokoladas, ypač juodas, ir kiti.

Pasak gydytojos, bet kokie saldumynai kenkia šuns kepenims. Jeigu nutarėte su savo augintiniu pasidalinti aitriu maistu, tai tikėtina, kad pažeisite jo virškinamąjį traktą, netgi uoslę. Beje, maisto davimas nuo stalo yra viena pagrindinių šunų nutukimo priežasčių. „Jeigu šuo maitinamas jam pritaikytu subalansuotu sausu ėdalu, tai duodami neaiškios maistinės vertės maisto likučius, sutrikdome visą balansą ir šuo gali pradėti tukti“, – teigia I. Kirchovaitė. Pasak jos, reikia nepamiršti savo augintinį maitinti du kartus per dieną, jokiu būdu nepalikti pilno priberto dubenėlio maisto visai dienai. „Šerti augintinį reikėtų tik aukščiausios klasės ėdalu, kuris subalansuotas kiekvienai situacijai, ypač esant lėtinei ligai ar alergijai“ – sako I. Kirchovaitė.

Dar viena opi problema, su kuria susiduria veterinarijos klinikos gydytojai – kaulų davimas savo augintiniui. Pasak specialistės, tai – griežtai draudžiama. Smulkūs kaulai įstringa gerklėje, žarnose, gali jas perdurti, užkimšti, prasideda įvairūs sutrikimai, kurie gali baigtis netgi gyvūno mirtimi.

Judėjimo ir socializacijos stoka

Visiems žinoma, kad įsigijus šuniuką visi namai prisipildo džiaugsmo. Tiesa, neretai šeimininkai greitai aptingsta ir savo augintiniui ima skirti vis mažiau dėmesio. „Šuo yra aktyvus gyvūnas, jam reikia judėti, žaisti, lavinti jo smegenis. Ypač jeigu nutarėte įsigyti veislinį, pagal fiziologiją aktyvų šunį, lauke per dieną prabūti 15 minučių tikrai neužteks“, – aiškina specialistė. Anot jos, augintiniui būtina socializacija. Tą daryti reikia nuo pat mažų dienų, kad vėliau išvengtumėte peštynių su kitais šunimis, gyvūnų ar net žmonių puolimo.

„Vasarą, nusprendę palepinti savo šunį maudynėmis prie ežero, jūros, tvenkinio, nepamirškite grįžę išmaudyti jį švariu vandentiekio vandeniu. Gamtiniuose vandens telkiniuose vyrauja įvairi mikroflora, kuri esant progai gali sukelti odos problemas, ypač jei šuo yra linkęs į alergijas, turi žaizdelių ant odos“ – aiškina veterinarė. Taip pat, jeigu po maudynių šuns ausys neišsausinamos, jose ima kauptis drėgmė, atsiranda niežulys, ausų vidaus oda parausta, tampa jautri, gali prasidėti ausų uždegimas, kurio negydant šuo gali apkursti.

Taip pat reikėtų būti atsargiems žaidžiant lauke, mėtant pagalį. Svarbu, kad nuo jo nebūtų atplaišų, kurios gali strigti po liežuviu, jį perdurti. „Tą galite pastebėti tik po kurio laiko, kai žaizda tampa stipriai infekuota, o gydymas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis“ – sako I. Kirchovaitė.

Šeimininko žalingi įpročiai atsiliepia ir augintiniui

Kitas svarbus ir apleistas aspektas – rūkymo žala ne tik šeimininkui, bet ir augintiniui. Veterinarės teigimu, šunims, gyvenantiems namuose, kur yra rūkoma, gali pasireikšti tokios rimtos ligos, kaip nosies navikai, plaučių vėžys, astma, bronchitas. „Ilgasnukiams šunims pasyvus rūkymas dažniau sukelia nosies ir sinusų vėžį, nes yra didesnis paviršiaus plotas, kur gali kauptis kancerogenai. Šunims su trumpesniais snukiais didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu“, – aiškina gydytoja.

Pavojų sukelia ne tik pasyvus rūkymas tiesiogiai, kai dūmai yra įkvepiami, bet ir nuodingos medžiagos, kurios, net išvėdinus patalpų orą, lieka minkštuose balduose, kilimuose ir pačiame gyvūno kailyje. „Kiekvienas iš mūsų turime prisiimti atsakomybę ir stengtis apsaugoti savo augintinius. Jei įmanoma, nerūkyti ar rinktis sumažintos rizikos produktus – elektronines cigaretes, kaitinamo tabako įrenginius, kuriuose nėra dervų, nevyksta degimo procesas, tad atitinkamai nėra dūmų ir tai gali eliminuoti pasyvaus rūkymo keliamą žalą naminiams gyvūnams“, – sako I. Kirchovaitė. Vis dėlto, reikėtų būti budriems, kad augintinis netyčia neprarytų elektroninės cigaretės turinio.

Rūkantys šunų augintojai turėtų pasirūpinti geros kokybės oro valytuvu, padėsiančiu pašalinti toksinų kiekį bei nelaikyti gyvūno uždaroje patalpoje, kurioje yra dažnai rūkoma. Taip pat, gydytojos teigimu, parūkius svarbu nusiplauti rankas, kad glostydami gyvūną jam ant kailio nepaliktumėte nuodingų medžiagų.

Įsigijus augintinį, svarbiausia – sąmoningumas ir gyvūno poreikių supratimas. Svarbiausia – neperlenkti lazdos ir pasirūpinti tiek savo, tiek augintinio gerove.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (165)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.

Kokį akvariumą rinktis: stiklo ar išmanųjį akrilo? (9)

Kokį akvariumą rinktis: stiklo ar išmanųjį akrilo?
Daugelis mūsų mylime ir rūpinamės gyvūnais: šunimis, katėmis, paukščiais, žiurkėnais ar žuvimis. Kai kurie pagalvoja apie jų priežiūrą: kas prižiūrės? Kiek laiko ir pinigų reikės? Galima būtų apibendrintai paklausti, kokie gyvūnai mažiausiai reikalauja priežiūros, laiko ir pinigų? Atsakymas – žuvys. Joms tik reikia gero akvariumo, tačiau kokį pasirinkti, rašoma pranešime spaudai.

Žiaurus valdininkų abejingumas: ruošiasi išniekinti gyvūnų kapines (27)

Žiaurus valdininkų abejingumas: ruošiasi išniekinti gyvūnų kapines
Kol valdininkai išsisukinėja nuo atsakomybės, daugiau nei 100 žmonių turės perlaidoti savo augintinius, palaidotus oficialiose gyvūnų kapinėse, arba leisti, kad buldozeris juos išverstų. Negana to, žmonės, laidodami gyvūnus aiškiai nepažymėtoje teritorijoje, kėlė grėsmę savo gyvybei – per giliai įsmeigus kastuvą ir pažeidus aukšto slėgio dujų trasos vamzdžius, nelaimė neišvengiama, rašoma pranešime spaudai.

Padėti beglobiams gyvūnams dabar bus dar paprasčiau (5)

Padėti beglobiams gyvūnams dabar bus dar paprasčiau
Paramos akcija „Padėkime gyvūnams“ jau ne pirmus metus stengiasi pagerinti beglobių gyvūnų gyvenimo sąlygas. Ilgalaikės socialinės iniciatyvos organizatorė, gyvūnų ėdalo gamintoja „Purina“, drauge su mažmeniniu prekybos tinklu RIMI, kiekvienam suteikia galimybę prisidėti vos panorėjus. Norintys paaukoti, nuo šiol gali tai padaryti paprastai ir patogiai – pirkdami bet kuriuos „Purina“ produktus, nuo kurių 5 proc. sumos bus paaukoti prieglaudai „SOS gyvūnai“. Surinkti pinigai bus skirti „SOS vilties apartamentų” įrengimui, rašoma „Purinos“ pranešime.

Kodėl beglobių gyvūnų skaičius Lietuvoje auga? (19)

Kodėl beglobių gyvūnų skaičius Lietuvoje auga?
„Kai įrengėme prieglaudoje vietas beglobiams gyvūnams, planavome, kad po penkerių metų jų bus vienetai. Tačiau tokio augimo, koks yra šiuo metu Lietuvoje, negalėjau nuspėti“, – sako veterinarijos gydytoja Jurgita Šventoraitytė-Gustaitienė. Pasak jos, visuomenės dėmesys ir rūpestis beglobiams gyvūnams auga, tačiau pasitaiko atvejų, kai tenka susidurti su žiauriu elgesiu ir nepriežiūra.

Pateikė išvadas dėl pareigūnų, šaudžiusių į šunis: tokią teisę jie turėjo (30)

Pateikė išvadas dėl pareigūnų, šaudžiusių į šunis: tokią teisę jie turėjo
Šiandien Vilniaus apskrities vyriausio policijos komisariato (VPK) Imuniteto valdybos Vidaus tyrimų skyriuje baigtas tarnybinis patikrinimas dėl Vilniaus apskrities VPK Patrulių rinktinės pareigūnų panaudotų šaunamųjų ginklų prieš šunis, rašoma pranešime spaudai.

Jei įtariate, kad augintinis apsinuodijo – nedelskite (10)

Jei įtariate, kad augintinis apsinuodijo – nedelskite
Pastaruoju metu Vilniaus mieste padaugėjo atvejų, kai žiurkių nuodais apsinuodijo šeimininkų vedžiojami šunys. Veterinarai sako, kad šeimininkai nelaimę pastebi jau per vėlai, nes nuodų poveikis gali išryškėti tik po kelių valandų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (73)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (32)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.