aA
Per karantiną be žiūrovų dėmesio likę menininkai siūlo būdų, kaip nenutolti nuo kultūros, malšinti susikaupusį skaitmeninį nuovargį ir praturtinti šių nerimastingų laikų kasdienybę. Tam nereikia būriuotis parodų atidarymuose ar specialiai lankytis muziejuose – prasmingų patyrimų galima pasisemti ir vaikštant gryname ore. Menas po truputį persikelia į lauko erdves.
Andriaus Makarevičiaus darbai
Andriaus Makarevičiaus darbai
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pasivaiščiojimai su Čiurlioniu

Nors M. K. Čiurlionio namai Vilniuje lankytojams uždari, jie yra pasiekiami virtualioje erdvėje, socialiniuose tinkluose. Beveik prieš metus Čiurlionio namų sukurta mobilioji programėlė „Čiurlionio Vilnius“ gali tapti puikiu bičiuliu šiomis dienomis – pasivaikštinėti Vilniaus senamiesčio gatvėmis atrandant vietas, nuspalvintas Čiurlionio veikla. Programėlėje – ir daugiau įdomios informacijos apie to laikmečio Vilnių, lietuvių tautinio atgimimo asmenybes ir jų veiklą.

Čiurlionio namai siūlo idėją prasmingiems pasivaikščiojimams
Čiurlionio namai siūlo idėją prasmingiems pasivaikščiojimams
© Organizatoriai


Čiurlionio namai siūlo idėją savaitgaliui ir ne tik – saugų kultūrinį patyrimą, pasivaikščiojimą Čiurlionio takais Vilniuje, t. y. įprastą pasivaikščiojimą papildyti čiurlioniškomis akimirkomis, Vilniaus mieste slypinčiais istoriniais atradimais: kada, kur ir kodėl lankėsi Čiurlionis, kaip miestas atrodė Čiurlionio akimis ir dabar, mūsų laiškais? Vien pagrindinėje, dažnai lankomoje Vilniaus gatvėje slypi trys Čiurlionio vietos.

Nemokamą mobiliąją programėlę „Čiurlionio Vilnius“ galima atsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių.

Čiurlionio namų languose, tiesiai Savičiaus gatvėje sužibo „Atvira Paroda“, kurioje eksponuojama fotografo Stanislovo Žvirgždo fotografijų paroda „Čiurlionio Vilnius“, kurią sudaro fotografijos darbai žymintis Vilniaus vietas, kuriose lankėsi ir pats Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Čiurlionio namai kviečia ir siūlo paprastus pasivaikščiojimus papildyti Čiurlionišku turiniu. Daugiau informacijos ČIA.

Menas persikelia į lauko erdves: ką įdomaus galima pamatyti?
© Organizatoriai


MO parodą perkelia į lauką

Antrojo karantino metu uždarytas MO muziejus pristato staigmeną – šiuo metu muziejuje eksponuojama paroda „Kodėl taip sunku mylėti?“ perkeliama į lauką. Artimiausias tris savaites dalis parodos kūrinių bus eksponuojami lauke.

Kartu su partneriais „JCDecaux Lietuva“ įgyvendinamas projektas sukuria unikalią galimybę visiems vilniečiams pamatyti dalį parodos „Kodėl taip sunku mylėti?“ kūrinių tiesiog vaikštant lauke.

Muziejininkai sugalvojo, kaip sukurti galimybę žiūrovams kūrinius pamatyti kitaip – dalį lietuvių autorių kūrinių perkėlė į lauką.

Dar vasarą kartu su Vilniaus miesto savivaldybe įgyvendintas lauko galerijos projektas „Menas be stogo“ įkvepia daugiau meno kūrėjų ir institucijų išeiti į miesto gatves ir tiesiogiai užkalbinti žiūrovą ten, kur jis galbūt nesitiki.

Mo parodą perkelia į lauką
Mo parodą perkelia į lauką
© Mantas Repečka


Kiekvienas parodos kūrinys, kurį galima pamatyti lauke, turi QR kodą ir nuorodą į parodai lauke sukurtą puslapį. Jame smalsuolių laukia pati įvairiausia informacija: video įrašai su parodos kuratoriais, tinklalaidės su parodoje eksponuojamais MO kolekcijos autoriais, parodos e. gidas, įtraukiančios viktorinos-žaidimai, straipsniai.

Skirtingi parodos „Kodėl taip sunku mylėti?“ kūriniai bus pasklidę po įvairias miesto vietas. Tokiu būdu galima kaskart atrasti vis naują kūrinį. O jį pamačius stabtelti, pasmalsauti ir įsikvėpti skaitant, žiūrint ar klausant įvairias parodą ir meno kūrinius lydinčias istorijas.

Pasigrožėti kūriniais per galerijos langą

Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) vyksta dailininko Ričardo Bartkevičiaus retrospektyvi tapybos paroda „R. B. apie R. B.“, kurioje eksponuojami pastarųjų metų autoriaus tapyba. R. Bartkevičiaus paveiksluose persipina regimojo ir vidinio pasaulių, pilnų išgyvenimų ir nuojautų, atspindžiai, apstu autobiografinių nuorodų, kartais jie persmelkti dramatiško sarkazmo, kartais – linksmi ir nerūpestingi.

Galerijai užvėrus duris dėl karantino, žiūrovai kviečiami apžiūrėti parodą pro vitrininius galerijos langus.

Andriaus Makarevičiaus darbai matomi pro galerijos langą
Andriaus Makarevičiaus darbai matomi pro galerijos langą
© Asmeninio archyvo nuotr.


Pro Dailininkų sąjungos galerijos langus į žiūrovą žvelgs ir kito kūrėjo, dailininko Andriaus Makarevičiaus tapyti personažai. O jie tikrai nepėsti – treninguotieji atspindi vos už kelių šimtų metrų esančio stoties rajono gyvenimą. Tame slypi nemažai intrigos bei įdomumo – žiūrovas yra įtraukiamas į estetinį nuotykį, kaip betarpiškas dalyvis.

Paroda persikėlė į dailės saloną-studiją „MOrka“
Paroda persikėlė į dailės saloną-studiją „MOrka“
© Asmeninio archyvo nuotr.


Meno projektų erdvėje „Janso muziejus“ buvo suplanuota paroda iš Janso muziejaus rinkinio, projektų erdvė yra rūsyje ir karantino metu ji – uždara.

Buvo nuspręsta parodą perkelti į dailės saloną-studiją „MOrka“ (Pylimo g. 21B, Vilnius).

„Išdažiau sienas baltai, pakabinau dienos lempas ir iškabinau savo surinktų darbų, daugiausiai draugų kolekciją, kartu su savo tapybos darbais, fotokoliažais ir objektais. Kolekcijoje yra Martino Jankaus, Vytauto Dubausko, Eglės Karpavičiūtės, Sigito Lukausko, Ryčio Minkevičiaus tapybos, Audriaus Naujokaičio grafikos, Aido Bareikio piešinių, Algimanto Aleksandravičiaus, Ramūno Danisevičiaus ir Gintauto Trimako nuotraukų, ir Jono Meko atspaudų iš kino juostų. O monitoriui prie lango bėga Ramūno Danisevičiaus vaizdai iš galerijoje vykusių performansų dokumentacijos“, – karantino išprovokuotomis naujienomis dalijosi dailininkas Evaldas Jansas.

Paroda persikėlė į dailės saloną-studiją „MOrka“
Paroda persikėlė į dailės saloną-studiją „MOrka“
© Asmeninio archyvo nuotr.


Beryškinant interjerą ir eksterjerą grafiti freskom puošė Trexus (Kipras Kuris Piešia) ir Trafik (Trafikmoves). Kūriniai matomi ir naktį, dailininkas sakė paliekantis salone-studijoje šviesą.

Atminimo ženklai

Savivaldybės inicijuota ir antrus metus vykstanti programa „Kuriu Vilnių“ toliau su menininkų pagalba gaivina primirštas sostinės erdves. Pernai buvo įgyvendinti dar 6 kūrybiniai projektai, papuošę Vilniaus miestą. Visus projektus galima pamatyti ČIA.

Atminimo ženklas 100-osioms architekto ir skulptoriaus Antano Vivulskio mirties metinėms
Atminimo ženklas 100-osioms architekto ir skulptoriaus Antano Vivulskio mirties metinėms
© Organizatoriai


Vieni jų:

Naujamiestyje, ties Vytenio g. 6 atidengtas pagal architekto Antano Vivulskio autorinius brėžinius iš bronzos išlietas erdvinis bažnyčios modelis. Atminimo ženklas atidengtas minint 100-ąsias architekto ir skulptoriaus A. Vivulskio mirties metines. Projekto autoriai Gintaras Čaikauskas ir skulptorius Tadas Gutauskas.

„Antakalnio sienos“ – Lietuvos dailininkų sąjungos freskos ant Vilniaus Antakalnio progimnazijos ir apleisto pastato P. Vileišio g. 14A.

Rimanto Milkinto skulptūra „@per tris dienas“ (Dariaus ir Girėno g. 25).

„Sentimentų banga“
„Sentimentų banga“
© Inga Dinga


Nuo lapkričio 19 d. iki 2021 m. sausio 8 d. Lietuvos fotomenininkų sąjungos bibliotekos / Prospekto galerijos vitrinoje (Gedimino pr. 43, Vilnius) Inga Dinga pristato projektą „Sentimentų banga“.

Įvietintas kūrinys, sumanytas dar iki karantino paskelbimo, žiūrovams bus matomas visą parą, nepriklausomai nuo galimybių lankytis galerijose. Inga Dinga kiekvienam praeiviui pateikia 475-ių Fuji Instax mozaiką kaip Žvėryno rajono langų ir langinių tipologiją.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Rolandui Rastauskui visam gyvenimui įstrigo vaikystėje iš Juozo Grušo gauta pastaba (23)

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos suorganizuotame virtualiame renginyje...

Minint antrąsias Jono Meko mirties metines – Gedimino Storpirščio skaitomos eilės Jaunimo teatras tęsia virtualių renginių programą (3)

Šiandien, sausio 23-ąją, legendinio poeto, eseisto ir avangardinio kino kūrėjo Jono Meko mirties...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus, serialus ir knygas rekomenduoja Imantas Selenis? (21)

Su fotografijos medija daugiausiai dirbančiam, teisininko išsilavinimą turinčiam Imantui Seleniui...

Per apšviestus vitrininius langus – Liucijos Kryževičienės-Hutcheon kūrybos paroda (1)

Nuo sausio 27 d. (trečiadienio) Dailininkų sąjungos galerijoje ( Vokiečių g. 2, Vilnius) pradės...

Į knygą savo išgyvenimus sudėjęs kunigas Ričardas Doveika: pašaukimas nėra vagis knygos ištrauka (3)

„Ar esu geras kunigas? Spręsti žmonėms, ne man. Bet galiu tvirtai pasakyti – esu laimingas...

Top naujienos

Lietuvą šiurpinusios gaujos narys – vėl teisėsaugos akiratyje: klampina pareigūnų agentų liudijimai

Prieš daugiau kaip du dešimtmečius Lietuvoje plačiai išgarsėjusios vadinamosios...

Siekia pažaboti bankų koncentraciją Lietuvoje: negali būti „per didelių, kad žlugtų“ (7)

Lietuvos bankas galėtų įgyti naują įrankį, kuris ateityje leistų užkardyti perteklinį...

Ekspertai apie pavojingus ženklus dėl vakcinų: kai kurios šalys praranda kantrybę (160)

Skirtinga COVID-19 vakcinų prieiga pasaulio mastu kelia susirūpinimą, kad užsitęsęs...

Išaugus alkoholio vartojimui, psichologas pataria: yra būdas atsikratyti žalingų įpročių (173)

Pandemijos metu pablogėjusi gyventojų emocinė sveikata atsispindi ir įpročių statistikoje –...

Rimvydas Valatka. Karbauskio-Verygos draudimai valdo ir valdys? (384)

Bidenas per 30 min. po inauguracijos grąžino JAV į Paryžiaus klimato susitarimą ir PSO,...

Dailius Dargis | D+

Sūnaus netekusiam tėvui teko imtis detektyvo darbo: nuėjo kryžiaus kelius, kad Kauno banditas būtų nuteistas siūlo 1000 eurų tam, kas atskleis jo buvimo vietą (1)

Iki šiolei vis dar neužbaigto autoįvykio, pasiglemžusio jauno kauniečio gyvybę, bylą...

Tai, ką karščiuojant privaloma žinoti kiekvienam: dvejus vaistus vartoti reikėtų ypač atsargiai – gresia net mirtis (55)

Karščiavę esame visi ir, tikriausiai, ne vieną kartą. Ir, matyt, kiekviena šeima turi savo...

Šaras užvedė puolimo mašiną: „Barca“ per tris kėlinius pelnė 94 taškus

Šarūno Jasikevičiaus treniruojama „Barcelona“ (16-3) pademonstravo galingą puolimą ir...

Riebios kritikos politikams pažėręs Vaitulionis: nustokime žodžius vynioti į vatą (330)

Nors sausio viduryje termometrų stulpeliai leidosi gerokai žemiau nulio, lietuvių tai...