Jau tarptautiniu tapusio festivalio idėja G. Pyšniako ir vienos žymiausių šių dienų lietuvių smuikininkių, daugelio tarptautinių konkursų laureatės Dalios Dėdinskaitės galvose gimė tuomet, kai jie dešimt metų studijavo ir gyveno Vienoje.

„Kalėdoms grįždavome į Lietuvą aplankyti artimiausiųjų. Tuo pačiu norėdavome surengti koncertų. Bet ne tokių, kurie lepintų publiką, jai pataikautų, o būtų rimtos, vertingos kamerinės muzikos. Pirmais metais festivalis vyko Vytauto Kasiulio dailės muziejuje. Gražią programą atliko kolegos, taip pat Austrijoje gyvenę lietuviai, o salėje buvo gal keturi ar penki žmonės. Tada visi manęs klausė: kam to reikia? Ir išties – nei atlikėjams malonu, nei džiaugsmo klausytojams, nes jie tiesiog neatėjo. Pagalvojau, kad iš pirmo ne paties sėkmingiausio karto negalima spręsti, ar seksis, reikia sukurti tradiciją. Pamažu žmonės apie festivalį išgirdo, paklausę vieną koncertą, nusipirkdavo bilietų į kitus. Jau antrais metais sekėsi visai neblogai, o trečiais beveik visi bilietai buvo parduoti“, – pasakoja violončelininkas.

Vienas didžiausių „Kalėdinio Vilniaus“ koncertų „Austrija. Viena“ gruodžio 31-ją vyks Vilniaus rotušėje. Su G. Pyšniaku ir D. Dėdinskaite gros jos profesorius, vienas žymiausių austrų smuikininkų Christianas Atenburgeris, bei Lietuvos publiką jau spėjęs sužavėti Ekvadoro pianistas Andrésas Añazco, gyvenantis ir kuriantis Vienoje.

Andrésas Añazco

„Groti su jaunais muzikantais – didelis įkvėpimas, įrodantis klasikinės muzikos tęstinumą iš kartos į kartą. Dalia buvo mano studentė Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete, vėliau tapo mano asistente. Mokyti tokius darbščius, gabius ir didelius tikslus keliančius žmonės labai malonu. Bendras darbas išaugo į bičiulystę ir kūrybinę partnerystę, o tai tarp dėstytojo ir studento retokai pasitaiko. Vilniuje atliksime programą, kuri labai susijusi su mano miestu – Viena. Čia Gustavas Mahleris vadovavo operai, o Johannesas Brahmsas praleido didžiąją dalį gyvenimo“, – sakė Austrijos dvasią vilniečiams perteiksiantis Ch. Atenburgeris.

Ch. Atenburgeris

Daugybės tarptautinių konkursų laureatas, koncertuojantis garsiausiose pasaulio koncertų salėse, pianistas A. Añazco, Vilniuje pirmąsyk skambino 2012-aisiais, po to dar ne kartą čia grįžo groti. Jis džiaugiasi susitikimais su mūsų publika: „Nėra geresnės dovanos muzikantui kaip klausytojai, kurie kartu su tavimi seka kiekvieną natą, akordą, kvėpuoja drauge ir išgyvena akimirką čia ir dabar. Beje, su Dalia ir Glebu mes pažįstami daugybę metų, tačiau dar nesame drauge groję. Labai laukiu koncertų dar ir dėl to, kad prie mūsų prisijungs Christianas. Šie žmonės – ir bičiuliai, ir fantastiški muzikantai“.

G. Mahlerio ir J. Brahmso kūrinių programą „Austrija. Viena“ tarptautinis kvartetas pirmiau nei Vilniuje gruodžio 29 d. atliks Šiaulių „Laiptų“ galerijoje.

Gruodžio 30 d. vyks du festivalio koncertai. G. Pyšniakas, D. Dėdinskaitė ir charizmatiškasis akordeonininkas Tadas Motiečius Vilniaus rotušėje atliks programą „Tango. Piazzolla“. Skambės Ástoro Piazzollos „Keturi metų laikai Buenos Airėse”, „Oblivion“, „Escualo“, „Le Grand Tango“ ir kiti kūriniai. Koncertui magijos suteiks tango šokėjai Carlos ir Brigita Rodriguez’ai. Tą pačią dieną Trakų Vokės dvaro sodyboje koncerte „Džiazas. Kitaip“ pasirodys vienintelis profesionalus Lietuvos vibrafonininkas Marius Šinkūnas ir džiazo gitaritas Mindaugas Stumbras, grosiantys originalias savo kompozicijas.

Trakų Vokės dvaro sodyboje gruodžio 31-ąją vyks du koncertai „Chopin / Šopenas“ – pianistas Darius Mažintas skambins Fryderyko Chopino noktiurnus ir balades. Pirmąją 2023-iųjų dieną ten pat naujametį koncertą „Kylančios žvaigždės“ surengs 2022 metų Vilniaus tarptautinio jaunimo muzikos konkurso „Premio Scarlatti“ nugalėtojai pianistas Pijus Pirogovas ir tenoras Nojus Vytis Gutauskas, kuriam akompanuos Raminta Gocentienė.

„Muzika, kurią siūlome, nėra pati lengviausia, tad kaip smagu, kad žmonės ją renkasi! Vadinasi, esame reikalingi, turime savo klausytoją. Kitąmet festivaliui bus dešimt metų. Simboliška, ši sukaktis sutampa su Vilniaus 700-uoju gimtadieniu. Tad programą ruošime dar įspūdingesnę“, – žadėjo „Kalėdinį Vilnių“ rengiančios viešosios įstaigos „Ars Lituanica“ vadovas G. Pyšniakas. Festivalio partneriai – Vilniaus rotušė ir Trakų Vokės dvaro sodyba.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją