aA
„Apsiausiu batukus ir keliausiu pas vaikus“, – dažnas prisimename vaikystėje išmoktą eilėraštį. Bet kai prireikia savo mažyliui išrinkti tinkamus batus, kuriais apsiavęs jis pravers darželio duris, taip paprasta, kaip eilėraščio autoriui, neatrodo. Į ką atkreipti dėmesį renkantis batus, kad šie būtų ne tik gražūs, bet ir patogūs pataria vaikų ortopedas Gintaras Kušleika.
Vaikas aunasi batukus
© Organizacijos nuotr.

Pas ortopedą – dažniau

Pėdos yra tarsi namo pamatas. Kuo jis geriau paklotas, tuo tvirtesnis namas ant jo stovi. O kuo sveikesnės yra pėdos, tuo taisyklingesnė žmogaus laikysena, kuri, beje, daro įtaką sąnariams bei raumenims. Taigi, kuo anksčiau pradėsime rūpintis mažylio pėdutėmis, tuo vaikas bus sveikesnis.

Na, o pėdų deformacijos būna tiek įgimtos, tiek įgytos.

Šleivapėdystė. Viena sudėtingiausių įgimtų ligų yra šleivapėdystė, kuri neretai painiojama su šleivojimu. Tačiau tai skirtingos ligos. Esant šleivapėdystei, kūdikis jau gimsta su pasukta į vidų, nelanksčia (rigidiška) pėdute, kuri sunkiai pasiduoda korekcijai, todėl paprastai prireikia etapinių gipsavimų ir bent vienos operacijos. O šleivojimo priežastis gali būti tiek pėdų deformacija, tiek blauzdų rotacija ar net klubų sąnarių anatomijos ypatumai. Todėl mažyliui pradėjus šleivoti nereiktų skubėti pirkti ortopedinės avalynės. Gali būti, kad jos visiškai nereikia ir užteks tik trumpos vaikų ortopedo konsultacijos.

Plokščiapadystė. Kita ne mažiau sudėtinga pėdų liga – plokščiapadystė. Šiuo atveju ir vėl neretai painiojamos dvi patologijos. Viena vargina, kai pėda būna plokščia ir rigidiška, skausminga dėl čiurnos-pėdos kaulų anomalijų, o antra – mobilioji plokščiapadystė – vaikui paprastai nesukelia jokio diskomforto ir funkcijų sutrikimo.

Mažyliui pradėjus vaikščioti, jo pėdos skliautas būna žemas dėl storesnio riebalinio audinio ar čiurnos raiščių elastingumo. Tačiau maždaug iki 6–7 mažylio gimtadienio šis skliautas susiformuoja. Jei vaikas yra fiziškai aktyvus, mažai pavargsta, avalynė nudėvima tolygiai, net ir esant neaukštam pėdų skliautui, tai greičiausiai gydymo neprireiks. Jei šeimoje yra pilnapadžių, didelė tikimybė, jog ir vaikas bus pilnapadis ir jokie specialūs batai, maunami nuo mažų dienų, jam nepadės.

Vaikų ortopedas Gintaras Kušleika
Vaikų ortopedas Gintaras Kušleika
© Organizacijos nuotr.

Svarbu. Sunerimti reiktų tuomet, jei mažylis skundžiasi pėdų skausmu ar greitu jų nuovargiu. Tokiu atveju reikėtų kuo skubiau kreiptis į vaikų ortopedą. Dažniausiai tėvai šiuos specialistus linkę nuvertinti ir su savo atžalomis per pirmą jų gyvenimo dešimtmetį vaikų ortopedo kabineto duris praveria vos vieną ar du kartus. O tuomet pėdų bėdos jau būna pastebimai užleistos ir ką nors pakeisti jau būna gerokai sunkiau. Pas ortopedą ikimokyklinukams derėtų apsilankyti ne rečiau nei kas dvejus metus, o dar geriau – kasmet. Vaikai labai greitai auga, todėl pėdų pokyčiai (nesvarbu, ar į gerąją, ar į blogąją pusę) vystosi labai greitai.

Ar batai veikia pėdą?

Tėvai, norėdami, kad jų mažylių pėdutės būtų sveikos, neriasi iš kailio ieškodami tinkamos avalynės. Mat visuomenėje yra paplitusi nuomonė, kad batai yra atsakingi už pėdos skliauto formavimąsi. Todėl neretai ieškoma būtent ortopedinių batų, nė nesusimąstant, kad anksčiau tokių „teisingų“ batų nebuvo, o pėdos vis tiek susiformuodavo taisyklingai, su aukštu skliautu. Tai reiškia, kad pėdos vystymasis nesusijęs su tuo, kokius batus vaikas avi.

Dar geriau – jei mažylis išvis nesiauna batų, o natūraliais paviršiais vaikšto basomis kojomis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad batai pagydyti pėdos ar suformuoti jos skliauto negali. Tačiau jei batai bus kieti ir nelankstūs, jie gali neigiamai paveikti besivystančią pėdą.

Jei renkamės lauko batus

Reikėtų žinoti, kad pagrindinė batų funkcija yra kitokia – saugoti pėdą nuo sužeidimų ir drėgmės. Todėl renkantis lauko batus reikėtų atkreipti dėmesį į keturis pagrindinius dalykus:

  • Medžiaga. Batai turėtų būti pagaminti iš kokybiškų, geriausia – natūralių medžiagų;
  • Padas turėtų būti minkštas ir elastingas;
  • Priekinė dalis – plati, kad pirštai nebūtų suspausti. Taip pat nederėtų pamiršti, kad vaikai auga, todėl turėtų likti ne mažiau nei 1 cm iki pirštų. Auksinis standartas – turėtų likti tarpas, lygus vaiko kojos nykščio pločiui;
  • Kulnas – fiksuotas tvirta bato dalimi. Ji nuolat judantį mažylį apsaugos nuo galimo čiurnos patempimo.

Įsispiriami batai judėti neleis

Pradėjus vaikui keliauti į darželį tėvams atsiranda naujas rūpestis – išrinkti patalpoje tinkamą avalynę. Šie batai turėtų atitikti tuos pačius reikalavimus, kokie keliami lauko avalynei, tik turėtų būti pasiūti iš odai kvėpuoti labiau leidžiančių medžiagų.

„Crocs“ tipo batai ypač pamėgti lietuvaičių ir avimi visur bei visada. Tačiau svarbu žinoti, kad šie batai yra laikomi paplūdimio avalyne, todėl vaikštinėti jais po kambarį nėra pati geriausia išeitis. Vadinamieji kroksai smukčioja, neturi tvirto kulno prilaikymo, tad padidina čiurnos traumų tikimybę. Be to, suprakaitavus kojai, palaiko drėgmę, sudarydami palankias sąlygas grybeliui atsirasti.

Įsispiriamos šlepetės atviru priekiu ir atvira galine dalimi gal ir geriau už kroksus, bet tik vaikštant nedaug, ramiu tempu. O to tikėtis iš darželinuko vargu ar galime. Taigi, nuolat po darželio grupės patalpas zujančiam mažyliui netinkamas ir šis apavas.

Basutės ar sandalai savo kilme mena labai senus laikus, tačiau šiais laikais jų gamyba labai ištobulėjusi, o ir pasirinkimas – didžiulis. Basutės ar sandalai yra šilto klimato apavas. Taigi, tikėtina, kad koja šiuose batuose, net visą dieną praleidžiant grupėje, tikrai nešus.

Tačiau yra keletas niuansų. Jei priekinė dalis yra atvira, mažylis anksčiau ar vėliau gali nusimušti pirštus arba ten gali patekti smulkių dalykėlių, sukeliančių nedidelių odos pažeidimų. Jei galinė dalis bus nefiksuota, daug judant gali padidėti traumų tikimybė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (198)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (73)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (20)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Kaune vaikus sužalojusį agresyvų girtą „Volvo“ vairuotoją teko surakinti ir paklupdyti į ligoninę išvežti trys vaikai

Šeštadienį Kauno pakraštyje, Vaišvydavoje, Didžiojoje g., kaktomuša susidūrė visureigis...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (33)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (10)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (58)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (16)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Kodėl „Porsche“ užvedimo spynelę montuoja kairėje vairo pusėje? (16)

Jei jūsų automobilis vis dar turi užvedimo spynelę, kurioje vairo pusėje ji yra? Spėtume, kad...